Mojito
Mojito je tradiční kubánský koktejl. Voňavý, čirý, trošku sladký a trošku trpký.
Nápoj standardně obsahuje bílý rum, surový třtinový cukr, limetky, čerstvé lístky máty a sodu. Obsah nápoje se může podle potřeby i modifikovat. Přesný původ mojita je dodnes diskutabilní. Existuje několik verzí jeho příběhu. Je však zcela jistě známo, že v polovině 20. let 20. století se mojito stal neoficiálně národním kubánským nápojem. Ve světě ho velmi rychle zpopularizovali Američané, kteří chodili lahodné a osvěžující mojito popíjet v časech prohibice do jeho domoviny.
Mojito, lidově zvaný tekutá Kuba, se dnes řadí k nejrozšířenějším koktejlům a své oblibě se také těší u všech společenských vrstev. Jeho příprava není náročná, a proto ji zvládneme i vlastnoručně doma. Stačí jen dodržet množství, poměry a postup. Základ nápoje tvoří bílý rum, který by měl být kvalitní. Nejoptimálnější volbou je rum značky Bacardi. Na úvod do větší sklenice vymačkáme šťávu z limetky a přidáme dvě lžičky třtinového cukru.
Kompotenty spolu rozmícháme a přidáme k nim zhruba osm lístků máty. Pohár následně po okraj naplníme rozdrceným ledem. Přidáme 6 cl bílého rumu. Obsah sklenice dobře promícháme, aby se použité ingredience důkladně spojily. Na závěr dolijeme asi 5 cl sody a naposledy nápoj jemně promícháme. Mojito se servíruje ve vysokých sklenicích s brčkem. V kubánských barech je zvykem nápoj doplnit pár kapkami angosturové hořké.
Mojito si s radostí vychutnával i Ernest Hemingway. Přispěl k mojitu bez cukru, protože jeho organismus nedokázal strávit surový cukr. Nápoj v této formě se připravuje z kubánského třešňového likéru se špetkou grapefuitu. Známý koktejl se vyskytuje i v nealkoholické podobě a nese název Virgin Mojito. Jablečný džus a sprite nahrazuje bílý rum. Na trhu s alkoholickými nápoji se můžeme setkat i s lahvováním mojita.