Vitaminy v těhotenství a nebezpečí, která hrozí z nedostatku, ale i předávkování

Nejen léky, ale i výživové doplňky je třeba v těhotenství konzultovat s odborným lékařem, tedy gynekologem. Ale jak to je v období, kdy plánujete dítě teprve počít? Které vitaminy usnadní otěhotnění? A mohou některé vitaminy dokonce budoucí mamince a děťátku uškodit? To jsou otázky, které se honí hlavou nejedné budoucí mamince. Pokusíme se vám na ně odpovědět.

ženy, těhotenství, zdraví, vývoj plodu, vitaminy, vitaminy v těhotenství

Nutriční pojistka - aby vám nic nechybělo

Nejzákladnějším důvodem užívání prenatálních výživových doplňků je fakt, že ze stravy nedostanete do těla všechno a v takových množstvích, v jakých je to pro vás a vaše děťátko potřebné. A to i v případě, že se snažíte o bohatou a zdravou stravu, konzumujete širokou škálu potravin včetně masa, mléčných výrobků, ovoce, množství zeleniny, luštěnin a obilovin. Pro většinu žen je prospěšné, když začnou užívat výživové doplňky již v období před plánovaným početím. Není to nutné, ale můžete to považovat za nutriční pojištění v tom, že při zplození dítěte a po otěhotnění máte v těle dostatek potřebných živin. Mnohé z nich pomáhají například i při dozrávání folikulů a uvolňování zdravého vajíčka, další zvyšují šance na uhnízdění.

V těchto případech už ale určitě neváhejte

Těhotenské výživové doplňky jsou zvláště důležité pro ženy, které mají určitá stravovací omezení, zdravotní problémy nebo těhotenské komplikace. Jde zejména o vegetariánky a veganky, ženy s intolerancí laktózy nebo jiným druhem potravinové intolerance, ženy, které kouří nebo užívají jiné zdraví škodlivé látky - alkohol a drogy. Další skupinou žen, které by neměly váhat nad užíváním výživových doplňků jsou ženy trpící poruchami krve a některými chronickými chorobami. Také je vhodné užívat tyto doplňky pokud máte žaludeční bypass nebo čekáte více než jedno děťátko.

Co nejvíce potřebujeme do těla doplnit?

Nejdůležitější součástí těhotenských výživových doplňků jsou kyselina listová a železo. Dostatečné množství kyseliny listové snižuje riziko defektů neurální trubice - rozštěpu páteře a anencefalie plodu až o 50- 70 procent. Kyselina listová pomáhá snižovat riziko i ostatních vrozených vad, například rozštěpu rtu, patra a některých srdečních vad. Je pomocníkem nejen pro dítě, ale i pro vás, snižuje riziko nebezpečné preeklampsie. Nedostatek železa vede k chudokrevnosti, zvýšení rizika předčasného porodu, nízké porodní váze pokud kojenecké úmrtnosti. Tělo během těhotenství potřebuje více tohoto minerálu, a tak je důležité doplňovat jej.

Další důležité látky, jejichž příjem ve stravě je třeba zvýšit

  • Vápník - ten je důležité přijímat i ve stravě a můžete si pomoci i doplňkem. Vápník dítě potřebuje na růst silných kostí a zubů, pro zdravé nervy a svaly včetně srdce.
  • Esenciální mastné kyseliny - omega-3 mastné kyseliny DHA a EPA jsou důležité pro rozvoj mozku plodu, nervů a oční tkáně. Pozor však na to, abyste nekonzumovali ryby, které mají vysoký obsah rtuti. Je vhodné užívat je i ve formě výživového doplňku.
  • Vitamin D - pokud chybí během těhotenství matce, bude ho mít dítě při narození nedostatek. Znamená to vysoké riziko křivice, abnormálnímu růstu kostí, opožděnému fyzickému vývoji. Nedostatek vitaminu D také souvisí s větším rizikem vývoje preeklampsie a potřeby císařského řezu.

Nevybírejte naslepo!

O výběru vhodného výživového doplňku pro vás se poraďte s vaším lékařem. Některé preparáty mohou obsahovat pro vás příliš vysoké množství některých živin, což může být nebezpečné. A pozor! Například vitamin A ze živočišných produktů užíván ve vysokých dávkách může způsobit vrozené vývojové vady. Předávkovat se dá i vitamin D a další výživové doplňky z lékárny.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Pivo ženám nejen chutná, ale také pomáhá s otěhotněním, osteoporózou a péčí o pleť

Chlapi a pivo, to je téměř nerozlučná dvojka, ale ženy a pivo již se tolik nenosí. Stále se ještě některé ženy v...
více…

Nitroděložní tělísko s hormony nebo bez hormonů?

Každá antikoncepce s sebou kromě nesporných výhod přináší také určitá rizika a komplikace. Ne jinak je tomu i u...
více…

Obaly s obsahem bisfenolu brání dokonce i umělému oplodnění!

Dříve si ženy s otěhotněním nedělaly starosti. Tedy spíše dělaly, ale více s nechtěným otěhotněním, než s...
více…

Jak udržovat vlasy po porodu a nezanedbávat dítě ani sebe?

Proč mnohé maminky po porodu nemají čas a péči o svůj zevnějšek odsouvají na poslední místo? Ženy, které mají...
více…

Dlouhé vlasy nemusí být jen snem, když změníte své zvyky

Zázračný přípravek na růst vlasů sice neexistuje, ale existují rady, jak růstu vlasů pomoci. A máme jich pro vás...
více…

Akné v době těhotenství a možnosti jeho léčby

Akné již dávno není jen problém mladých, tedy pubertálního věku. Může se vyskytnout kdykoliv. Své o tom vědí i...
více…

Kouření způsobuje nejen rakovinu plic, ale také šedivění vlasů

Mladé dívky a ženy si často barví vlasy a touží po stříbrném nádechu. Ale když opravdu objeví první šedivý...
více…

Hubnutí po porodu má svá pravidla

Všechny ženy během těhotenství přiberou. Jen ne všem nabytá kila zůstanou. Ale co s nimi, když je máme a nefunguje...
více…

Jak zabránit pigmentovým skvrnám a striím, které vznikají v těhotenstrví?

Ženy jsou v těhotenství citlivější. A citlivá je i jejich pokožka. Proto je důležitá svědomitá péče, která...
více…

Těhotenství ženám sluší, ale ne ve vytahaném svetru!

Ženám těhotenství sluší. O tom není pochyb! Jen je škoda, že některé ženy o sebe přestanou v těhotenství...
více…