Syndrom dráždivého tračníku - příčiny, prevence a léčba

Syndrom dráždivého trakčníku je porucha, která postihuje až patnáct procent naší populace. Jedná se o zvýšenou citlivost střeva. Mezi nejčastější příznaky patří bolesti břicha bez zjevné příčiny, křeče, nadýmání a problémy s vyprazdňováním. Jedná se chorobu, která je přímo vázaná na stres a psychické problémy.

nemoci, léčba, zdraví, dieta, trávicí obtíže

Dráždivé střevo není primární střevní choroba

Syndrom dráždivého trakčníku (IBS) není primárně střevní chorobou (pouze pokud ho vyvolala infekce). Jde o dispeptické problémy (trávicí) problémy a nesprávnou funkci střeva. Je to stav rozladěnosti trávicí žaludeční a střevní funkce, střevní spasticity, střevní flóry, spojený s narušením motility střeva a plynulosti vylučování trávicích šťáv a trávení, způsobený několika faktory současně např. dlouhodobým i neuropsychickým přetížením (stresy), léky a zhoršován rizikovou, nepřirozenou výživou, alkoholem, špatným životním stylem a životosprávou, přidruženými infekcemi, špatnou střevní flórou apod. 

Co je příčinou IBS

Podstatnou roli hraje obranný mechanismus našeho těla, při kterém dochází k zastavení a přerušování trávení při každém stresu. IBS má proto výrazný psychosomatický charakter. Aby nastala náprava, je třeba odstranit současně všechny negativní vyvolávající příčiny v životosprávě, výživě, psychohygienu a kromě lékové, zahájit i přísnou režimových terapii. Ta vyžaduje: krátkodobou lékovou podporu pouze na začátku a významné trvalé režimová změny v každodenním způsobu života, životosprávy, výživy, psychohygieny, spánku a relaxace, čili podstatné odstranění vyvolávajících příčin. A to je pro mnohé pacienty velmi těžké. Proto se dožadují léků a širších vyšetření, ale problémy přetrvávají a vyšetření střeva jsou bez patologického nálezu. Pomůže jen všestranná úprava způsobu života, výživy a snížení dlouhodobého psychického napětí. Přítomnost emocionálního stresu, frustrace, obav, strachu, úzkosti a psychického napětí, např. z pracovního přetížení či odpovědnosti, ze vztahových konfliktů, pronásledování, šikany, hypoték, dluhů, psychotraumat apod., psychického vyčerpání, hraje při vzniku IBS významnou roli.

Rozvoj onemocnění

Rozvoji onemocnění napomáhá často nesprávná samoléčba bez řádného vyšetření. Pacient s prvotními trávicími problémy začne přijímat často sám různá nesprávná dietní opatření, požívat nesprávné léky, a tím ještě více komplikuje svůj stav. S jeho zhoršováním narůstají zdravotní obavy, frustrace, stres, a tak se vytváří "začarovaný kruh" hypochondrického chování, zdravotních obav z vážného onemocnění (např. rakoviny apod.) Následně se dožaduje u lékařů specialistů často stále více vyšetření ( kolonoskopie , USG, CT, MR apod.), Ale při nich se zpravidla nezjistí žádná organická porucha a jednoznačná diagnóza. Po zjištění, že mu vlastně nic vážného není, se ještě více zhoršuje jeho psychický stav, vzhledem k neustálé přítomnosti funkčních problémů s trávením. Často pak dochází až k doporučením na psychologickou či psychiatrickou terapii nebo rovnou k předepsání psychofarmak a sedativ.

Mladší lidé jsou rizikovou skupinou

Důvodem je nepřirozenost všech sfér života dnešní mladší populace. Nepřirozený je způsob jejího života - životospráva, nedostatek pohybu, životní styl, sociální vztahy, výživa atd. Nadměrná je neuropsychiatrická (emoční) přetíženost ve škole, v práci (extrémní kariérní nároky), ale i doma - přetížení z počítačů, televize a jiných médií. Absentují relaxační, regenerační pohybové aktivity a správný psychohygienický denní a spánkový režim na posílení a regeneraci fyzických a psychických sil. Často je na příčině šikana, konflikty, napjaté vztahy v rodině a kolektivu, partnerských vztazích, na pracovišti apod. Někdy je psychické přetížení jen relativní a příčinou je přílišná psychická přecitlivělost jedince a dietní chyby. Proto příznaky dráždivého tračníku trpí většinou ženy, více citliví jedinci a jedinci s citlivým trávicím traktem. Ale při dlouhodobém emočním napětí, frustraci a současně trvale špatné výživě a životosprávě může onemocnět IBS dříve či později i zdravější a odolnější jedinec.

Příznaky

Prvotní příznaky jsou různé, nenápadné a shodné s běžnými, nejprve přechodnými trávicími (dispeptické) problémy. Mezi nejčastější patří např. kručení ve střevech, náhle nadýmání po najedení či určitých jídlech, výskyt tvrdé stolice, zácpy a zanedlouho naopak řidší či dlouhodobě řídká až vodnatá stolice, pocity tlaku, příp. bolesti v tlustém střevě, konečníku a po vyprázdnění, větry, naléhavé nucení na stolici, občas křeče či bolesti v podbřišku (koliky), různě zbarvený hlen nebo nestrávené zbytky ve stolici apod.

Prognóza a léčba, prevence

Při komplexním a správném přístupu k léčbě IBS je prognóza dobrá, ale vyžaduje velké úsilí na zavedení a dodržení režimové a antistresové terapie. Při infekčním původu trávicích obtíží stačí opravdu krátkodobá léčba živočišným uhlím, střevní dezinfekce (Endiex, Endiform apod.), probiotickými tabletkami, jednorázově Imodium a delší dietou (čajoviny, suchary, nemastné a vařená lehce stravitelná jídla, léky apod.). Přísná pravidelnost stravování v malých dávkách, zákaz večerního a nočního jedení atd. Pokud IBS vzniklo jako důsledek neuropsychického přetížení, musí se odstranit hlavně vyvolávající faktory a na odeznění přetrvávajících následků v poškozené psychice (deprese, nervozity a přecitlivělosti) může lékař nasadit krátkodobě a opatrně uklidňující a tlumící lékovou podporu. Primární prevencí IBS je také návrat k přirozenosti všech oblastí života jedince od narození, který zahrnuje: přirozenou výživu, životosprávu, psychohygienu a odpočinek, sociální vztahy, návrat k pohybu a sportu v přírodě, k posilování tělesné kondice i rekreační prací na zahradě, chatě, posilování imunity otužováním na vzduchu a slunci a psychické odolnosti zavedením klidových relaxačních přestávek a aktivit mezi povinnostmi a zavedením stálého denního životosprávneho režimu (pravidelných pracovně relaxačních zvyků a rituálů). Léčebná dieta a zmíněný přirozenější výživový, životosprávny, pohybový a relaxační režim, probiotika a pomocné léčiva vedou zpravidla k nápravě.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Pálení žáhy - příznaky, příčina a prevence

Gastroezofagální reflux (GER) je špatná funkce dolního jícnového svěrače, který se příliš často otevírá a...
více…

Artróza - nejčastější onemocnění kloubů

Artróza (osteoartróza) je degenerativní nezánětlivé kloubní onemocnění. Tato nemoc je nejčastějším onemocněním,...
více…

Porucha pozornosti a agresivita u dospělých může znamenat ADHD, kterou je třeba léčit

Poruchy pozornosti, aktivity (tím se myslí hyperaktivita, tzn. zvýšená aktivita) a impulzivity jsou známé i pod...
více…

Jak správně smrkat a rychle se zbavit rýmy?

S příchodem chladného počasí je nutné posilovat náš imunitní systém, abychom předešli nepříjemnému...
více…

Vyrážka v obličeji lze léčit podle toho, na které části se vyskytuje

Vyrážky v obličeji dokáží pěkně potrápit. Bývají bolestivé, ale hlavně, jsou hodně vidět. Proto jsou nejen...
více…

Angína, její léčba a vhodná prevence

Angína, správně tonsilitis, je zánět mandlí. Nemoc má bolestivý průběh a léčba probíhá za pomoci antibiotik....
více…

Dráždivý tračník může uklidnit změna stravy, ale také omezení stresu

Dráždivý tračník je diagnóza, která určitě nikoho nepotěší. Jedná se o bolesti břicha, bez zjevné příčiny....
více…

Bolest hlavy, migréna a chronická migréna

Bolest hlavy dokáže pěkně potrápit. Ale ještě to je úplné nic proti migréně. Migréna umí s člověkem pěkně...
více…

Deprese matek po porodu je třeba odborně léčit

Poporodní deprese je diagnóza jejíž příčinu těžko vysvětlují i odborní lékaři. Spouštěčem tohoto závažného...
více…

Dětská gynekologie - lékařský obor, který léčí malé holčičky

Dětská gynekologie je v naší zemi poměrně mladý lékařský obor. Ještě před pár desítkami let byl problém tuto...
více…