Proč přestat kouřit a jak je to s plánováním těhotenství u žen kuřaček?
Cigarety neustále zdražují a přibývá i kuřáků, kteří chtějí s tímto, životu nebezpečným zlozvykem skoncovat. Jen často chybí pevná vůle, okolnosti jsou proti vám a podobné výmluvy způsobují to, že i přes masivní a neustálé zdražování cigaret stále ještě mnoho lidí kouří. Patříte k nim i vy? Co takhle si užívat život bez toho, aby vám nikotin nejen devastoval tělo, ale i diktoval životní styl.
Silná závislost
Kouření je návyk se závažnými následky. V momentě, kdy kuřák kouří cigaretu, doutník nebo dýmku, stoupá mu tlak, zrychluje se tep a v krvi klesají hodnoty kyslíku. Příznaky kouření je trvalý kašel nebo chronická bronchitida, někdy pneumonie, chrapot, bolesti v krku, zápach z úst a zažloutlé zuby, předčasné šedivění či ztráta vlasů a tvorba vrásek. Kouření je silná závislost, nikotin z tabáku má fyzické účinky nejen v celém těle, ale téměř přímo vstupuje do mozku, kde dočasně způsobí zlepšení nálady a potlačuje pocit úzkosti. Jistým způsobem může být uklidňující i společenský rituál zapalování cigarety. Když přestanete kouřit, tak dojde k poklesu hladiny nikotinu, což může vyvolávat nervozitu a různé fyzické obtíže. Pokud se tedy pokusíte přestat kouřit, uklidnit napětí, nervy a neovladatelnou touhu zapálit si, vám mohou pomoci některé doplňky v kombinaci s prostředky proti kouření, např. nikotinovou žvýkačkou nebo náplastí. Důležité je však začít užívat více vitaminů B a C, které u kuřáků bývají obvykle vyčerpány. "Béčko" udržuje zdravé nervy a může zmenšit stavy úzkosti, "céčko" je antioxidant, odstraňuje nestabilní molekuly kyslíku, tzv. volné radikály, které tvoří i tabákový kouř. Činnost vitaminu C podporuje vitamin E, přispívá ke snižování rizika srdečních a tepenných onemocnění, způsobených volnými radikály. Těm, kteří chtějí přestat kouřit může také prospět kyselina pantotenová (ze skupiny vitaminů B), která zvyšuje tvorbu antistresových hormonů v nadledvinkách.
Chcete miminko?
Kouření nepříznivě ovlivňuje nejen zdraví plic, srdce a cév, ale ohrožuje i správné fungování řady jiných tkání a orgánů, včetně reprodukčního systému. Proto, pokud kouříte a chcete mít dítě, je nejvyšší čas s tímto neduhem přestat. Uděláte velkou službu pro své, ale v budoucnu především pro své potomstvo. Děti kuřaček totiž mají v průměru o 250 g nižší porodní hmotnost a často se rodí předčasně. Častěji se u nich vyskytuje astma a obecně je vyšší jejich nemocnost, poruchy chování nevyjímaje. S kouřením matek je spojen i tzv. syndrom náhlého úmrtí kojenců v důsledku zastavení dýchání. Těhotenství kuřáků bývá poznamenána vyšším rizikem mimo děložního těhotenství a častějšími samovolnými potraty. Kromě toho kouření snižuje pravděpodobnost samotného otěhotnění, protože v důsledku kouření se snižuje plodnost ženy. Pokud tedy miminko teprve plánujete a přitom kouříte, doporučuje se s tímto návykem přestat, ideálně už rok před otěhotněním.