Rezervní kolo - ohrožený druh

Pokrok nám často přináší věci, které kvalitu našeho života spíše snižují, než zlepšují. Příkladem může být i trend nahrazování rezervních kol lepicími soupravami. Přestože jsou při větších defektech na nic a motoristé vystaveni komplikacím, výrobce to netrápí. Důležitější pro ně je, patnáct ušetřených kilogramů...

cestování, auto, oprava , pneumatika

Ohrožený druh

Zdá se, že z rezervního kola se stal definitivně vymírající druh. Rezervy dnes nemají dokonce ani mnohé SUV, kde byste něco takového považovali za zcela logické. Důvod? Opět bruselský emisní diktát. Auto bez rezervního kola je totiž průměrně o 15 kilogramů lehčí a to se v časech sledování každého gramu CO2 ve výfukových plynech počítá. Na druhé straně rovnice však stojí motoristé vystaveni komplikacím. A ne malým.

Lepicí souprava

Lepicí souprava, která se skládá z lepicí hmoty a kompresoru a je účinná pouze při malých defektech a i to většinou za podmínky, že předmět, který pneumatiku propíchl a porušil těsnost pláště, zůstane zapíchnutý v dezénu. Jinak nemá lepidlo šanci, a to nemluvíme o větších poškozeních či poškozeních bočnic, když nemá význam lepicí soupravu ani jen vyndat z kufru. Motoristovi nezbývá, než využít asistenční služby, což je drahé a časově náročné.

Trend a statistiky

Jenže trend je jasný a statistiky neúprosné. Evropská asociace výrobců automobilů ACEA uvádí, že z prodávaných aut v Evropě má plnohodnotnou rezervu ve výbavě už jen osm procent. Dalších 27% připadá na dojezdové kolo, které umožňuje alespoň nouzový dojezd do nejbližšího servisu, a 12% na pneumatiky run-flat, které mají podobnou výhodu, ale také vyžadují prakticky okamžitou opravu. Takže zde máme 47% aut, které dokážou pokračovat v cestě. A co zbývajících 53%? Tak to jsou právě vozy s lepicími soupravami! A podobný trend je i v USA. Tamní asociace AAA uvádí, že zatímco v roce 2005 bylo rezervním kolem vybavených 95% všech prodávaných nových aut, dnes je jich jen 64%. Ale i tak je to lepší než v Evropě. A relevantní údaje máme i z Velké Británie, kde se tomuto tématu věnoval autoklub RAC. Ten hlásí, že mezi lety 2010 a 2014 stoupl počet výjezdů za bezmocnými řidiči s děravou pneumatikou z 30 000 na 120 000 ročně, tedy na čtyřnásobek. Až 44% z těch, kteří se pokusili o opravu s lepicí soupravou, neuspělo.

Další aspekty

Absence rezervních kol v autech má však i další aspekty. Britský autoklub například uvádí, že v souvislosti s tím klesá schopnost řidičů vyměnit si rezervní kolo. Zatímco motoristé ve věku 35 až 54 let to zvládnou na 90%, mladší ročníky s věkem od 18 do 34 let jsou úspěšné pouze na 78%. Co je horší, do budoucna bude rezerva stále větší vzácností. Není slyšet totiž hlasy, které by se zasadily za její povinný návrat do aut. Pro ušetřených 15 kg hmotnosti a pár virtuálních gramů CO2 nás tak čekají krušné chvíle strádání v případě, že píchneme pneumatiku například kdesi cestou na vytouženou rodinnou dovolenou.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Auta ničí ovzduší, způsobují řadu vážných nemoci, a my se přesto rádi vozíme!

Auta všude kolem nás, to není je znak toho, že jsme bohatí a máme na to. Množství aut, to znamená také znečištěný...
více…

Současný super hit – kamery do auta!

Stále častěji jsou auta vybavována palubními kamerami, a to z mnoha důvodů. Jedním z nich je možnost zachytit na...
více…

Letecky a levně? Ušetřete na ceně letenky!

Letadlem na dovolenou, to dá vždy zabrat. Většina z nás nelétá pravidelně, navíc ceny letenek nejsou zrovna...
více…

Pravidla silničního provozu a povinná výbava v Evropě

Nepodlehněte představám, že pokud cestujete na dovolenou, jsou předpisy všude stejné. Procitnutí bývá nepříjemné....
více…

Cestování autem na dovolenou má své výhody, ale také to není bez starostí

Říkáte si, že cesta na dovolenou vlastním autem je lážo-plážo? To vás čeká až po příchodu do destinace....
více…

Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika

Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě...
více…

Chlazení pneumatik by mohlo zvýšit bezpečnost jízdy

V autě je mnoho věcí, které se zahřívají. A třeba je chladit. A není to jen samotný motor, interiér či řídící...
více…

Ztráta výkonu motoru má své důvody, které lze odstranit

Možná se to stalo už i vám, že jste po čase zjistili úbytek výkonu vašeho auta, které "netáhne" jako nové. Je ale...
více…

Auto, které se otevírá a startuje na klíč, není retro, ale účinná ochrana proti zlodějům

Máte bezklíčové odemykání a startování auta? Tak si můžete být jisti, že jste udělali vše pro to, aby vám vaše...
více…