Žlutá barva a speciální vzorec, který zajistí štěstí

Kdo by nechtěl být v životě šťastný? A jako jsou recepty a návody na všechno možné, je i recept na štěstí. Jen se skládá z několika, správně namíchaných ingrediencí a ty ingredience je třeba si hýčkat. Které to jsou, prozradí náš článek, ale určitě o nich víme i sami. Jen nám často nedochází, že by to mohly být právě ony a štěstí nám zbytečně proplouvá mezi prsty.

štěstí, žlutá, barvy, spánek, rodina, zdraví

Psychologové našli vzorec na štěstí

Britští psychologové na základě více než tisíce rozhovorů definovali vzorec štěstí: P + (5 x E) + (3 x H) = štěstí. Největší roli hraje kvalita bytí (E), čili zdravotní stav, finanční stabilita, přátelství a rodinná pohoda. Menší význam má tzv. Index vyšších standardů (H), tj sebeúcta, ambice, smysl pro humor. Nejmenší roli hraje ve štěstí osobní charakteristika (P). Z toho vyplývá, že o štěstí v životě člověka rozhoduje v první řadě životní úroveň a sociální kontakt a až potom následuje například naplnění osobních ambicí či způsob, jakým se vyrovnáváme s neúspěchem. A zde je pětadvacet ingrediencí, které vám ke štěstí pomohou, ale samy o sobě nestačí.

1. Jděte ven

Trávení času pod širým nebem je skvělé. Lidé žijící v blízkosti zeleně jsou na tom z hlediska duševního zdraví obvykle lépe. Je to zřejmě proto, že pohledem na přírodu stimulujeme ty části mozku, které jsou spojeny se štěstím, pozitivizmem a emoční stabilitou. Navíc pobytem na slunci naše tělo produkuje vitamin D. Slunce celkově prospívá i v boji proti depresím. Údajně stačí už 15 minut na slunci, aby se člověk cítil po zbytek dne příjemně.

2. Cvičte

Cvičení prospívá nejen tělu, ale i pozitivnímu myšlení. Pohybem se vyplavují endorfiny, chemické látky, které zlepšují naši náladu a podporují pocity euforie. Vědci tvrdí, že pravidelné cvičení může vést dokonce k trvalému štěstí.

3. Spánek

Kvalitní spánek je velmi důležitý, abyste se cítili nejen dobře, ale i šťastně. Dopřejte si v noci alespoň sedm hodin spánku a když budete mít přes den čas a chuť, klidně si zdřímněte. Nedostatek spánku špatně ovlivňuje nejen naši náladu, ale například i pracovní výkony.

4. Meditujte

Meditovat není jednoduché, ale rozhodně stojí za to naučit se to. Zřejmě se vám tok myšlenek a neustálý vnitřní rozhovor nepodaří zastavit hned při vaší první meditaci, ale jak se říká, trpělivost růže přináší. Lidé, kteří se naučili meditovat, se cítí mnohem lépe. Po meditaci jsou zregenerovaní, klidnější a vyrovnaní. Mají také lepší koncentraci. Zkuste si sednout na zem, upřete pohled na nějakou věc a pozorujte jen své dýchání.

5. Mějte hobby

Nemáte žádného koníčka? Zkuste si ho najít. Vaší celkové pohodě jen prospěje, když se začnete věnovat něčemu novému. Že jste na to staří? Nesmysl, zkuste například takový kurz malování nebo keramiky. Výborný je i kurz vaření.

6. Pusťte si hudbu

Hudba je vynikající způsob, jak pookřát na duši. Vůbec se nebojte pustit si svou oblíbenou skladbu pořádně nahlas a můžete si při tom i zatancovat. Uvidíte, jak skvěle se budete cítit.

7. Zahoďte negativní myšlenky

Myslíme to doslova. Pokud máte negativní myšlenky, odhoďte je. Napište si je na kus papíru, a ten pak zahoďte, zlikvidujte, spalte. Takto to udělejte i se starostmi, které vás trápí a o nichž víte, že je i tak neovlivníte. Pozitiva si také sepište na papír, ale ten už nevyhazujte. Klidně si ho občas přečtěte, nebo ho přečtěte svým blízkým. Vaše pozitivní pocity se tak mohou až ztrojnásobit!

8. Dopřejte si milování

Několik výzkumů dokázalo, že lidé, kteří se pravidelně milují, jsou spokojenější. Jedna studie dokonce naznačila, že pokud se milujeme jednou za týden, jsme více nadšeni, než kdybychom vydělali velké peníze. Ne nadarmo se říká, že štěstí se nedá koupit.

9. Buďte vděční

Upřímně někomu poděkovat, přináší pocity štěstí. Vyjádřete svou vděčnost vždy, když ji budete cítit. Prospívá, pokud si budete psát deník - zaznamenejte si každé jedno poděkování, které jste v ten den někomu věnovali. Občas si tento deník přečtěte. Odborníci říkají, že stačí jedno projevení vděčnosti a vaše radost bude narůstat.

10. Mějte přátele

Mít přátele je neskutečně důležité. Nejenže si přátelé pomáhají, když je máme, jsme veselejší a šťastnější. Zachovávejte své staré a dobré přátelství, ale hledejte si i nové!

11. Šiřte radost

Tak, jak může být nakažlivé zívání, můžete snadno nakazit někoho i svým smíchem. Udělejte to tak! Přenášejte svou radost na jiné a sami ji budete zažívat ještě intenzivněji. Klidně na to využijte setkání s přáteli, nebo třeba i sociální sítě. Určitě jste už zažili nebo viděli, jak se někdo začal smát na veřejnosti a postupně se k němu přidali ostatní. Najednou se spolu smějí lidé, kteří se vůbec neznají! Znáte lepší pocit?

12. Hoďte to za hlavu

Znáte chronicky známé Hakuna Matata ze Lvího krále? Přesně to udělejte - hoďte minulost za hlavu a ničím se netrapte. Co se jednou stalo, už nezměníme, proč se proto zbytečně trápit? Minulost by nás měla poučit a ne nás pronásledovat. Odpouštějte lidem, kteří vám v minulosti ublížili a budete se cítit šťastnější.

13. Pečujte o sebe

Dopřejte si vedle všech povinností i něco příjemného pro sebe. Jinak se vám může stát, že budete nešťastní, můžete vyhořet a onemocnět. Zkuste se o sebe starat pravidelně tak, abyste byli zdraví a šťastní.

14. Cvičte jógu

Cvičení rozhodně ovlivňuje naši náladu pozitivním směrem. Vědci však zjistili, že nejlepším cvičením na štěstí je právě jóga. Neprospívá totiž pouze našemu tělu, ale i mysli, odbourává stres a tím ovlivňuje dlouhodobé zdraví a štěstí.

15. Dopřejte si pestrou stravu

Jídlo je pro štěstí velmi důležité. Nejen proto, že nám způsobuje kulinářské požitky, ale zejména pro látky a živiny, které správnými potraviny přijímáme. Vědci totiž zjistili, že lidé, kteří konzumují zeleninu a ovoce až sedmkrát denně, mají větší duševní pohodu. Věděli jste, že dostatek vápníku a železa mají také významný podíl na tom, že nám je veselo?

16. Buďte k sobě shovívaví

Někdy jsme si největšími nepřáteli my sami. Být vůči sobě samému příliš sebekritický vůbec neprospívá. Řešit neustále vlastní chyby vede k depresím. Naopak, spíše se zaměřte na to, v čem jste dobří. Budete se cítit silnější, budete produktivnější, budete mít méně stresu a budete šťastnější.

17. Obklopte se žlutou

Žlutá je barvou optimismu. Zřejmě proto, že se nám spojuje se sluncem. Rozhodně pomáhá, když si něco žlutého obléknete, případně váš byt vyzdobíte žlutými doplňky.

18. Pořiďte si květiny

Kromě toho, že květiny oživí každou místnost, výrazně přispějí i k lepší náladě. Květiny v místnosti snižují pocity bolesti a úzkosti a zvyšují pozitivní emoce. Jedna studie dokonce uvádí, že pokud při probuzení náš první pohled směřuje na květiny, budeme přes den více šťastnější a energičtější. Květiny by neměly chybět ani v práci, pohled na ně zvyšuje kreativitu.

19. Zatočte se stresem

Neustálý stres je velký problém a přináší s sebou jen další potíže, jako úzkost, špatný spánek a deprese. Je třeba proti němu bojovat, zvláště pokud je stres váš chronický problém. Dnes již existují různé způsoby na odbourání zbytečného stresu, zkuste se o ně zajímat.

20. Poloprázdný nebo napůl plný?

Lidé se na jednu věc dokáží podívat různé. Pozitivní myšlení je v životě velmi důležité. Uvedeme pouze jednoduchý příklad. Na stole je položen pohár naplněný do poloviny vodou? Co si o něm myslíte? Je poloprázdný? Ne, vždyť je přece poloplný! Pozor však na to, abyste vždy zůstali realisticky pozitivní.

21. Veďte smysluplné konverzace

Střílení do větru nebo neustále vyprávění vás šťastnějšími neudělá. Uměním konverzace je mluvit k věci. Věřte, že na udržení konverzace někdy stačí poslouchat druhou stranu. Výborně si při tom odpočinete a dokonce se můžete dozvědět i něco zajímavého. Není nad dobrého posluchače!

22. Neodkládejte věci na zítra

Co můžete udělat dnes, nenechávejte na zítra. Staré zlaté rčení, které vám zaručí dobrý pocit a radost. Není nic horšího, než něco odkládat - práci, řešení problémů. Neusínejte s myšlenkami, co jste ještě neudělali a už jste dávno měli.

23. Stěžujte se správně

Umět si postěžovat a ještě i na správném místě je někdy skutečně umění. Je totiž rozdíl mezi stěžováním se a věčným brbláním a nadáváním na všechny a všechno kolem. Stěžovat bychom se měli pouze tehdy, pokud očekáváme, že nám to, že o svém problému někomu řekneme, přinese radu, případně řešení situace. V opačném případě jsme jen plní negativismu, který přenášíme na jiné. Nebo máte pocit, že chroničtí stěžovatelé jsou šťastní?

24. Šetřete peníze

Budování finančního majetku a mít vždy dostatečnou finanční rezervu je důležitou součástí našeho šťastného života. I když se za peníze štěstí skutečně nedá koupit, je dokázáno, že lidé, kteří umí spořit, jsou spokojenější a šťastnější. Mít peníze bokem je totiž hlavně o pocitu bezpečí, pohody a kontroly. Nevíte, jak šetřit? Obraťte se na spolehlivého finančního poradce.

25. Naučte se peníze i utrácet

Přehnaná spořivost, dokonce až lakota, vás ale rozhodně šťastnými neudělají. Občasné nákupy totiž mohou snížit smutek. Jednoduše řečeno, kontrolovanými nákupy si můžeme udělat radost. Pozor však, aby se z občasného nakupování nestala závislost. Dopřejte si sem-tam nějaký pěkný dárek, ideální je takový, který můžete sdílet se svými nejbližšími.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Manželství není stále procházka růžovým sadem, ale vyplatí se na něm pracovat

Mnozí si myslí, že když dva lidé spolu žijí delší dobu v jednom bytě, je to jako manželství. Ale není! A i po...
více…

Co si přejí děti, jejichž rodiče se rozvedli?

Pro většinu dětí je rozvod hodně špatným obdobím a velkou neznámou. Ale rodiče mohou zvládnout tento náročný čas...
více…

Proč se pravidleně doma setkávat u jídla?

Jídlo je nejen naší každodenní potřebou, ale má v našich životech i společenský rozměr. Ne nadarmo se při...
více…

Problémy se spánkem může vyřešit změna stravy

Pokud chcete být čilí, funkční a stoprocentně výkonní, potřebujete dobrý noční spánek. Kromě těchto výhod má...
více…

Mikrospánek může mít tragické následky

Spánek je přirozený a periodický stav odpočinku, který slouží k regeneraci psychických a fyzických sil organismu a...
více…

Zdravotní matrace - záruka zdravého spánku

Na kvalitu spánku má vliv řada faktorů. Kromě psychické pohody před spaním je důležitá pohodlná postel. A postel,...
více…

Jesle, babička nebo chůva pomohou s hlídání dítěte, které nemá věk na školku

Hmotné dávky při péči o dítě lze čerpat až do čtyř let věku dítěte, což je poměrně dlouhá doba a pro dítě...
více…

Spánek dodává nejen energii a dobrou náladu, ale také posiluje svaly

Zdravý spánek dokáže doslova zázraky. A to nejen s naší náladou, pracovní výkonností, ale také třeba i s našimi...
více…

Co škodí zdraví stejně jako kouření?

Ne všechny činnosti, které denně děláme naše zdraví vítá s otevřenou náručí. Ale jsou také činnosti, které...
více…

Pět rad, které pomáhají při nespavosti

Nemáte problémy se spánkem? Přijdete do postele, pár minutách usínáte a ráno jste odpočatí a svěží? Tak to vám...
více…