Život bude veselejší, když zařadíte těchto šest potravin do svého jídleníčku

Potřebujete zvednout náladu? Zkuste to jídlem! Ale teď vážně, ne každé jídlo zlepšuje náladu. Jsou jídla, která zvedají pouze hodnoty cholesterolu. Ale o těch mluvit nebudeme. My se zaměříme na potraviny, které jsou doslova iniciátory dobré nálady.

zdraví, zdravé potraviny, ryby, čokoláda, probiotika, zelený čaj, šafrán

Probiotika

Hned je hezčí den, pokud ho strávíte bez nafouknutého břicha. Probiotické kultury v našem těle velmi dobře ovlivňují imunitu, správné trávení, ale to zdaleka není všechno. Nizozemská studie zkoumala dobrovolníky, kteří měsíc užívali probiotika. Kromě úpravy trávení měli lepší náladu, více nápadů, kreativity, životního elánu. Probiotika jsou již součástí mateřského mléka, a tím se jen naznačuje potřeba dopřát si je v každodenním životě i během dospělosti. Abychom byli tak šťastní a vitální jako malé děti.

Čokoláda

Máloco vykouzlí tak slastný úsměv na tváři jako vůně čokolády. A ještě ta božská chuť ... Čokoláda je skutečně potravinou, která přináší štěstí. Dopřejte si jen pravou a černou čokoládu s vysokým obsahem kakaa. Už samotné pohlazení chuťových buněk sametovým dotykem vám zlepší náladu. Mimo jiné pravidelná konzumace čokolády snižuje hladinu stresového hormonu v krvi. Účinky se projevily už po dvou týdnech. Přitom stačila jedna kostička denně, což kaloricky není žádná velká zátěž. Čokoláda zmírňuje nechvalně známé projevy PMS, obsahuje hořčík, antioxidanty a ano, skutečně vyvolává euforické pocity.

Ryby

Je třeba si je dopřát několikrát do týdne. Nejsou to jen Omega-3 mastné kyseliny, o kterých se všude mluví. Ryby intenzivně stimulují dobrou náladu. Málokdo ví, že konzumace ryb podporuje tvorbu dopaminu a serotoninu. Dvou látek, jejichž pokud máme v těle dostatek, tak svět je úžasný. Nízká hladina serotoninu způsobuje stavy deprese, agrese a lidé se sklony k sebevraždě ho mají téměř na nule. Konzumace ryb se dokonce fyziologickými procesy, které v těle vyvolává, dá přirovnávat ke kvalitnímu milování.

Zelený čaj

Pozitivní účinky zeleného čaje by zabraly silnou encyklopedii. Zaměřme se však jen na náladu. Zelený čaj velmi účinně povzbuzuje díky kofeinu, ale není to jako kopnout do sebe kávu. Zelený čaj účinkuje dlouhodobě a dodává energii pozvolna. Kromě toho v našem mozku stimuluje tvorbu alfa vln, tedy stavu, kdy se cítíme uvolněně a fajn. Pokud sáhnete po opravdu výjimečně kvalitních sypaných čajích zejména z Japonska a Číny, můžete čajové lístky zalévat několikrát, dokud jsou teplé. Čaj chutná skvěle a zatím, co první nálev je nejbohatší na povzbudivé látky, druhý a třetí na antioxidanty. Naučte se vychutnávat kvalitní čaj a budete klidní a veselí jako japonští turisté.

Kokos

Je záchrannou brzdou ve chvílích, kdy se všechno sype. Kokos velmi rychle odbourává stres. Dokonce je tou pravou volbou, pokud si chcete zachovat chladnou hlavu, racionální myšlení a nadhled v momentě, kdy máte chuť vzít nohy na ramena a utíkat se kamsi zahrabat. Kromě tohoto, že dodává klid, rozvahu, změní náladu, zmírňuje i fyziologické projevy stresu. Po kokosu klesá krevní tlak a zpomaluje se puls. I samotná inhalace kokosového oleje, například večer ve vaně, je účinná na vypuštění negativních myšlenek z hlavy.

Šafrán

Je drahý, luxusní, ale vyplatí se ho mít doma. Pokud ne v kuchyni, alespoň v lékárničce. Pozor, ten pravý, ne pouze červeně nabarvený. Studie totiž dokázala, že 15 mg šafránu denně zcela potlačilo u žen špatné nálady během PMS. Zároveň šafrán podporoval přenos neurotransmiteru, serotoninu do mozku, čímž působil stejně jako nejznámější lék proti depresi. Kromě toho i velmi dobře chutná. Úsměv je v této kombinaci zaručen.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Syndrom chronické únavy se obtížně stanovuje i léčí, pomoci mohou bylinky, úprava stravy a životního stylu

Jste absolutně “vyšťavení” a nejraději byste každý víkend prospali? Syndrom chronické únavy postihuje lidi bez...
více…

Sedmikráska posiluje imunitu, tiší kašel a funguje jako přírodní sladidlo

Sedmikráska je označení pro několik druhů rostlinek. V Čechách volně roste jediný druh, sedmikráska chudobka. Tato...
více…

Domácí bylinkové máslo výborně chutná a zbaví vás i některých zdravotních problémů

Přemýšlíte, co si natřít na chléb? Paštiky a sýry jsou často nevalné kvality, navíc obsah dózy často nestačí...
více…

Ryby jsou zdravé, ale pozor na ty z kontaminovaných vod!

Jsou opravdu ryby zdravé a pro všechny? Konzumace ryb se mnohdy doporučuje kvůli jejich vysokému obsahu omega-3 mastných...
více…

Detoxikace není pro všechny a může také ublížit

Detoxikace organismu je postup, kterým zbavujeme naše tělo toxinů usazených uvnitř organismu. Jednoduššeji řečeno, je...
více…

Máslo s medvědím česnekem - skvělá součást jarního jídelníčku

Velmi brzy na jaře, jako jedna z prvních bylinek se v hlubokých lesích, v blízkosti potůčků a pod stromy, objeví a...
více…

Co vše pomáhá ženám v přechodu?

Co vše pomáhá ženám v menopauze? Každá žena je individuální, proto je třeba vyzkoušet více praktik. Pokud má...
více…

Větší prsa pitím bylinkových čajů?

Co je nejlepší na růst prsou? Kromě různých kosmetických přípravků a doplňků stravy, to mohou být i bylinky....
více…

Brutnák lékařský do salátů a přírodní medicíny

Patří mezi jednoleté byliny, má rozvětvený stonek, na kterém střídavě vyrůstají listy vejčitého tvaru. Stonek je...
více…

Řebříček obecný - bylinka do každé přírodní lékárničky

Řebříček obecný (Achillea millefolium L.) je znám i pod lidovými názvy řebříček, Achillova bylina, myší ocásek...
více…