Chůze posílí vaše tělo proti nemocem a pomůže vám získat kondici

Potřebujete prokrvit mozek a přijít na jiné myšlenky? Rozchoďte to! Ano, chůze je vhodná prevence, ale i účinná léčba mnoha nemocí. Dostane vás do kondice, upraví vaši hmotnost, posílí srdeční činnost, sníží riziko a pomůže s léčbou osteoporózy. A to ani zdaleka není celý výčet pozitivních účinků tohoto, pro člověka nejpřirozenějšího druhu pohybu.

chůze, pohyb, prevence osteoporózy, zdraví, zdravé srdce, nord walking

Kondice a zdraví

Deset minut chůze udělá s vaší kondicí hotové zázraky. V rozumném svižném tempu - 5 až 6 kilometrů za hodinu, asi pět až šestkrát týdně. Možná přínos tohoto druhu cvičení (i když ho mnozí za cvičení nepovažují) nepocítíte okamžitě, ale fakta hovoří jasnou řečí, že pravidelné procházky jsou z hlediska prevence a kondice velmi prospěšné.

Chůze patří mezi to nejbezpečnější činnost

která dá s tělem dělat a je mnohem šetrnější ke kolenům než běh, je bez vedlejších účinků. Kdyby každý člověk věnoval rychlé chůzi alespoň půl hodiny denně, výrazně by klesl i výskyt mnoha chronických chorob. Energická chůze dělá dobře srdci, protože je to sval a pomáhá mu cokoliv, co jím rychleji dokáže prohnat krev. Pravidelná chůze však snižuje i krevní tlak, a tím přináší úlevu tepnám. V krvi stoupá podíl dobrého HDL cholesterolu, krev není velmi "lepkavá", což snižuje pravděpodobnost vzniku nežádoucích sraženin. Čím je člověk starší, tím hůře si dokáže udržet optimální hmotnost nějakou "zaručenou" dietou. Půlhodinovou ráznou procházkou se však spálí stovky kalorií, posílí se metabolismus a šance zlikvidovat neestetické "pneumatiky" je větší.

Chůzí výborně odbourává tělesný tuk,

který díky ní proměníte na svalstvo. Pokud byste chtěli zhubnout nějaký ten kilogram, je třeba jen chodit více než hodinu denně. Změna životního stylu a půlhodinová procházka denně může u obézních lidí, jejichž organismus již zcela nezvládá štěpení krevního cukru, oddálit vypuknutí cukrovky II. typu nebo mu dokonce zabránit. V obou případech dosáhnou lepší výsledky lidé, kteří shodí pět a více procent původní tělesné hmotnosti. Mnoho lidí trpí artrózou, zánětem kolenních kloubů a právě chůze posiluje svaly kolem tohoto kloubu, a tím zmírňuje bolesti. Toto cvičení pomáhá léčit i astma, chronický zánět průdušek, posilovat trávení, dýchací svalstvo, zlepšovat látkovou přeměnu v organismu, jakož i předcházet stresu, pocitu úzkosti, nejistoty, vyčerpání a depresi. Chůze je také nejlepší přírodní kosmetika a dovolená zdarma, recept na radost ze života, terapie bez lékaře a elixír věčného mládí. Proto se vyplatí hledat způsoby jak ji zabudovat do svého pravidelného režimu a každý den si najít a dodržovat optimální čas.

Obujte se do toho

Abyste měli z chůze co největší užitek, měli byste dodržet několik důležitých zásad. Nejprve si dobře naplánujte trasu na pravidelnou procházku, ať už ve volném čase v určitou hodinu, nebo pěšky do práce a zpět, případně je třeba pokaždé ignorovat výtah a chodit při každé příležitosti po schodech, což má stejný účinek jako chůze do kopce, při níž spálíte téměř 170 kalorií a zpevníte si břišní svaly. Před samotnou chůzí je však nutné se rozcvičit několika minutovým strečinkem a chodit 2,5 až 3 hodiny po jídle. Velkou pozornost věnujte obuvi, která by měla být pohodlná, lehká, s protiskluzovou podrážkou a ve špičce s dostatkem místa, aby se prsty mohly roztáhnout. Při chůzi je důležité soustředění na správné pohyby, pokud možno musí být plynulá a kroky stejně dlouhé. Neměla by při ní trpět páteř, proto je třeba došlápnout na patu a těžiště přenášet postupně ke špičce. Správná chůze vychází už z palce na noze, díky čemž se zapojují všechny svaly kolem chodidla. Nekráčejte se skloněnou, ale vzpřímenou hlavou, dýchejte zhluboka a rytmicky, ramena držte volnější, ne úplně povislá, ramena napínejte a hýbejte jimi přirozeně v rytmu kroků, lokty ohněte do polohy 90 stupňů, je to trénink i pro horní končetiny. A především nic nepřehánějte. Předcházejte bolestem svalů - začínejte raději pomaleji a občas nezapomeňte zpomalit. Výdej energie při chůzi závisí na hmotnosti lidského těla a jeho rychlosti. Člověk s vyšší hmotností spálí při stejné intenzitě více energie než jeho protějšek s menší hmotností. Výdej energie je také úměrný množství přijatého kyslíku, pokud tedy chodíme rychle, spotřebujeme ho více a tedy i více energie.

S holemi

Dalším vhodnou variantou chůze je tzv. nordic walking - severská chůze s holemi, díky kterým si tento druh sportu mohou vychutnat všechny věkové kategorie a navíc zatěžuje rovnoměrně naše svaly. Ve srovnání s normální chůzí je při ní přibližně o 22 procent vyšší energetický výdej, o 16% vyšší tepová frekvence a zapojených je 90% svalů těla. Nordic walking je ideální prostředek na snižování hmotnosti, zvyšování kondice, zlepšení držení těla a na úlevu bolestí zad.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Lezení - úvazky neboli sedáky

Lezení je krásný sport, ale má také svá rizika, stejně jako všechny adrenalinové sporty. Ta lze přitom hodně...
více…

Skialpinistické a freeride batohy

Lyžování a snowboarding ve volném horském terénu, to jsou krásné, ale náročné sporty, které vyžadují také velmi...
více…

Bakterie má zacíleno na oslabenou imunitu

Polovina populace běžně na kůži nebo ve sliznicích krku nosí zlatého stafylokoka zcela bez obtíží, ovšem...
více…

Hoverboard není jen veselá jízda. Má také zdravotní přínosy

Pokud jde o aktivní a zdravý život, mnozí z vás by řekli, že nejlepší způsob, jak ho docílit, je cvičit, jíst...
více…

Cviky na posílení Achillovy šlachy a jako prevence úrazu

Achillova šlacha je velmi namáhaná část našeho těla. Spojuje lýtkové svaly s chodidlovým svalem a patní...
více…

Čtyři rady pro zdraví, pohodu a dobrou náladu

Být v dobré kondici, to neznamená být vysportovaný. Dobrá kondice, to je mnoho věcí, které musí být v harmonii. A...
více…

Zdravý pohyb, to jsou především zdravé klouby

Sportování a vůbec pohyb je prospěšný pro tělo v každém věku. Ale s přibývajcími roky je třeba dbát i na to, že...
více…

Bolest kolen způsobuje nevhodný sport, nadváha a špatná strava

Bolest kolen, to může být příznak kloubního onemocnění, ale také to, že se k nim chováme macešsky. A nemusí to...
více…

Desatero letní cesty k vysněné štíhlé postavě

V létě se dá zhubnout snadněji. Pomoci ke štíhlé postavě může nejen zvýšený pohyb, ale také letní způsob...
více…

Proč je dovolená důležitou součástí života pracujících lidí?

Jsou lidé, kteří se na dovolenou těší celý rok. A na druhou stranu jsou mezi námi i ti, kteří považují dovolenou za...
více…