Akupresura umí účinně odstranit bolesti hlavy, ale také zabránit alergii

Akupresura je druh přírodní léčby, ke které nepotřebujete žádné pomůcky, jen musíte znát dokonale své tělo. Princip spočívá v tom, že našim tělem proudí energie, která když se někde zastaví z důvodu překážky, zablokuje se a nastávají zdravotní problémy. Může se používat ve formě samoléčby, ale i jako prevence. Odstranit bloky stisknutím vhodných bodů vám také mohou maséři, kosmetičky, pedikérky, ale i odborníci z řad lékařů, fyzioterapeutů a léčitelů.

akupresura, čínská medicína, přírodní léčba, léčba bolesti

Akupresura není vhodná pro každého

Aplikovat by ji neměly těhotné ženy, lidé se závažnými poruchami krevního oběhu, s hemofilií nebo vnitřním krvácením. Také není všelékem a nemůže nahradit léčbu konvenční medicínou, pouze ji doplňovat. Znamená to, že před každou samoléčbou akupresurou je třeba vědět přesnou diagnózu.

Čínská metoda zdraví

Akupresura, téměř pět tisíc let stará čínská technika,je kombinací masáže a akupunktury s tím rozdílem, že místo vpichování jehel se při ní používá silný tlak palců a prstů na konkrétní body, který přináší úlevu od bolesti. Velmi staré čínské přísloví říkají, že vynikající lékař chorobám zabraňuje, průměrný lékař léčí nemoci, které ještě nepropukly a bezvýznamný lékař léčí již existující nemoci. A to vyžadovalo aktivní spolupráci lékaře s pacientem. Samoléčbou se tlakovou masáží dají zmírnit např. bolesti pohybového aparátu, páteře, hlavy, ale má také vliv na nachlazení, nespavost, únavu, nervozitu, ba dokáže zbavit i nadbytečných kilogramů. Touto léčebnou metodou můžeme odstranit zdravotní problémy jen za předpokladu, že víme, který z 361 bodů je třeba přitlačit prsty. Hledaný bod reaguje na silný tlak náhlým bolestivým signálem a je třeba ho hledat na určité ploše. Většina bodů leží v blízkosti kostí nebo šlach a často i na nich. Nejdříve každý bod jemně masírujeme, postupně tlak zvyšujeme, a když pocítíme zvýšenou bolest akupresuru opakujeme každou půlhodinu, dokud pocit bolesti nezmizí. Masáže je nejlépe dělat ráno a večer. Při silných bolestech a první léčbě se doporučuje lehká hnětací 1 až 5 minutová masáž bodu konečkem ukazováčku.

Akupresura je také prvním řešením nejčastějších dětských potíží,

např. nechutenství, bolestí zubů, krku, břicha, břišní koliky či cestovní nevolnosti. Akupresura je lehká terapeutická metoda a při dobré přípravě dává rodičům účinné nástroje pro léčení nejběžnějších zdravotních potíží dříve než se nemoc u dítěte projeví naplno a bude vyžadovat lékařský zásah. Pomocí akupresury můžeme zvyšovat i svou výkonnost, předcházet úrazům svalů nebo naopak přispět k návratu do aktivního života po úrazech. Po terapii akupresurou lze zvýšit kondici, rozšířit pohyblivost, a tak zlepšit i psychickou pohodu.

Několik léčebných inspirací

Pokud nás např. bolí hlava, zavřeme oči, palec a ukazováček položíme na pravou a levou stranu kořene nosu a stiskneme tak silně, jako sneseme. Pak zatlačíme dvěma prsty na spánky, a když začne být tlak nepříjemný, povolíme jej. Když se chceme zbavit rýmy, přiložíme si oba ukazováčky a obočí, v místech nad vnitřními koutky očí. Jemně masírujeme krouživým pohybem dvě minuty a opakujeme nejméně třikrát denně, přestože nás právě rýma netrápí. Při ucpaném nosu stačí přiložit oba prostředníčky na místa, kde se lidem, kteří nosí brýle opírá rám o nos a současně dáme ukazováčky na vnitřní začátky obočí. Tyto body masírujeme 3 až 5-krát denně po tři minuty tak, že na ně mírným tlakem posouváme pokožku směrem nahoru. Při žaludeční nevolnosti si bříškem pravého palce kruhovými pohyby masírujeme asi 30 sekund střed dlaně levé ruky. Pak bříškem pravého prostředníčku stejný čas masírujeme kruhovými pohyby oblast pod žebry. V obou případech masírujeme 10-krát a opakujeme v půlhodinových intervalech. Při přetížení, napětí a na uvolnění páteře nám pomůže masáž na místě mezi rameny a krkem, na nejvyšším bodě svalstva zad a šíje. Ukazováček, prsteníček a prostředníček přiložíme na protější stranu krku, ruce jsou vpředu překřížené, prostředníkem na nejvyšším místě pevně 20-krát zakroužíme a pak na 60 sekund zatlačíme. A ještě jedna rada - tlak na bod mezi ukazováčkem a palcem nás zbaví bolesti v obličejové a krční oblasti, bolesti hlavy, zubů, ale i alergií.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Křepelčí vajíčka pomáhají alergikům

Alergií přibývá nejen u nás, ale i ve světě. Statistiky uvádějí, že každý osmý člověk trpí nějakým druhem...
více…

Zahrada pro alergiky

Zahrada by měla sloužit ke zdravému odpočinku, relaxaci a k upevnění duševního zdraví. Ale pokud máte projevy...
více…

Porucha erekce může signalizovat i velmi vážné onemocnění!

Porucha erekce neboli erektilní dysfunkce je diagnóza, která stále častěji trápí i mladší ročníky. Co se skrývá...
více…

Brutnák lékařský do salátů a přírodní medicíny

Patří mezi jednoleté byliny, má rozvětvený stonek, na kterém střídavě vyrůstají listy vejčitého tvaru. Stonek je...
více…

Řebříček obecný - bylinka do každé přírodní lékárničky

Řebříček obecný (Achillea millefolium L.) je znám i pod lidovými názvy řebříček, Achillova bylina, myší ocásek...
více…

Proč vznikají nemoci?

I přestože dnes už dělá moderní medicína opravdové zázraky, je alternativní medicína stále využívána,...
více…

Čaj, který nejen zahřeje, ale také pomůže zdraví

V zimních měsících není lepší nápoj, který zahřeje, než je čaj. Ale pozor, velmi důležitý je výběr...
více…

Rakytníkový olej léčí kožní problémy, posiluje imunitu a je účinný i proti bolesti

Rakytník řešetlákový je nenápadná keř s jasně oranžovými plody, které je možné sbírat skoro až do zimy. Tyto...
více…

Stévie není jen sladká, ale i léčivá bylina

Stévie sladká, latinsky Stevia rebaudiana, je bylinka, která pochází ze slunné Brazílie, ale úspěšně se dá...
více…

Nadměrné pocení způsobují nemoci, ale také emoce

Pocení je normální a zdraví prospěšný děj v našem těle. Ale to se nedá říci o nadměrném pocení. To může být...
více…