Vaše nejlepší kamarádka vám mluví do výchovy dětí?

Pomáhá vám kamarádka vychovat vaši rodinu a vaše děti? Ne, to není legrace, někdy se to opravdu stává, že se vaše nejlepší kamarádka změní v mentorku. Ze začátku se jí snažíte odporovat, ale vše má své meze a brzy vám její poučování začne lézt na nervy. Co dělat? Jak se s kamarádkou rozumně dohodnout, že ráda se občas poučíte, ale ...

vztahy, kamarádství, výchova dětí, ženy

Pohled z odstupu

Reakce na její komentáře nemusí být ukvapená. Často lidé, kteří žijí v jistém prostředí, nedokážou odhalit realitu takovou, jaká opravdu je. Pro nás to může být neustále diktování ze strany kamarádky, ale ve skutečnosti to mohou být opravdu jen jí dobře míněné rady. Výchovu nemusíme při jakékoliv snaze zvládat na sto procent. Takže ještě předtím, než vzplanul hněvem, zamyslete se. Je sice pravda, že by se mohla ze slušnosti občas raději kousnout do jazyka, ale pokud je prostořeké povahy, není to pro ni jednoduché. A to můžete být jen ráda, že vás nepomlouvá za zády, ale že vám to řekne přímo do očí. Všechno to však platí opravdu jen v případě, že jsou její připomínky opodstatněné. Když jí totiž překážejí drobnosti typu zvyků ve stravování nebo učení nových věcí, tak to skutečně není její věc. Pokud vám však poukáže na přílišnou sobeckost, agresivitu nebo neschopnost včlenit se do kolektivu, můžete se začít dívat na vše s malým odstupem.

Diplomatické naznačení

S takovými připomínkami můžete bojovat nejen ze strany kamarádek, ale i rodiny. Ve snaze pomoci celé rodině, vám pouze ztrpčují život. Každý má totiž svou představu o péči o děti a ta se nemusí vždy shodovat s tou vaší. A když se setká několik různých představ, vám jen duní hlava od všech výčitek. Ještě horší je, pokud do toho nedokážou vnést kousek kultivovanosti a řeknou vám to s jistou dávkou povýšenosti a ironie. Takové řeči se totiž poslouchají o to hůře. Je tedy načase, abyste všechno přestala jen tak polykat a řekla si také své. Nemusíte se pouštět do nepříjemných hádek. Stačí slušně a diplomaticky naznačit, že vaše hranice snesitelnosti jsou již překročeny a navíc se vám nezdá, že by to s vašimi potomky bylo až tak špatné. A i kdyby, stále to v konečném důsledku zůstane jen na vás a kamarádky si pak mohou brumlat pod nos hlášky o tom, že vám to říkaly. Buďte stejně rázná a naznačte jim, že když budou do dětí tolik rýt, jejich vztah k nim ochladne a nebudete se divit, když je začnou navzdory vašim radám ignorovat.

Vraťte půjčené

Bohužel některým osobám nejsou ani takto jasně řečeno myšlenky srozumitelné a montují se vám do všeho nadále. Pak jim to je třeba naznačit pro ně okatějším způsobem. Zkuste jim to vrátit s tím, že i vy jim začnete vyčítat některé chyby, které udělali ve vztahu k dětem. Možná když uvidí jaké je to nepříjemné, otevřou se jim oči a se vším přestanou. Pozor však, abyste si na to příliš nezvykli a nespustili se do dětinských hádek. Takové přátelství by nemělo žádný smysl a pohřbilo by vaše všechny dobré vztahy. O vašich problémech bude vědět jistě i váš partner. Pokud máte upřímné soužití bez takových tajemství, zkuste jako další záchrannou brzdu poprosit i jeho, aby jí promluvil do duše. Když uslyší názor někoho dalšího, možná konečně přijde změna. Protože, když je vaší opravdu nejlepší kamarádkou, nemá se proč urazit a stejně musí přijmout i vaši upřímnost.

Zakopejte válečnou sekeru

A nyní možnost pro konečné vyčištění ovzduší. Fungovat v takovém vztahu je opravdu zbytečné. Riskněte to na poslední kartu a vyložte všechny vaše myšlenky, které vám běhají hlavou. Řekněte vše, co máte na srdci a na konci se dohodněte, že toto téma bude již zcela uzavřeno a začnete od nuly. Možná na čas riskujete i ochabnutí vašeho přátelství, když si však obě strany s odstupem uvědomí chyby, které udělaly, vše se vrátí do starých kolejí. A když si už k sobě nebudete umět najít cestu, nemáte za čím plakat. Raději než mít takové problémy, najdete si jinou kamarádku, se kterou budete vycházet lépe a nebude jí vše na vás překážet.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Problémy s dětmi aneb Žárlivost nejen prvorozených

Rivalita mezi sourozenci je běžná, ale závisí na věku dětí, jejich počtu a hlavně také na postoji rodičů....
více…

Děti facka nevychová - zkuste terapii objetím

Zvítězili jste nad sebou a nepoužili na dítě, které vás vytáčelo do nepříčetnosti, tělesný trest? Místo toho...
více…

Co dělat, když dítě odmítá jednoho z rodičů?

Jak se vyvíjí děti, tak se vyvíjí i jejich vztahy s rodiči. Jsou období, kdy dítě více přilne k mamince a naopak,...
více…

Ideální svět pro rodiče i děti

Napadlo vás někdy, jak by mohl vypadat ideální svět, aby se v něm všem líbilo rodičům i dětem? Utopie? A proč by...
více…

Diskuze - rodič a dítě

Mohou děti kritizovat dospělé a hlavně své vlastní rodiče? Když ano, do jaké míry to může být? Na jednu stranu...
více…

Maminky, stop! Zkuste to znovu a v klidu!

Život utíká nebezpečně rychle a my si toho někdy ani nestihneme všimnout. Snažíme se být dobré matky, manželky,...
více…

Lezení - úvazky neboli sedáky

Lezení je krásný sport, ale má také svá rizika, stejně jako všechny adrenalinové sporty. Ta lze přitom hodně...
více…

Turistické a trekové batohy

Turistika a treking, to jsou zdravé pohybové aktivity, které vyžadují zdánlivě minimum vybavení. Ale zcela...
více…

Den matek se blíží! Víte, jak se slaví ve světě?

Asi pro většinu z nás je matka tím nejdůležitějším člověkem na světě. Prošla spoustou bolesti, aby nám mohla...
více…

Děti ve škole špatně sedí a zakládají si tak na problémy s páteří

Sezení ve škole má na děti špatný vliv. Nejhůře jsou na tom prvňáčci a děti v pubertě. Ale chodit do školy musí,...
více…