Svobodná matka není lehká role, ale dá se zvládnout!

Svobodná matka to není žádná lehká role. Nemyslíme teď svobodné matky, které se rojí jako žížaly po dešti z důvodu pobírání sociálních dávek, kdy rodiče dítěte spolu žijí jako manželé, jen úřady jsou na ně krátké. Myslíme maminky, které zůstaly opravdu na výchovu dítěte samy. A to tak, že je muži opustili, anebo se k otcovství vůbec nepřiznali. Ty to mají opravdu těžké, a pokud jim chybí i pomoc ze stran kamarádek či prarodičů, musí se tyto matky opravdu hodně snažit, aby zvládly dětem zajistit vše, co k životu potřebují.

svobodná matka, péče o dítě, sociální dávky

Opora blízkých

Určitě je to to nejpodstatnější, na co se matky spoléhají. Když už nemají pomoc partnera, je pro ně obrovskou oporou, když se mohou spolehnout na někoho ze svého okolí. Ať už je to občasné hlídání dítěte, když musí zůstat déle v práci nebo nenápadné, ale pro ně velmi cenné dary v podobě potravin nebo oblečení, které přicházejí od rodičů nebo sourozenců. Pro někoho jsou to drobky pomoci, pro jiného je to víc než zlato. O ceně takových věcí se dokážete přesvědčit až tehdy, když jich máte nedostatek. Proto, pokud patříte k těm šťastnějším maminkám, které se mohou spolehnout na pomoc rodiny a blízkých přátel, máte to alespoň z části vyhráno. Bohužel, pokud se musíte prodírat touto situací úplně samy, to co vám pomůže nejvíce je, semknout se ještě více s dětmi, budete se podporovat a těšit se i z toho mála co máte.

Lepší zítřky

Je přesně to, na co se právě teď spoléháte. Když budou děti větší, můžete se spolehnout i na jejich větší pomoc. Ať už to bude při domácích pracích nebo u starších sourozenců je to péče o ty mladší. I když se to velmi jednoduše říká, ale o to hůře prožívá, nesmíte propadnout negativismu a zoufalství. Je třeba bojovat se vším, co vám život nadělil a pomoci si tak, jak se dá. Lépe placené zaměstnání je automaticky spojeno s menším množstvím volného času. Když se vám to vyplatí, zaplaťte si raději služby zdejších au pair. Velmi dobrým řešením je spolehnout se na někoho, koho delší dobu znáte a můžete mu v tomto směru důvěřovat- může to být důchodkyně z vašeho sousedství nebo dcera vaší kamarádky. Věřte tomu, že jednou to bude lepší. Když děti vyrostou, vrátí vám tuto péči zpět a i vašemu rodinnému rozpočtu přibyde nějaká koruna navíc.

Pomohou vám pevná pravidla

Dalším klíčovým problémem, se kterým se svobodné nebo rozvedené maminky setkávají, je místy problematická výchova. Vezměte si to však z té lepší stránky. Tak, jak si své děti naučíte, tak to i zůstane. Nebude vám do toho zasahovat dříve povolující tatínek, jehož zlomí smutná očička vašeho prcka. Důležité je, stanovit si nějaká pravidla, která nebudete podlézat. Vyplatí se vám držet děti raději pod přísnějším režimem, ve kterém budete mít jasně vybudovanou autoritu. Uvědomte si, že i bez toho máte dost starostí. Když přijdete unavená z práce a dcera má na háku úklid bytu a neposlechne ani vaše zákazy vycházek, na náladě vám to nepřidá. Naopak, když alespoň doma najdete klid, dokážete spíše najít duševní vyrovnanost a budete alespoň vždy šťastná z toho, jaké skvělé lidí jste vychovala.

Informujte se o příspěvcích

Na otázku, co vám nejvíce chybí, odpovídají tyto ženy téměř s železnou pravidelností stejně - peníze. To co vám nebylo dopřáno v zaměstnání, vyhledejte v podpoře státu. Jděte na sociální oddělení městského úřadu a informujte se o všech možnostech, které máte. Kromě sociálních příspěvků to mohou být i doplatky na bydlení a dotaci školních potřeb či stravy pro vaše děti. Někdy nejde o velké sumy, ale i ty mohou odlehčit váš rozpočet a nabídnout možnost investovat do jiných potřeb. Jako rozvedené manželky v nouzi máte také nárok požádat o výpomoc vašeho manžela. Nejde o výživné, ale o příspěvek přímo vám, pokud se pohybujete na hranicích chudoby.

Absence mužské přítomnosti

Ještě se zastavme u jedné, na oko nepodstatné záležitosti. Ať si to už uvědomujete nebo ne, tak vaše dítě cítí značnou nevýhodu v nepřítomnosti muže. Speciálně tuto potřebu pociťují přirozeně chlapci. Pokud se pravidelně nesetkávají s vlastním otcem, dopřejte jim alespoň náhradu v podobě dědečka nebo strýce. Někdy je pro ně dobré, poslechnout si jiné než ženské rady na život.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…

Milujete všechny své děti stejně?

Milujete všechny své děti stejně a chováte se k nim pokaždé tak, aby vaši lásku cítily? Pravda je, že by rodiče...
více…

Život v satelitních městečkách není pro všechny a vůbec není ideální!

Satelitní městečka se v Česku ve větší míře začaly stavět koncem minulého století. Lidé chtěli bydlet v domě...
více…

Jak nezešílet z malého dítě, které si chce za každou cenu prosadit své?

Výchova dětí, to nejsou jen příkazy a zákazy. Děti se musí vychovávat s láskou. Ale i přestože své děti...
více…

Nosíte své miminko často v náručí? Nejenže ho vychováte správně, ale také správně poroste!

Utišujete dítě když pláče v náručí? Tak to ale vůbec neděláte chybu! Nejenže své dítě rychleji utišíte, ale...
více…

O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…

Jak nevychovávat děti, pokud chcete, aby byly v životě spokojené?

Jak vychovat dítě se zdravým sebevědomím, dítě které se nebude cítit ukřivděné nebo naopak nebude nebezpečně...
více…

Děti vychovávané mazlením, budou duševně vyvinutější než děti, na které se křičí

Objímáte často svoje děti a mazlíte se s nimi? Tak to svým dětem pomáháte ke správnému duševnímu vývoji. A...
více…

Hledáte psa k malým dětem? Pozor, ne všechna plemena snesou dětskou "péči"!

Máte malé dítě nebo ho zatím pouze plánujete a chcete i čtyřnohého mazlíčka? Ne všechna plemena psů jsou vhodná...
více…

Televize malé děti rozvíjí, ale může jim i škodit!

Televizní programy vychovávají naše děti za nás. Ale jak? Je to ta správná výchova? A je v pořádku, že často i...
více…