Těhotenská cukrovka ohrožuje hlavně vývoj miminka

Těhotenská cukrovka není jen banální záležitost. Zatímco budoucí maminka si myslí, že je pouze těhotná, miminko může vážně ohrožovat cukrovka, o které ještě neví. Proto je důležité, absolvovat všechny vyšetření, ordinovaná ošetřujícím gynekologem.

těhotenství, ženy, těhotenská cukrovka, miminko

Syndromy těhotenské cukrovky

Zvracení, únava či vlčí hlad a žízeň v těhotenství nejsou nic výjimečného. Často tomu těhotná žena nevěnuje zvýšenou pozornost. Pokud ale na pravidelné gynekologické pravidelné prohlídce nezjistí z testu gestační cukrovku. Gestační diabetes se potvrdí, pokud je glykémie vyšší než 7,8 mmol / l. Je to samostatný typ cukrovky, při kterém jde o poruchu metabolismu cukrů různého stupně a která se poprvé objeví v těhotenství.

Cukrovka z těhotenství ohrožuje vývoj miminka

Riskujete ji, pokud máte nad pětatřicet let, obezitu, cukrovku v rodině, potraty v minulosti, vysoký krevní tlak, porodila jste již předtím více než čtyřkilové dítě nebo jste měla zvýšenou hladinu cukru při předchozím těhotenství. Jako její možná příčina se předpokládá snížená citlivost na inzulín, což pravděpodobně způsobuje účinek těhotenských hormonů - placentárního laktogenu a kortizolu. Nasvědčuje tomu i fakt, že po porodu, když klesne hladina těhotenských hormonů, se činnost inzulínu obnoví a hladina krevního cukru se normalizuje. Těhotnou “cukrovkářku” mohou potrápit zdravotní problémy. Není to pravidlo, ale objevují se poševní infekce, infekce močového ústrojí a zvýšený krevní tlak. Problémy s ledvinami nebo se srdcem, které byly před těhotenstvím se obvykle zhorší. Těhotenská cukrovka je však nebezpečná spíše pro vyvýjející se miminko. Krev budoucí maminky prochází placentou a vyživuje dítě. Pokud má matka gestační diabetes, glukóza prochází placentou do plodu a ten na ni reaguje zvýšenou tvorbou inzulínu. Ten však reguluje nejen hladinu krevního cukru, ale ovlivňuje tvorbu glykogenu a volných mastných kyselin a dítě tak získává více energie k růstu, než potřebuje, a ukládá si ji ve formě tuku. Narodí se větší a buclatější, výjimečně až sedmikilové, s laloky pod bradou, prosáknutým podkožím, se zvýšeným nebo sníženým tonusem kosterního svalstva. Funkčně je však nezralé, může se trápit s dýcháním, se zvýšeným bilirubinem či s nižší hladinou cukru a vápníku. Pokud by došlo k poškození ještě do třetího měsíce od početí, následky by byly ještě horší - vrozené vady srdce, mozku, ledvin či kostí.

Cukr vyplujte

Při včas zachycené a léčené těhotenské cukrovce však k tomu pravděpodobně nedojde. Závisí to hlavně od sebekázně těhotných žen. Okamžitě by měly přejít na dietní jídelníček - jíst nejvíce 275 gramů sacharidů denně. Vybírat si však jen ty s nízkým glykemickým indexem, tedy celozrnné potraviny, ovoce, zeleninu, oříšky, mléčné výrobky. A hýbat se tak, aby žena během celé těhotenství nepřibrala více než dvanáct kilogramů. Pohyb totiž zlepšuje metabolismus cukrů, ideálně při plavání, chůzi nebo při těhotenských cvičeních. Pokud by tato opatření nezabrala, začne se s podáváním inzulínu.

Přirozený porod

Naprosto nezbytnu je pravidelná kontrola u gynekologa a diabetologa. Tak je velká šance, že se dítě nenarodí s komplikacemi. Dokonce i porod může proběhnout přirozenou cestou. Císařský řez se volí tehdy, jestliže se žena nebo děťátko ocitne v bezprostředním ohrožení zdraví nebo života. Při důsledné léčbě může i s cukrovkou probíhat těhotenství bez komplikací.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Pozor na nechtěné suvenýry z dovolené!

Léto uvolňuje vztahy. Přispívá k tomu nejen slunečné počasí, ale změna prostředí. Dovolená, kdy si bereme volno i...
více…

Proč přestat kouřit a jak je to s plánováním těhotenství u žen kuřaček?

Cigarety neustále zdražují a přibývá i kuřáků, kteří chtějí s tímto, životu nebezpečným zlozvykem skoncovat....
více…

Zápach z nohou odstraní čajová kúra, levandulový olej nebo jedlá soda

Zápach z nohou často provází nohy mužů. Ale ani ženy nejsou této hodně nepříjemné záležitosti často ušetřeny....
více…

Deprese matek po porodu je třeba odborně léčit

Poporodní deprese je diagnóza jejíž příčinu těžko vysvětlují i odborní lékaři. Spouštěčem tohoto závažného...
více…

Co znamená těhotenská cukrovka?

Pokud si vás za oběť vybrala těhotenská cukrovka, nebojte se, inzulín si nebudete píchat věčně. Ani z děťátka...
více…

Kojení a léky

Podle současných znalostí je jisté, že mnohé léky, které užívá matka, se vylučují do mateřského mléka a...
více…

Kojenecká kolika

Kojenecká kolika patří mezi nejtěžší a nejvíce znepokojivé zážitky nezkušených "nových" rodičů, s nimiž se...
více…

Kojení po císařském řezu

A bude to císařský řez ... Čím dál více dětí přichází na svět císařským řezem, ke kterému se...
více…

Laktační poradkyně

Mnoho maminek v dnešní době se snaží své miminko kojit. Některé ženy nezaznamenaly během kojení téměř žádné...
více…

Kojení a kofein

Kojení vyžaduje určité úpravy a změny v jídelníčku ženy. Je samozřejmé, že se to v období kojení nesmí...
více…