Zelenina - barevné zdraví na talíři

Příprava jídla není s dnešní nabídkou obchodů nic složitého. Ale připravit jídlo chutně a zároveň zdravě, to již vyžaduje souhru více faktorů. Musíme dbát na kvalitu potravin, na jejich čerstvost a na zachování jejich jedinečné chuti. Fantazii se meze nekladou, každý recept si můžeme vylepšit podle své chuti a dát mu punc jedinečnosti.

zelenina, zdraví, vitaminy, vaření, grilování

Popularita vaření

Dnes je vaření opravdu "in". Otevřeme noviny, časopisy, zapneme televizi a všude se vaří, k dispozici je nesmírně mnoho receptů, ale vždy se dá do toho přidat vlastní fantazie a zdokonalit kulinářské techniky. Někdy se nám podaří z minima surovin nebo ze zdánlivě nekombinovatelných potravin, vyčarovat úžasně chutné a zdravé jídlo, případně vylepšit jednotlivé druhy potravin, dodat jim novou, zajímavou chuť

Základem barevného zdraví je zelenina

Je důležitým zdrojem vitamínů, minerálních látek a vlákniny. Ne každý má zeleninu rád, stále je mnoho lidí, kteří upřednostňují spíše pikantní jídla z masa. Jenže žít zdravě neznamená zeleninu pouze upřednostňovat, je třeba ji i správně připravit, pak nám zelenina určitě zachutná.

Tepelná úprava zeleniny

Nejčastěji zeleninu vaříme, dusíme a připravujeme na páře. I když se to na první pohled zdá automatické, čištění a praní zeleniny je třeba věnovat velkou pozornost. Zeleninu zbavíme nečistoty, zásadně používáme kvalitní nerezov nebo keramické škrabky a nože. Jednak tím zajistíme, co nejmenší odpad, ale i ztrátu cenných vitamínů.

Vaření

Pokud zeleninu vaříme, ukládáme ji do vroucí a osolené vody, méně se vyluhuje. Vaříme ji co nejkratší dobu, často postačí 5 - 10 minut, nejvíce 20 minut (podle druhu zeleniny). Například špenátu stačí pár sekund, brokolici, květák vaříme 5 - 7 minut. Ztráta vitaminů je pak minimální. I množství vody závisí na druhu zeleniny. Zelí, kapustu, květák vaříme ve větším množství vody a odkryté, aby z nich vyprchaly nežádoucí látky. Nikdy nezměkčujeme vodu přidáváním sody, ničí vitamíny, zejména vitaminy skupiny B. Vodu z vařené zeleniny nevylévejte, protože do ní přešla část rozpustných vitaminů a minerální látky, použijeme ji na podlévání dušeného masa, případně na přípravu polévky.

Dušení

Pokud zeleninu připravujeme dušením, volíme šetrnější způsob přípravy zeleniny. Dusíme ji nakrájenou nebo nastrouhanou ve vlastní šťávě, na cibulce opraženou v malém množství tuku. Pokud je třeba, podléváme ji masovým, případně zeleninovým vývarem. Ztráty vitamínů, zejména vitamínu C jsou minimální.

Vaření v páře

Pokud zeleninu připravujeme v páře, pak jsme se rozhodli pro ten nejzdravější způsob. Zelenina si zachová tvar, chuť i barvu a samozřejmě nejvíce vitamínů a minerálních látek. Příprava zeleniny v páře nevyžaduje žádný tuk. Pokud použijeme tlakový hrnec, navíc šetříme i energii a tím ovlivňujeme rodinný rozpočet. V tlakovém hrnci můžeme zeleninu vařit, dusit a také připravit na páře. Stejně rychle můžeme uvařit i brambory, buď ve vodě nebo na podložce v páře.

Grilování

Pokud zeleninu grilujeme, nejčastěji využíváme zahradní nebo stolní gril. Na grilování jsou vhodné zeleninové papriky, rajčata, cukety. Takto připravená zelenina je vhodná jako příloha k masu.

Gastronomické vylepšení zeleniny

Zelenina je opravdu zdraví prospěšná, jestliže někomu přece jen nechutná, vylepšit si ji může dresinkem nebo marinádou. Gastronomickým vylepšením zeleniny získáme chutné jídlo. Dresinkem může dokonce salát povýšit na plnohodnotné hlavní jídlo. Stále je ještě mnoho lidí, kteří si neuvědomují, že ačkoli je zelenina plná vitamínů a minerálních látek často to nestačí. Většinou je třeba zeleninu doplnit i kvalitními tuky, například olivovým olejem nebo ořechy. Jen tak se plně využijí i vitaminy, které jsou rozpustné v tucích.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Pěstování vitaminů na balkóně a na parapetu

Věděli jste, že okamžitě po sklizni začne ovoce a zelenina ztrácet vitaminy? Tak proč kupovat produkty, kde to...
více…

Červená řepa nám pomůže se zdravím, ale musí se konzumovat pravidelně!

Uzdravující účinky červené řepy známe všichni už z dětství. Ale ne všichni si ji s chutí zařadíme do svého...
více…

Zelí pomáhá nejen hubnout, ale také utužuje zdraví

Zelí patří mezi domácí druhy brukve. Obsahuje mnoho vitamínů a účinných látek, z nich nejvýznamnější je vitamin...
více…

Mrkev syrová, dušená nebo odšťavená?

I vás maminka v dětství nutila jíst mrkev, protože je velmi zdravá? Měla naprostou pravdu! Mrkev je právem nazývána...
více…

Ovoce a zelenina nemusí vadnou a plesnivět, když je budete správně skladovat

Nákupy zeleniny a ovoce občas přeženeme, dostaneme od známých část jejich úrody nebo si sami natrháme na vlastní...
více…

Smoothie, které je výbornou prevencí proti stresu a rakovině

Rakovina a vůbec civilizační choroby děsí i neotrlejší povahy a nahání je do rukou výživových specialistů,...
více…

Potraviny, které vám zajistí mládí nejen pro pleť, ale i tělesné funkce

Jíme proto, abychom měli energii, dostali do těla pro život důležité živiny, vitaminy a minerály, ale i proto, že...
více…

Babičky nenakupovaly v prodejnách se zdravou výživou, a přesto vařily zdravě

Nejen dovážené a zaručeně zdravé potraviny jsou plné vitaminů a tělu prospěšných látek. Kouknete-li do kuchařek a...
více…

Pět pomocníků, kteří vám pomohou v zimě zvýšit imunitu

Zimní měsíce plní čekárny praktických lékařů. Přestože se tepleji oblékáme naše tělo snáze podléhá aktivitě...
více…

Jak správně zpracovat ovoce a zeleninu, aby se zachoval důležitý vitamin C?

Je možné, že nám chybí důležitý vitamin C, když neustále kupujeme ovoce a zeleninu? Ano, je to možné! Neumíme...
více…