Kdy znovu otěhotnět, pokud chcete mít zdravé dítě?
Velký věkový rozdíl mezi sourozenci nemusí být vždy ideální, ale ideální není ani snaha rodit jako na běžícím pásu. Sice je "vše při jednom” také jedna z variant rodičovství, ale ve skutečnosti si nevychutnáte ani jedno dítě. A navíc hrozí nebezpečí vrozených vad, protože organismus ženy je porodem vyčerpaný.
Neunáhlete to
Ne každá žena je stavěna na to, aby zvládla jedno těhotenství po druhém. Tělo potřebuje přece jen na zotavení jistý čas, i když to možná nepociťujete. Odborníci doporučují nechat si alespoň rok po porodu dítěte pauzu a pak se začít snažit o druhé. I tělo se musí dobít živinami, o které porodem a kojením přišlo, důležité jsou i hormony a věk matky. Všechno se dá, ale někdy se to prostě nemusí vyplatit. Zásoby jsou vyčerpány Nejnovější zjištění dokonce ukázala, že krátká pauza mezi těhotenstvími může mimo jiné výrazně zvýšit riziko autismu u druhého dítěte. Mladší sourozenci, kteří se narodí do dvou let po narození staršího mají až třikrát větší pravděpodobnost, že budou trpět autismem. Vědci předpokládají, že tento nebezpečný stav je ovlivněn tím, že organismus se nestihne tak rychle vzpamatovat z vyčerpání zásob - speciálně z vyčerpání zásob kyseliny listové, jejíž nedostatek může souviset s rozvojem vrozených vývojových poruch i autismu.
Tak kdy další dítě? 2 až 6 let po sourozenci
Už předchozí studie potvrdily fakt, že nízké hladiny potřebných živin vedou ke zvýšenému riziku onemocnění autismusem. Na druhé straně však stojí další zajímavé zjištění - vyšší riziko tohoto stavu mají i děti, které jsou narozené příliš pozdě po starším sourozenci - šest a více let. V tomto případě je riziko autismu dva- až třikrát větší než když se druhé dítě narodí v rozmezí mezi dvěma a šesti lety po porodu staršího sourozence. Nejvyšší riziko autismu pro dítě hrozí tehdy, pokud je zplozeno do šesti měsíců po porodu sourozence. Riziko autismu zvyšuje i nedostatek další v těhotenství velmi důležité složky, a to železa. Nový výzkum je dostatečnou podporou na to, aby Světová zdravotnická organizace zahrnula do svých doporučení čekat s každým dalším pokusem o těhotenství alespoň dva roky po předchozím porodu.
Další rizika vzniku autismu u dítěte
- Věk matky - důvodem k bližšímu výzkumu souvislosti krátkého času mezi porody a autismem je rostoucí počet dětí trpících tímto stavem. Je známo, že riziko autismu u dítěte stoupá i s rostoucím věkem matky, což je také jedním z důvodů - jelikož dnes mnoho žen odkládá mateřství na později. Riziko je markantní zejména u žen nad 40 let, ale i u dospívajících matek.
- Vliv otce - riziko autismu dítěte zvyšuje i velký věkový rozdíl mezi rodiči. Velmi výrazně zvýší riziko autismu věk otce nad 50 let. Starší otcové mají totiž v spermiích genetické mutace, které mohou způsobit poruchu autistického spektra. S autismem se dnes rodí ve vyspělých zemích zhruba jedno ze 70 až 90 dětí. Častěji autismem trpí chlapci než dívky.
- Raději si to nezlehčujte - krátké pauzy mezi těhotenstvími mají prokazatelnou souvislost s celou řadou psychiatrických poruch, například schizofrenií. Odborníci proto doporučují, aby se rodiče vyhnuli pokušení ulehčit si výchovu dvou dětí, tím, že si po prvním těhotenství neodpočinou dostatečně dlouho. Může to mít vliv na zdraví, vývoj i výchovu dítěte. Pokud tedy skutečně chcete více dětí, raději naberte energii a vychovávejte jedno za druhým.