Bojíte se prohry a máte negativní myšlení? Máme pro vás řešení!

Považujete se za jednoho z těch lidí, kteří vidí sklenici vždy poloprázdnou? Říkáte si, že vám život zkrátka nemůže dopřát štěstí a to se nikdy nezmění? Ale změní! Těchto šest bodů vám pomůže zbavit se vašeho společníka, negativního myšlení, navždy.

život, negativní myšlení, psychologie, životní styl

1. Za vším vidíte katastrofický scénář

Cokoliv v životě děláte, hned se objeví pochybnosti v podobě myšlenek, co všechno by se tentokrát zase mohlo zkazit. Co když na to nemáte? Co když se stane něco hrozného? Co když to nevyjde a vy budete navždy poznamenáni? Váš mozek zkrátka miluje tragédii a pro svůj život potřebuje drama. Neumíte si už představit, jaké by to bylo, kdyby něco vyšlo přesně tak, jak byste chtěli. Proto instinktivně potlačujete realistické myšlenky a fixujete se na nejhorší možný výsledek.

  • Řešení

Neviňte se! Ne, vaše podvědomí vám nebrání být šťastnými, protože už i ono vás nenávidí. Váš mozek se vás pouze instinktivně snaží ochránit před každou potenciální hrozbou, aby tak předešel problémům a pomohl vám uspět bez komplikací. Poděkujte svému mozku za ochranu, ale řekněte mu, že teď si už může odpočinout. Vy právě přebíráte kontrolu za něj. Následně raději než stresovaní, udržte své myšlenky na uzdě pomocí odolnosti. Buďte silní! Když vaší myslí zase začnou proudit obavy, řekněte si, že cokoliv se stane, dokážete zvládnout. Mentální odolnost vám pomůže být silnějšími a mnohem méně vyděšenými ze světa kolem. Buďte vítězi, ne poraženými!

2. Vše, co se stane, je vaše chyba

Spolucestující v autobuse si od vás najednou po zastávce v motorestu odsednou. Vaše myšlenky okamžitě začínají přebírat kontrolu: Je to vaše chyba? Udělali jste něco nevhodného? Je na vás něco odpudivého? Tento jev je nazýván personalizace - vše negativní, co se ve vašem okolí stane, přikládáte sobě, svému chování, své osobnosti.

  • Řešení

Musíte se naučit nebrat si všechno tak osobně. Nejste zodpovědní za všechno zlé, co se kolem vás děje. Vezměte v úvahu i jiné možnosti. Zřejmě mu zkrátka více vyhovoval výhled z jiného místa, raději sedí vpředu nebo mu vadila kapající klimatizace. Akceptujte, že v 99 procentech případů problém není ve vás. Neodpovídáte za nálady a situace, ve kterých se ocitají ostatní lidé. Pokud i navzdory těmto radám popustíte uzdu vaší negativní představivosti a nijak ji nepůjde zastavit, zkuste danou osobu přímo konfrontovat. Seznamte se s ní, zajímejte se, jak se má a jistě přijdete na to, že vy ani v nejmenším nejste ten problém. Svět bude hned méně sebestředných místem, protože zjistíte, že neničíte život všem okolo. Vlastně na něj ve skutečnosti máte mnohem menší vliv, než jste si původně mysleli.

3. Dovolujete pocitům definovat váš život

Jednou za čas se vám stane, že na páteční večer nemáte žádný plán a musíte zůstat doma. Všichni ostatní už mají něco na práci a vás přepadne deprese - nikdo se o vás nezajímá, nikomu na vás nezáleží, jste úplně sami. Jde o takzvané emoční uvažování. Vaše mysl zaměňuje realitu s pocity. Když jste osamělí, automaticky si myslíte, že vás nikdo nemá rád.

  • Řešení

Je třeba si uvědomit, že se jedná o jednorázovou situaci. Zeptejte se sami sebe, zda se to stává občas nebo trčíte doma každý víkend. Ve většině případů určitě zjistíte, že minulý týden jste zažili skvělou akci s přáteli a nyní jste se jen upnuli na jednu nepříznivou situaci. Co, kdybyste ji využili pozitivně a naplno? Určitě je spousta věcí, které chcete dělat, ale kvůli práci nebo škole na ně během týdne není čas. Večer, strávený o samotě, vám přece dává ideální příležitost začít. Další možností je zkusit meditac . Pomocí ní získáváte kontrolu nad svým podvědomím a schopnost vidět své pocity jako dočasný stav mysli. Pokud se cítíte smutní, neznamená to, že pouze selháváte. Skrz meditaci časem dokážete své pocity oprostit od vaší celkové existence a rozpoznávat je, aniž byste se s  nimi museli hned ztotožňovat celý svůj život. Pokud vás meditace příliš neláká, zkuste dát šanci alespoň minutovému mentálnímu cvičení, během něhož se nejprve soustřeďte na svoje emoce a následně na kontakt s okolním světem. Například si uvědomte dotek vašeho těla a židle, na níž sedíte. Pomůže vám to pochopit, že vaše emoce a svět kolem vás fungují nezávisle na sobě. Vaše pocity se tedy nerovnají kvalitě vašeho života.

4. Fixujete se na negativa a zůstáváte slepí k tomu dobrému

Vaše steaky byly fantastické, lidé na hostině se bavili, ale ... ups, želatina na koláči nebyla dostatečně tuhá a roztekla se. Tři dny po události vše pozitivní upadlo do zapomnění a vy stále pláčete nad rozpadlým zákuskem. Máte oko na detaily, ovšem pokud něco nevyjde přesně podle představ, vyzdvihujete to nad všechno dobré a už vlastně dokážete myslet pouze na to, co se nepodařilo.

  • Řešení

Namísto toho se donuťte udělat si list tří věcí, které jste udělali dobře. Fajn, dezert nevyšel, ale pamatujete, jak moc si hosté pochvalovali vaše steaky? Pokud ani toto nepomůže, zkrátka si řekněte "stop". Klidně to i zakričte nahlas nebo si představte červenou dopravní značku s tímto nápisem. Cokoliv vám pomůže. Pokud se fixace na negativní aspekty objevuje častěji, například v souvislosti s vaším tělem nebo manželstvím, sepište si to, co vás zlobí, na papír. Následně ho zmačkejte či roztrhejte a zahoďte. Tím, že své pochybnosti zničíte fyzicky, zničíte je i ve svém nitru.

5. Jeden moment neúspěchu zastíní celou vaši snahu

Už měsíc chodíte poctivě do fitka, ale pak přijde těžké období v práci či škole a vy pár dní vynecháte. Hned o sobě začnete uvažovat jako o lenochovi, který nikdy u ničeho, co si zamane, nevydrží. Vše ve svém životě přehnaně zobecňujete. Vezmete jeden neúspěch a vyvozujete z něj ten nejhorší závěr.

  • Řešení

Rozptylte se něčím. Pokud pracujete, věnujte se naplno práci. Pokud studujete, učte se na plné obrátky. Pár dnů jste se museli věnovat povinnostem? To ještě neznamená, že se po jejich dokončení znovu naplno nevrhnete do cvičení. Nebo do čehokoliv jiného, ​​co jste přerušili. Pokud to nepomůže, představte si, že osoba, na které vám nejvíce záleží, má stejný problém. Co byste jí poradili? Řeknete jí, že je zcela neschopná a měla by se na danou věc vykašlat úplně, protože je jasné, že své cíle nikdy nedotáhne do konce? Asi ne. To pouze na sebe si zvykneme být zbytečně krutí. Proto cokoliv, co byste doporučili vašemu blízkému, udělejte i vy sami.

6. Jste si předem jistí, že věci nevyjdou, jak chcete

Objevíte inzerát s prací, po jaké jste vždy toužili. Následně však přijdou pochybnosti. Přehodnotíte svůj potenciál a řeknete si, na co ztrácet čas? I tak vás nikdy nevybrané nevyjde. Ve svém životě se držíte negativních očekávání. Víte, že věci pro vás dopadnou špatně ještě před tím, než se do nich pustíte. A proto se do nich obvykle vlastně nepustíte vůbec.

  • Řešení

I když se vám zdá malá a bezvýznamná, zkuste na sobě najít jednu pozitivní věc, která by vám v dané oblasti mohla zaručit úspěch. Možná vás to uklidní. Pokud ne, vhodným řešením je stát se o trochu větším flegmatikem. Nestresujte se tak moc a nehleďte na výhru jako na jedinou přijatelnou možnost. Přístup "počkám a uvidím" se vám možná zdá trochu neambiciózní, ale může vám ve skutečnosti přinést větší úspěch, než když nad vším přehnaně přemýšlíte a za každou cenu se držíte scénáře, kteří jste si vykreslili v hlavě. Pokud připustíte, že i neúspěch se dá přežít, a že věci budou tak, jak být mají, váš mozek se uklidní, nebude pod neustálým stresem a vypětím a vy se budete moci lépe soustředit na dosažení vašich cílů, místo strachu z prohry.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Homeopatika při léčbě chřipky a v její prevenci

Chřipka (influenza) je onemocnění se kterým se setkal téměř každý z nás. Postihuje všechny věkové kategorie,...
více…

Předsevzetí, nejen do nového roku, která vás udělají šťastnými

Předsevzetí se dají dávat s novým rokem, ale i ve starém a nemusí to být jen u určitých příležitostí. Prostě se...
více…

Jak nepromarnit šanci na hezký den?

Těšíte se na ráno? Začíná nový den a to je úžasné! Ale ve spoustě rodin je ráno spíše šílený chaos. Nic se...
více…

Co škodí zdraví stejně jako kouření?

Ne všechny činnosti, které denně děláme naše zdraví vítá s otevřenou náručí. Ale jsou také činnosti, které...
více…

Chůze posílí vaše tělo proti nemocem a pomůže vám získat kondici

Potřebujete prokrvit mozek a přijít na jiné myšlenky? Rozchoďte to! Ano, chůze je vhodná prevence, ale i účinná...
více…

Když vám problémy přerostou přes hlavu, nestyďte se a vyhledejte pomoc psychologa

Bolí vás duše? To je bolest, která není vidět, ale dokáže pěkně potrápit a dovést člověka až k tomu, že...
více…

Bakterie má zacíleno na oslabenou imunitu

Polovina populace běžně na kůži nebo ve sliznicích krku nosí zlatého stafylokoka zcela bez obtíží, ovšem...
více…

Tepelná pohoda ve vytápěných prostorách

V moderní společnosti tráví člověk větší část svého života, často i 23 hodin denně, v interiéru budovy - doma,...
více…

Jak vnitřní hodiny ovlivňují naši výkonnost aneb Sovy a skřivani v akci

Každý máme své "vnitřní hodiny". Jen na nich nemáme všichni nastavený stejný čas. Tím se dá vysvětlit, proč nám...
více…

Milujete své dítě? Tak ho nechraňte před problémy!

Každý dospělý se ve svém životě občas setká s neúspěchem a měl by se s ním umět vyrovnat. A pokud se jedná o...
více…