Sex! Kdy o něm mluvit?

Sexuální vzdělávání našich dětí - jak na to?Těhotenství u mladistvých teenagerů je noční můrou snad každého rodiče. Tato doba s sebou přinesla trend, že děti začínají se sexuálním životem dříve než kdysi. A často to končí právě nechtěným těhotenstvím. Sexuální výchova na školách u nás stále není dotažena a proto (ale nejen z toho důvodu) je velká část odpovědnosti za sexuální vzdělávání na rodičích. Jak a kdy však řešit s dětmi otázky o sexu?

Sex! Kdy o něm mluvit?

Odpovídejte, když se ptají

Na sex se ptají často už i malé děti okolo 3-4 let. Většinou je v tomto věku zajímá, jakse dostali na svět, proč mají chlapci a dívky odlišné tělo a podobně. Odbýt dítě není vůbec vhodné a mohlo by se stát, že bude později bát na tato témata zeptat.Odpovědět třeba tak, aby tomu dítě vzhledem ke svému věku porozumělo.Nedoporučuje se rozvíjet teorie o tom, že miminka nosí čápi (dítě dříve či později přijde na to, že jste mu lhali). Dříve velmi zjednodušeným způsobem vysvětlit děťátku, že miminko roste z celkem maličkého zrníčka či zárodku v bříšku, dokud naroste do takové velikosti, že se už do bříška maminky nevejde a pak musí ven. Většina dětí v tomto věku vystačí s podobnou odpovědí, některé však mohou být zvědavější. Snažte se mluvit o těchto věcech přirozeně, ne rozpačitě.

 

Ať znají své tělo

Mnoho dospívajících dívek neví téměř nic o tom, jak funguje jejich tělo. A podobně jsou na tom i chlapci. Děti bychom měli seznamovat s reprodukčním systémem

lidského těla, samozřejmě opět v přiměřené formě. Něco se naučí ve škole, ale obvykle to není dostatečné a navíc, tyto věci často děti zajímají dříve. Pokud se stydíte, pomoci vám může nějaká knížka. Dnes je jejich výběr široký a dají se najít publikace přizpůsobeny různým věkovým skupinám. Dívky by měli znát, co se s jejich tělem děje během dospívání, tedy vědět o menstruaci, o intimní hygieně, o tom, jak dochází k otěhotnění a že se tak může stát i při první sexuální zkušenosti. Častým mýtem, který se drží ve společnosti je totiž stále přesvědčení, že při prvním sexu těhotenství nehrozí. Chlapci by také měli vědět, co se s jejich tělem děje, proč mívají mokré sny, co je to erekce, o důležitosti hygieny a podobně.

 

Odpovědnost

Pro naše děti je obzvláště důležitý náš příklad. Tedy to, co vidí a vnímají doma v rodině. Pokud dítě vyrůstá v prostředí plném lásky a vzájemné důvěry, vnímá pevné

pouto a úctu mezi rodiči a má vůči svým rodičům důvěru, je předpoklad, že k věcem lásky a sexu bude přistupovat zodpovědněji. A právě k odpovědnosti bychom měli naše děti vést. Je přirozené, že mladí lidé mají zájem o sexualitu. No ve společnosti kamarádů, ve škole, na internetu či z filmů a časopisů dostávají často matoucí informace. Sexualita a sex jako takový se dnes často bere jen jako způsob užívání si a sbírání zkušeností. To je však jen mělký a zkreslený pohled. Naše děti by měly vědět, že sexualita je dar, že k ní třeba přistupovat zodpovědně a nic nedělat pod nátlakem (například přijít o panenství jen proto, že většina kamarádek už má sexuální zkušenost za sebou). Naším cílem by také mělo být, aby nám naše děti důvěřovali a cítili, že se mohou na nás obrátit s jakýmikoliv otázkami a problémy i z oblasti sexu.

 

Aby nebylo pozdě

Pokud se s našimi dětmi nebudeme o sexu povídat, budou si informace hledat jinde.Začínat však s dětmi debaty o sexu v pubertě je pozdě. V tomto období totiž
dospívající člověk často už má za sebou první lásky a navíc rodičů nebere dost vážně. Děti bychom proto měli seznamovat se sexualitou postupně a přiměřeně jejich věku. Někteří rodiče se s dětmi o sexu nebaví vůbec a počítají s tím, že tuto úlohu za ně splní škola, kamarádi či internet. Je to však velmi riskantní přístup, podobně jako tabuizován tématu nebo její vulgarizován. Jsou i rodiny, kde se s potomky o sexu nebaví, protože tuto oblast považují rodiče za nečistou.Takovým přístupem ale své ratolesti jen matou a mohou vést k nezdravým názorům a postojům k sexualitě ak různým úchylkám.Sexualita je přirozenou součástí lidského života a tak k ní třeba i přistupovat. Naše děti si zaslouží pravdivé a kvalitní informace a ty bychom jim měli dávat v první řadě my, rodiče.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Změna IQ?

IQ se během puberty může výrazně zvýšit, ale i klesnout!  Zdá se vám, že váš teenager ve škole...
více…

Čím více přátel, tím blíže k alkoholu?

Většina rodičů si uvědomuje, že na chování dětí mají obrovský vliv jejich vrstevníci a nemusí se od nich...
více…

Den matek se blíží! Víte, jak se slaví ve světě?

Asi pro většinu z nás je matka tím nejdůležitějším člověkem na světě. Prošla spoustou bolesti, aby nám mohla...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…

Milujete všechny své děti stejně?

Milujete všechny své děti stejně a chováte se k nim pokaždé tak, aby vaši lásku cítily? Pravda je, že by rodiče...
více…

Život v satelitních městečkách není pro všechny a vůbec není ideální!

Satelitní městečka se v Česku ve větší míře začaly stavět koncem minulého století. Lidé chtěli bydlet v domě...
více…

Jak nezešílet z malého dítě, které si chce za každou cenu prosadit své?

Výchova dětí, to nejsou jen příkazy a zákazy. Děti se musí vychovávat s láskou. Ale i přestože své děti...
více…

Nosíte své miminko často v náručí? Nejenže ho vychováte správně, ale také správně poroste!

Utišujete dítě když pláče v náručí? Tak to ale vůbec neděláte chybu! Nejenže své dítě rychleji utišíte, ale...
více…

O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…

Jak nevychovávat děti, pokud chcete, aby byly v životě spokojené?

Jak vychovat dítě se zdravým sebevědomím, dítě které se nebude cítit ukřivděné nebo naopak nebude nebezpečně...
více…