Jablečný mošt (jablečné víno)
Jablečný mošt pochází z anglického nebo francouzského venkova.
Může se nazývat i jablečné víno s cílem odlišit ho od nealkoholické jablečné šťávy. Tento skvělý, osvěžující nápoj se obvykle nevyrábí z jablek k jídlu, ale ze specializovaných odrůd na mošt, které jsou na běžnou spotřebu příliš kyselé.
Rozlišujeme čtyři kategorie moštového jablka: sladké, hořkosladké, ostré a hořkoostré. Většina moštů se produkuje z hořkosladkých a hořkoostrých jablek. První druh se vyznačuje nízkou kyselostí a vysokým obsahem tříslovin. Hořkoostré mají vysokou i kyselost, i třísloviny. Třísloviny se podílejí na obrušování sladkosti a dodávají komplexnost.
Odrůda jablek ve směsi a výrobní metody vytvářejí konktrétní charakter moštu. Obecně existují dva základní druhy moštu a to anglický a francouzský. Samotné anglické mošty ještě podléhají dělení do dvou hlavních kategorií. Tradiční anglický mošt, známý pod jménem scrumpy, je uhlazený a tmavý. Většina masově prodávaného moštu, díky důkladné filtraci a obohacení oxidem uhličitým, se stává jasným a šumivým. Výrobní proces nápoje mu dodává lehkost a svěžest.
Zatímco anglické mošty se přirovnávají k pivu, francouzští producenti modelují své produkty podle šumivého vína. Za nejlepší francouzský mošt se považuje cidre bouché, který se často prodává v lahvích podobných šampaňskému i s korkem. Přitažlivost jakéhokoliv moštu spočívá zejména v jeho světlo-až středně zlaté barvě. Některé styly jsou tmavší, jiné světlejší. Pravé mošty charakterizuje jantarová barva. Při degustaci dobrého moštu se očekává čisté, ovocné aroma.
Většinou jsou cítit zralá, či dokonce pečená jablka. Jen příležitostně se může vyskytnout svěží a ostré jablkové aroma. Sladší verze nabízejí vůně medu a sladkých bylinek. Vůně moštu by měly obecně dosáhnout rovnováhy. Pálení v krku není pozitivní indikátorem.