Tři důvody, proč vyměnit toaletní papír za bidet

Uvažovali jste někdy nad tím, jakou toaletní hygienu zvolit? Je zdravější použít starý dobrý toaletní papír, nebo u nás méně známý bidet? Z výsledku budete možná sami překvapeni.

bidet, toaleta, zdraví, toletní papír, nemoci

Bidet

Toto zařízení bylo navrženo v Japonsku. Je alternativou k běžnému toaletnímu papíru, poskytující osvěžení, které papír nikdy poskytnout nedokáže.

Tři důvody, proč vyměnit toaletní papír za bidet

 1. Bidet poskytuje lepší osobní hygienu. Toaletní papír po použití stále zanechává nečistoty na kůži. Ani zdaleka také nezajišťuje odstranění nežádoucích mikroorganismů, jejichž následkem vznikají infekce a různé jiné problémy. Použitím bidetu z kůže odstraníte všechny nečistoty a budete se cítit dokonale čistí. Taková důkladná hygiena je prospěšná zejména pro lidi, trpící hemeroidy. Specifickou kapitolou je intimní hygiena žen. Voda z něj je pro ženské intimní partie mnohem lepší, než mýdlo, likvidující přirozeně kyselé prostředí vagíny, které brání množení bakterií. Navíc, bidet má nesporné výhody i pro seniory, hendikepované lidi či těhotné ženy.
 2. Je šetrnější k pokožce a pohodlnější. Ano, použití toaletního papíru může být nepříjemné a nepohodlné. Pokud máte jakékoliv problémy v oblasti análního otvoru, například hemeroidy či trhliny, dokáže být utírání se papírem bolestivé. V takových případech je bidet tím nejlepším řešením. Proud vody totiž očistí oblast konečníku bez tlaku a tření, které by mohlo způsobit záněty a nepříjemný pocit. Voda naopak působí uklidňujícím dojmem, takže je tento způsob očisty po vykonání potřeby nejen příjemný, ale i pohodlný.
 3. Je šetrnější i k naší planetě. Bidet pomáhá šetřit nejen vaše intimní partie, ale i přírodu. Použitím toalety a bidetu ve velké míře přispíváme k ochraně životního prostředí. Nejenže ušetříte papír, ale i procesy, spojené s jeho výrobou, přispívající k poškozování přírodních zdrojů. Pokud vás dosud environmentální aspekt neoslovil, možná vám více řeknou následující čísla. Každý den se jen za účelem výroby toaletního papíru pokácí 27 000 stromů. Kromě stromů trpí i zásoby vody a energií. Vedlejšími produkty jsou navíc různé toxiny, které poškozují krajinu. A co je velkou výhodou pro vás, volbou bidetu neušetříte pouze životní prostředí, ale i vlastní peníze, které byste jinak vyhodili za vysokou spotřebu toaletního papíru.

Toaletní papír

V obchodech už najdeme skutečně všechny možné druhy - bílý, růžový, fialový, zelený, s vůní byline... Říkají nám, že nejvhodnější je ten nejměkčí, nejjemnější, nejvoňavější. Je to ale pravda? Ne tak docela. Používání toaletního papíru může totiž být nebezpečné pro naše zdraví a způsobovat dokonce závažné zdravotní problémy, právě kvůli nebezpečným chemikáliím z bělení - používá se jejich někdy až 100 000. Rizikový je zejména pro ženy, používající ho ve srovnání s muži častěji. Výzkumy potvrdily, že zmíněné chemikálie vytvářejí rakovinotvorné toxiny, jako například dioxiny, furany a polychlorované bifenyly (PCB). Problémy, které mohou způsobovat, jsou mimo jiné poruchy imunitního systému, hormonálního typu, neplodnost, vrozené vady, cukrovka a další. Škodlivé látky se dokonce používáním toaletního papíru přes sliznici dostávají do konečníku, kde pronikají do krevního oběhu a hromadí se v těle. A právě takové hromadění může být příčinou rakoviny. Ještě horším případem jsou barevné a voňavé toaletní papíry.

Zdravotní následky, které mohou způsobit barevné a voňavé toaletní papíry

 1. Infekce močových cest. Toaletní papír, obsahující barvy, může dráždit vaginální oblast a vést k infekcím močové trubice.
 2. Rakovina děložního čípku. Barvený a parfémovaný toaletní papír má přímý vliv na ženský reprodukční systém a jeho použití může zvýšit riziko vzniku rakoviny děložního čípku.
 3. Rektální problémy. Také může způsobit zánět a svědění v oblasti konečníku.
 4. Plísňové infekce (kvasinkové infekce). Odborníci zjistili, že existuje silná vazba mezi mykózami a použitím barevného a voňavého toaletního papíru.
 5.  Alergie. Chemické složky obsažené v toaletním papíru mohou způsobit podráždění kůže, svědění nebo dokonce vyvolat alergickou reakci.

Důležitá rada

Pokud již tedy chcete nadále toaletní papír používat, vždy si pozorně přečtěte složení na jeho obalu. Pokud zjistíte, že obsahuje příliš mnoho chemikálií, vyhledejte raději jiný druh, s méně závadnými látkami, například s bělícími činidly na bázi kyslíku či vodíku.

Bidet a toaletní papír v jiných kulturách

 • Severní Amerika: V této části světa nenajdete nic jiného, než toaletní papír, až na Quebec v Kanadě, kde preferují bidet.
 • Evropa: Převahu v používání má toaletní papír, ale například západní Francie či jižní Itálii jsou nakloněny spíše hygieně za pomoci vody z bidetu.
 • Střední Východ: Například v Turecku najdete toaletní papír pouze na místech, určených pro turisty. Na jiných místech je velkou raritou, očekává se omytí vodou. Vzhledem k druhu tureckých toalet, je to i pochopitelné. Pokud se ale jako turista rozhodnete přinést si i na tento typ WC toaletní papír, je to akceptovatelné - při díře v zemi by měl být za tímto účelem umístěn malý odpadkový koš.
 • Asie: Tady je to jasné - pouze bidet.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Lidé bez přátel strádají nejen duševně, ale trpí i jejich zdraví

Bez přátel by byl váš život pravděpodobně o něco smutnější, nudnější a především osamělejší. Ať už jde o...
více…

Líbání prodlužuje život o pět let

Pozitivní účinky líbání byly objeveny už dávno a známe je všichni. Méně lidí však ví, jak blahodárně působí...
více…

Jak účinně předcházet gynekologickým problémům?

Určitě i vy, milé ženy, vlastníte speciální přípravky na vlasy, obličej, dekolt, ruce ... ale nezapomínáte na...
více…

Co dělat proti tělesnému zápachu?

Tělesný pach je na obtíž a může způsobovat rozpaky. Stres, cvičení a vysoké teploty jsou běžné příčiny pocení....
více…

Porucha pozornosti a agresivita u dospělých může znamenat ADHD, kterou je třeba léčit

Poruchy pozornosti, aktivity (tím se myslí hyperaktivita, tzn. zvýšená aktivita) a impulzivity jsou známé i pod...
více…

Koenzym Q10 chrání nejen srdce, svaly a imunitní systém

Proč doplňovat koenzym Q10 při onemocněních srdce? Koenzym Q10 (ubichinon) je tělu vlastní látka, která se nachází v...
více…

Čistička vzduchu udělá z vašeho bytu oázu zdraví

Voda a zejména vzduch jsou hlavní prvky, které drží lidstvo při životě. Proto bychom si měli v tomto směru dopřát...
více…

Jak nepromarnit šanci na hezký den?

Těšíte se na ráno? Začíná nový den a to je úžasné! Ale ve spoustě rodin je ráno spíše šílený chaos. Nic se...
více…

Rozdíl mezi veganem a vegetariánem?

Láska ke zvířatům dohnala některé lidi k tomu, že ze své potravy vyloučili nejen maso, ale také všechny produkty,...
více…

Co škodí zdraví stejně jako kouření?

Ne všechny činnosti, které denně děláme naše zdraví vítá s otevřenou náručí. Ale jsou také činnosti, které...
více…