Skořice, chilli, majoránka, bazalka a kurkuma - pomocníci zdraví a krásy

Zdraví a krása ve voňavých sáčcích? Ano, i tak by se dalo nazvat koření. Nemusíte hned s každým problémem chodit do lékárny či drogerie. Koukněte na svou sbírku koření a my vám poradíme, v čem je to které dobré a výjimečné. Představíme vám účinky pěti nejznámějších - skořice, chilli, kurkumy, bazalky a majoránky.

koření, zdraví, krása, skořice, kurkuma, bazalka, majoránka, chilli

Skořice

  • Zdraví: Ze zdravotního hlediska léčí skořice všechny záněty v těle. Pomáhá díky tomu zredukovat i bolest a uvolnit napětí v končetinách při silné fyzické zátěži. Stačí ji přidat do některého z jídel nebo kávy tak, aby se již následně nepřevářela, a takto ji při těchto problémech servírovat. Skořice pomáhá i při špatném trávení a použít se může i při silném průjmu.
  • Krása: Využívá se zejména při výrobě domácích zábalů. Účinná je zejména jako prevence celulitidy. Pokožku dobře prokrví a následně zabrání tvorbě nežádoucího efektu. Může se přidávat i do masek proti akné.

Chilli paprička

  • Zdraví: Pálivé papričky obsahují kapsaicin, který pomáhá při kardiovaskulárních onemocněních. Pro tělo působí jako rychlá dávka adrenalinu a jako prevence kardio-vaskulárních obtíží. Papričky jsou účinné i při udržování hladiny cukru a cholesterolu v krvi.
  • Krása: V první řadě jsou pomocníkem při udržování štíhlé postavy. Chilli papričky totiž zrychlují metabolismus, a tak budete díky pikantním jídlům lépe hubnout. Papriky však můžete přidat i do masážních olejů, když se díky nim zlepšuje prokrvení pokožky a tím se podporuje její regenerace. Vyrobte si vlastní směs, když do půl litru dáte jednu malou papriku, díky čemuž vás bude olej během masáže příjemně ohřívat.

Kurkuma

  • Zdraví: Kurkuma představuje vynikající prevenci před onkologickými onemocněním. Podle průzkumu míst, kde je téměř nulový výskyt rakoviny tlustého střeva, je jednou z hlavních pochutin v jejich kuchyni právě kurkuma, která je chrání před touto nemocí. Také léčí i záněty v těle.
  • Krása: V Indii používají kurkumu při sjednocování tónu pokožky. Pokud mají na pleti pigmentové skvrny, smíchají tento prášek s citrónovou šťávou, a takto si potírají problematická místa na pokožce. Také ho můžete smíchat s mlékem, medem a hladkou moukou, abyste si vytvořili masku na pleť s akné.

Bazalka

  • Zdraví: Napraví všechny problémy s trávením. Je výborná při bolestivém žaludku, zácpě, ale i průjmu. Dezinfikuje střeva a zajišťuje správné vyprazdňování. Odvar z ní se může používat při problémech s afty, zánětech dásní, a také při chřipce.
  • Krása: Pokud máte na obličeji zanícenou vyrážku, můžete ji vyléčit bazalkovým listem. Ten mírně rozmačkejte, aby pustil trochu šťávy a tak si ho přitlačte na toto místo. Také se jí mohou léčit problémy se zanícenými záděrami a s plísňovým onemocněním nohou. V tom případě je nutné udělat si z ní koupel.

Majoránka

  • Zdraví: Ze zdravotního hlediska je majoránka vynikajícím pomocníkem při jakýchkoliv onemocněních dýchacích cest nebo nachlazení. Tehdy ji je třeba zalít horkou vodou a vypít horký čaj spolu s medem a citrónem.
  • Krása: Čerstvé lístky rozmačkáme a smícháme s jogurtem a olivovým olejem. Tato maska ​​je vynikající na suchou pleť. Když chcete vrátit vlasům ztracený lesk, stačí si zapařit majoránku horkou vodou a teplým odvarem poté opláchnout hlavu na konci mytí.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak se bezbolestně dostat zpět do plavek loňské velikosti?

Možná si řeknete, že je brzy začínat s redukcí již v lednu, s cílem sundat tři až pět kilo na letní sezonu do...
více…

Změny počasí dokáží některé lidi potrápit, ale dají se ovlivnit vhodným jídelníčkem

Změny počasí dokáží citlivé jedince pěkně rozladit. Ale to není vše. K počasí, které se nedá ovlivnit, se navíc...
více…

Domácí sušenky z ovesných vloček dodají zdraví a energii

Ráno přímo vybízí k tomu, dát si něco sladkého. Nabijte se energií a endorfiny hned po probuzení. Kdo by se netěšil...
více…

Adrenalinové sporty jako důkaz odvahy či holá nerozvážnost?

Adrenalinové zážitky lákají. Dobrodružství spojené s rizikem svádí zejména během letních měsíců. Znáte však...
více…

Hemeroidy je třeba vždy vyšetřit a vyloučit jinou příčinu krvácení

Hemoroidy jsou způsobeny rozšířením žilních svazků v okolí konečníku. Jsou to tedy jakési křečové žíly...
více…

Jídla pro zdraví a krásu naší pleti, vlasů a nehtů

Olivový olej je poklad, který vyživí vlasy, pleť a nehty. Ale to není ani zdaleka jediná potravina, která by se dala...
více…

Jídla po kterých se hubne?

Zdravá jídla, po kterých se netloustne? Máme je v podvědomí zafixovaná, a přitom si etiketu s tímto názvem vůbec...
více…

Udržet si zdravou váhu po menopauze? Zapomeňte na diety!

Zvětšilo se vám po přechodu tělo, ačkoliv k tomu nemá důvod? Nezměnila jste návyky, nejíte větší porce,...
více…

Bezlepková a šetřící dieta spolu úzce souvisí

Při bezlepkové dietě je důležité, stále se informovat o novinkách v oblasti bezlepkových potravin. Ale neplatí to...
více…

Hubnutí během víkendu, které má naději na úspěch

Chcete zhubnout? A co takhle využít víkend i jinak než na lenošení? Víkend je ten pravý čas, kdy se můžete...
více…