Vysoké podpatky, boty bez podpatků, žabky a balerínky ničí nejen nohy, ale i páteř
Žena v botách s vysokými podpatky vypadá štíhlejší a krásnější. Ale za tuto krásu se platí. Vysoké podpatky ničí nejen nohy, ale i páteř. Pokud však boty nemají podpatky vůbec, tak to také není dobrá volba. I takové boty přinášejí řadu zdravotních komlikací. Rozhoduje vzdálenost i povrch, kterým budete procházet.
Podpatky deformují nejen chodidla
Vysoké "jehly" opravdu opticky zeštíhlí nohy, ale i pořádně zdeformují chodidla. Nepřirozená poloha a koncentrovaný tlak má za následek špatné prokrvení dolních končetin, což vede k častějším otokům. Pro sklon chodidla trpí kolena a zátěž se přenáší přes kyčelní klouby i na záda. Balancování navíc udržuje páteř stále v napětí.
Chůze po betonu
Balerínky sice zdravé chodidlo snese, ale v žádném případě nejsou vhodné pro lidi s plochými nohama! Platí to i pro letní tenisky a pantofle, zkrátka pro všechny boty s tenkou rovnou podrážkou. Pokud baleríny, tak jen na chvíli. Určitě si je neobouvejte na celodenní běhání po městě. V botách s rovnou podrážkou byste neměli ujít více než dva kilometry!
Prsty ven
Milujete žabky? Můžete v nich kráčet nejvíce hodinu, jinak vám poškodí achilovku, kotníkovou kost, patu a deformují prsty do takzvaného kladívkového prstu. Ten vzniká, když při chůzi v žabkách ohneme prsty, abychom si nestabilní botu udrželi na noze. Řemínek mezi prsty narušuje vazivo, které se v tomto místě nachází. Poškozuje tak i klenbu nohy, kterou toto vazivo drží. Klenbě neprospívá ani rovná podrážka žabek, nemá tak žádnou oporu a začne klesat. Nezapomínejte, že každý problém s obuví se velmi rychle odrazí i na páteři.
Ideální léto
Když už bez žabek nemůžete vydržet, vyberte si takové, které mají alespoň vytvarovanou nášlapnou část. Lépe však bude, pokud si koupíte pantofle, které mají řemínek přes všechny prsty. Zbavíte tak zátěže alespoň klenbu. Ideální letní obuví jsou sandály, které mají řemínek přes všechny prsty a další kolem kotníku, pata je vyšší a nášlapná část je vytvarovaná.
Otestujte se
Máte plochou nohu? Šlápněte naboso do písku nebo mokrou nohou na suchý povrch. Měli byste zřetelně vidět otisk prstů, polštářků, vnější okraj chodidla a patu. Pokud se odtlačila i vnitřní část chodidla, máte plochou nohu.
Vložky do bot
Silikonové nebo pěnové koupíte v prodejnách obuvi, v drogerii nebo v lékárně. Pokud máte spadlou klenbu, oceníte takzvané srdíčko, které se vkládá do středu boty. Od bolesti přední části chodidla uleví i klínové vložky pod patu. Nejlépe vám poradí ortoped nebo podiatr. Pokud zjistí, že váš zdravotní problém souvisí s anatomií chodidla, předepíše vám zdravotní ortopedické vložky. Nepotřebujete do každé obuvi jedny, můžete si je přemisťovat z bot do bot.
Ortopedické vložky na míru
Vložky se dají vyrobit i na míru. To se vám vyplatí, pokud máte opravdu velký problém, hodně vážíte a běžné vložky jsou pro vás příliš měkké. Výrobě vložek na míru předcházejí biomechanická vyšetření. Důležité je to, jak stojíte, chodíte, jak reagují vaše klouby a svaly na zátěž. Speciální chodící pás má přes 8 000 senzorů, které snímají rozložení hmotnosti přes chodidla během zátěže. Následně se z otisků udělají sádrové odlitky, které slouží k výrobě negativních odlitků. Z nich se pod tlakem vylisují vložky, které jsou přesně vytvarované na nohu, která byla změřena na speciálním pásu.