Samovolný potrat není žádná tragédie, příroda sama zasahuje a dalšímu těhotenství nic nebrání

Samovolný potrat je nejčastější poruchou těhotenství. Takto bývá ukončena zhruba polovina nediagnostikovaných těhotenství. U potvrzených je to kolem patnácti procent. Riziková je doba do ukončeného osmého týdne. Důvodů je celá řada. Ale většinou příroda sama řeší situaci genetického poškození, neslučitelného se životem. 

potrat, těhotenství, zdraví

Jak se projeví

Potrat se obvykle ohlásí bolestmi v podbřišku a špiněním. Výjimečně je možné ho v tomto stádiu ještě zastavit. V opačném případě následuje doma zvládnutelné krvácení a kontrakce dělohy, kterými se tělo snaží vypudit odumřelý plod. Tento proces může proběhnout prakticky bezproblémově a kompletně, tedy v děloze nezůstane žádná část plodového vejce. Výhoda je, že se vyhnete anestezii a chirurgickému zákroku. Samozřejmě, i při takovém průběhu spontánního potratu musíte jít ihned na kontrolu ke gynekologovi. Ne vždy je to však tak jednoduché. Občas se děloha ani po dlouhodobém krvácení nevyprázdní nebo může být krvácení velmi silné, doprovázené velkými bolestmi, dokonce se objeví horečky. Tehdy je nutné jít do nemocnice na chirurgické vyčištění.

Spontánní potrat

  • Za včasnou těhotenskou ztrátu se považuje samovolný potrat, který nastane do 12. týdne. Za pozdější spontánní potrat se označuje ukončení těhotenství předčasným vypuzením mrtvého plodu z dělohy po 12. týdnu, ale před ukončením 22. týdne těhotenství nebo při hmotnosti plodu do 500 gramů.
  • Kompletní: Plod je vypuzen i s placentou a plodovými obaly, děloha se úplně vyprázdní. Krvácení mohou doprovázet křeče a bolesti v podbřišku. Netrvá to déle než sedm dní.
  • Nekompletní: Nějaká část placenty či plodových obalů není navzdory krvácení vypuzena. Aby nedošlo k infekci či k zánětu, je třeba i chirurgické vyčištění dělohy.
  • Zamlklý: nedoprovází ho žádné příznaky, vyšetření ultrazvukem však zjistí, že plod v děloze odumřel, chybí srdeční aktivita. Takový potrat se může po několika dnech skončit buď jako kompletní nebo je nutná kyretáž.

Možné příčiny potratu

  • Vývojové vady plody, které by mu nedovolily přežít.
  • Chyby při zahnízdění vajíčka, například imunitní reakce na vnější část oplodněného vajíčka, která zajišťuje jeho zahnízdění v děloze.
  • Problém s placentou a nedostatečné zásobení plodu kyslíkem.
  • Úraz, úder, rentgenové vyšetření, léky, drogy, kouření, alkohol, stres.
  • Problémy s dělohou jako myomy, nedostatečnost děložního čípku, jizvy po císařském řezu či po operaci.
  • Gynekologická virová nebo bakteriální infekce.
  • Nemoci na straně matky jako cukrovka, zvýšená funkce štítné žlázy, autoimunitní problémy, hormonální poruchy, onemocnění krve, intolerance, celiakie...
  • Rozdílný Rh faktor, pokud je matka Rh negativní a dítě Rh pozitivní, může to způsobit imunologickou reakci matky, které se však dá zabránit!
  • Vyšší věk matky, ale i otce.
  • Obezita, anorexie, bulimie.
  • Vícenásobné těhotenství.

Moc nespěchejte

Pokud se chystáte na miminko, měli byste si ještě před otěhotněním vyléčit všechny nemoci, které by mohly ohrozit donošení dítěte. Pokud trpíte problémem či onemocněním, které se vyléčit nedají, ve spolupráci s lékaři byste je ještě před početím měli dostat pod kontrolu.

Čekat či operovat?

Psychicky náročný je " zamlklý potrat ", když se těšíte na miminko, ale ono v děloze odumře. Tělo ho však nevypudilo hned. Období, dokud nastane spontánní krvácení a kontrakce dělohy, bývá různě dlouhé, zpravidla v rozmezí do tří týdnů. V takové situaci gynekolog obvykle naordinuje prostaglandiny, hormony, které stimulují kontrakce dělohy a celý proces urychlí. Ne vždy se však kyretáži, chirurgickému vyčištění dělohy, vyhnete. Na druhé straně, pokud psychicky těžko zvládáte, že nosíte v těle mrtvé děťátko, můžete si kyretáž zvolit i sama a nečekat na samovolné vyprázdnění dělohy.

Další šance

Při potratu nejde jen o ztrátu děťátka, o život může jít i matce. Hrozí vykrvácení, plicní embolie, těžká infekce, rozvrat vnitřního prostředí při syndromu mrtvého plodu, který se rozvíjí po třech až čtyřech týdnech od odumření plodu v děloze. Po kyretáži se mohou objevit srůsty nebo infekce dělohy, které komplikují nebo znemožní další otěhotnění. Pokud však nenastanou komplikace, můžete otěhotnět po jedné normální menstruaci. Sliznice dělohy se kompletně zrekonstruuje za jeden měsíc. Předešlý potrat nesnižuje šanci na donošení dalšího dítěte. Také po vyčištění dělohy kyretáží se hojí výstelka postupně a do několika dní se zregeneruje. Pak se upraví i hormonální poměry v těle a obnoví se normální menstruační cyklus. O opětovné otěhotnění se můžete začít snažit po první menstruaci, kterou dostanete.

Prenatální diagnostika

Nejpozději po třech opakovaných potratech je třeba, abyste podstoupili prenatální diagnostiku - několik speciální vyšetření jako hormonální profil, vyšetření štítné žlázy, imunologické faktory, hematologické vyšetření se zaměřením na srážlivost krve, jakož i celkové genetické vyšetření a spermiogram partnera. V některých případech je namístě i genetické vyšetření mrtvého plodu.

Zdravá rada

Tři až šest měsíců před plánovaným otěhotněním užívejte kyselinu listovou a pokračujte v tom i první tři měsíce po otěhotnění. Pomáhá správnému vývoji centrálního nervového systému a brání rozvoji rozštěpových onemocnění páteře.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Těhotenství - povinná a doporučená vyšetření

Těhotenství není nemoc, ale preventivní vyšetření, která sledují zdraví těhotné ženy a vyvíjejícího se plodu...
více…

Co znamená těhotenská cukrovka?

Pokud si vás za oběť vybrala těhotenská cukrovka, nebojte se, inzulín si nebudete píchat věčně. Ani z děťátka...
více…

Prematuritas (předčasně narozený novorozenec, nedonošený plod)

Novorozenec narozený před 38. týdnem těhotenství. Za fyziologických okolností trvá těhotenství 40 / 42 týdny. Za...
více…

Jaké používat bylinky v těhotenství a při kojení?

Mnoho žen, když čeká miminko nebo své miminko kojí, si dává mnohem větší pozor na to, co se dostane do jejich...
více…

Co a kolik by měla pít budoucí maminka?

Ve formě nápojů se kromě vody dostávají do organismu i další látky, které mohou ovlivnit nejen organismus matky,...
více…

Pití kávy - je to riziko nebo ochrana?

Jedním ze stále diskutovaných problémů je účinek pití kávy na lidský organismus z hlediska jeho zdraví.   Káva...
více…

Káva a neplodnost?

Během těhotenství mnoho žen přirozeně ztrácí chuť na kávu nebo mají pocit na zvracení, takže její pití...
více…

Přestala jste kouřit v těhotenství? Pozor na kávu!

Kouření, které velmi často pití kávy provází, metabolismus kofeinu zrychluje, a proto kuřáci mají nižší hodnoty v...
více…

Jaké by mělo být stravování v těhotenství?

"Teď budeš muset jíst za dva, tak pěkně přibírej!" Která z nás tuto větu ještě neslyšela? Ano, ženami často...
více…

Pálení žáhy při těhotenství?

Když mi babička říkala, jak ji pálí žáha, nevěděla jsem, o čem mluví. Pálení žáhy jsem neznala, dokud jsem...
více…