Volba vhodného vína
Víno dotváří u prostřeného stolu kultivovanou atmosféru. Je třeba správně umět nejen servírovat, ale i vhodně zkombinovat s nabídkou jídel.
V zásadě rozlišujeme víno bílé, růžové, červené, tiché či šumivé.
Barevná škála a bohatství vín se vyzdvihuje skutečně důmyslně. Volba správného odstínu ubrusu, na kterém stojí láhev a sklenice, je opodstatněná. Tmavé ubrusy narušují věrnost barvy vína. Bílý a růžový ubrus se proto považuje za nejvhodnější. Krásu vína odhaluje dále správná teplota.
Mladá, bílá a vína s vysokým obsahem oxidu uhličitého se představují při nižší teplotě. Při vyšších teplotách se naopak zase podávají vína starší a červená. Bílá sladká vína, žlutá, dezertní vína, šampaňské a šumivá vína se podávají při teplotách 5-9 ° C. Nižší teplota brzdí uvolňování aromatických látek z vína. Bílá a růžová vína podávané při takové teplotě by zase ztratila svou živost a eleganci, proto se podávají při teplotě 10-12 ° C.
Lehkým mladým červeným vínům svědčí teplota 12-15 ° C, bohatá, těžká a stará červená vína vyniknou při teplotě 15-20 ° C. Ročníky francouzských a španělských vín vyžadují ještě vyšší servírovací teploty až 22 ° C, které jim dodají ušlechtilou hladkost a sametovou vůni, chuť a harmonii. Temperování vína se doporučuje dělat několik hodin a pozvolna, abychom zabránili tepelným šokům. Rychlé a velké změny teplot mohou degenerovat dobré vlastnosti vína.
Pro konzumenta často nejefektnějším, avšak metodicky ne nejšťastnějším prostředkem ke snížení teploty vína je ponoření lahve do kbelíku s ledem. Pozvolné temperování vína se v restauračních zařízeních organizuje přemístěním vytipovaných lahví ze sklepa do takzvané kabinového denního sklepa, resp. do izometrické skříně.