Recept na pohodový vztah s dětmi v pubertě

Příšerní tvorové z jiné planety? Ne, to jsou naše pubertální děti! I tak by se dalo nazvat soužití s pubertální mládeží. Chce to trpělivost a změnu přístupu ze strany nás, jejich rodičů a vytrvat. I puberta dětí přejde a my na ni budeme s humorem vzpomínat.

děti, puberta, rodiče, vztahy, láska

Jak s nimi přežít ve zdraví pod jednou střechou?

Především si uvědomte, že hormony neovlivňují pouze tělo našich dětí, ale i jejich psychiku. Teenager vyzrává, začíná si sám sebe více uvědomovat. Zároveň je citlivější a často čelí změnám nálady. Od divoké až po melancholickou. I když máte někdy pocit, že vám dítě někde určitě vyměnili a obáváte se o jeho budoucnost, paradoxně je toto období přípravou na samostatný život. Jak ho přežít bez újmy na zdraví?

Změňte přístup

To, jaký postoj dospívající dítě zajímá v určitých situacích, jak se chová, je odraz dosavadní výchovy. V tomto věku jen sklízíme, co jsme zaseli. Nedivte se, že se vašemu potomkovi nedaří ve škole, když od vás stále poslouchá, že je naprosto nemožný a nikdy z něj nic nebude. Sledujte vlastní výroky, sepište si je na papír a přemýšlejte, jaký vliv na vaše dítě mají. Pokud jste zklamaní z toho, co všechno na adresu potomka namluvíte, nezoufejte. Začněte komunikovat s pozitivním nábojem. Chvalte, chvalte a chvalte! Např .: "Dnes si super uklidila pokoj; vím, že to dokážeš; děkuji, že si bratrovi pomohl s úkoly ..."

Komunikujte otevřeně

A zejména bez negativních emocí. Více poslouchejte a dejte dítěti prostor na vlastní vyjádření. Pokud nemá chuť si povídat a zavírá se před vámi do pokoje, nechte ho, jen potřebuje čas. Na otevřenou a důvěrnou komunikaci je třeba navodit atmosféru. Nevrhejte se na dítě hned po příchodu ze školy. Na rozhovor si najděte pravidelný čas, např. při večeři. Vhodné je i zúčastnit se činnosti, kterou má dítě rádo - jít na fotbal, túru, nákup nebo si zaplavat. Po příjemném zážitku bude mít vaše ratolest určitě větší chuť si popovídat a svěří se i s věcmi, o kterých běžně nemluví. Při rozhovoru neobviňujte, nekritizujte a nekřičte. Raději své pocity vyjádřete slovy jako - toto se mi nelíbí, zlobí mě to nebo udělala bych to asi takto ...

Vyjádřete respekt

V pubertě dítě mění styl oblékání, účes i vyjadřování. Respektujte to. Má právo se odlišit. Hledá se. Čím více proti tomu bojujete, tím menší úspěch dosáhnete. Nekritizujte a neposmívejte se, můžete tím velmi snížit sebevědomí dítěte. Respektujte ho, dejte mu najevo, že vám záleží na tom, co si myslí. Pochvalte to, v čem vyniká. Možná je těžké vidět, jak z vaší slečny vyrůstá úspěšná karatistka, když jste v ní viděli baletku ... Ale čí to byl sen? Váš, ne její! Neprojektujte své sny, touhy a přání do života dětí. Samy musí najít vlastní cestu a poslání. 

Budujte důvěru

Neztrácejte s dítětem kontakt. Buďte mu nablízku, pokud má chuť se s vámi podělit o problémy. Projevte ochotu, spoluúčast a soucit. A pokud něco slíbíte, slib dodržte, aby dítě vidělo, že jste spolehliví. Vytvářejte s teenagerem partnerský vztah, dříve, než něco řeknete, zeptejte se samy sebe, zda byste taková slova řekli i vy svému příteli.

Učte ho odpovědnosti

Nečekejte, že věci půjdou hladce, a že stačí říct jednou, jak na to. Naučit se převzít zodpovědnost za svůj život je dlouhý proces! Určete si, jakou míru zodpovědnosti bude mít dítě. Neřešte problémy za něj, nechoďte při prvním konfliktu do školy. Naučte ho zodpovědnosti za své věci. Navrhněte spolu řešení, nastavte společně pravidla, kdy chodit domů, jak pomáhat v domácnosti, kdy se učit apod. Sepište si je třeba i na papír ve formě jakési domácí ústavy, zavažte se je dodržovat a navrhněte tresty za porušení.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Muž s vařečkou v ruce je ideální typ pro manželství

Vaření stále pro většinu mužů zůstává “ženskou” záležitostí. Přesto roste počet mužů, kteří vaří. Pro...
více…

Milenec nebo manžel, odejít nebo zůstat?

Říkat, že milujete jednou provždy a nikdy se na nikoho jiného s touhou nepodíváte, je holý nesmysl. Tím ale...
více…

Jak se zaručeně ztrapnit před dospívajícím dítětem?

Máte doma děti pubertálního věku a chcete s nimi vycházet? Teď jde o to, jestli na to nejdete tak, že zkoušíte své...
více…

Dospělé děti závislé na rodičích?

Proč děti zůstávají tak dlouho u svých rodičů? Je to tím, že jsou méně šikovné, soběstačné a průbojné než...
více…

Výchova dětí a rozdílné názory rodičů

Výchova dětí je v mnoha rodinách příčinou sporů. Každý partner si nese do života způsob, jakým byl vychováván a...
více…

Rady pro tatínky dcer

Chlapeček nebo holčička? Určitě vás napadne, hlavně ať je děťátko zdravé. A když toužíte po chlapci a přijde na...
více…

Svatba vašeho dítě nejsou jen povinnosti, dá se prožít i v klidu

Vaše dítě vám oznámilo, že bude chystat svatbu? Co vás napadne? Dělejte si malou svatbu a v klidu. A děti s tím...
více…

Noční můry svědomitých rodičů

Každý rodič se bojí o své dítě. Trápí ho občas nejistota a to, že ho nebude moci vždy a před vším ochránit. Je...
více…

Starší školní věk dětí - puberta a snaha o nezávislost

Starší školní věk je náročné období pro dítě i rodiče. Nastupují rychlé změny tělesných proporcí a mění...
více…

Ideální svět pro rodiče i děti

Napadlo vás někdy, jak by mohl vypadat ideální svět, aby se v něm všem líbilo rodičům i dětem? Utopie? A proč by...
více…