Sex! Kdy o něm mluvit?

Sexuální vzdělávání našich dětí - jak na to?Těhotenství u mladistvých teenagerů je noční můrou snad každého rodiče. Tato doba s sebou přinesla trend, že děti začínají se sexuálním životem dříve než kdysi. A často to končí právě nechtěným těhotenstvím. Sexuální výchova na školách u nás stále není dotažena a proto (ale nejen z toho důvodu) je velká část odpovědnosti za sexuální vzdělávání na rodičích. Jak a kdy však řešit s dětmi otázky o sexu?

Sex! Kdy o něm mluvit?

Odpovídejte, když se ptají

Na sex se ptají často už i malé děti okolo 3-4 let. Většinou je v tomto věku zajímá, jakse dostali na svět, proč mají chlapci a dívky odlišné tělo a podobně. Odbýt dítě není vůbec vhodné a mohlo by se stát, že bude později bát na tato témata zeptat.Odpovědět třeba tak, aby tomu dítě vzhledem ke svému věku porozumělo.Nedoporučuje se rozvíjet teorie o tom, že miminka nosí čápi (dítě dříve či později přijde na to, že jste mu lhali). Dříve velmi zjednodušeným způsobem vysvětlit děťátku, že miminko roste z celkem maličkého zrníčka či zárodku v bříšku, dokud naroste do takové velikosti, že se už do bříška maminky nevejde a pak musí ven. Většina dětí v tomto věku vystačí s podobnou odpovědí, některé však mohou být zvědavější. Snažte se mluvit o těchto věcech přirozeně, ne rozpačitě.

 

Ať znají své tělo

Mnoho dospívajících dívek neví téměř nic o tom, jak funguje jejich tělo. A podobně jsou na tom i chlapci. Děti bychom měli seznamovat s reprodukčním systémem

lidského těla, samozřejmě opět v přiměřené formě. Něco se naučí ve škole, ale obvykle to není dostatečné a navíc, tyto věci často děti zajímají dříve. Pokud se stydíte, pomoci vám může nějaká knížka. Dnes je jejich výběr široký a dají se najít publikace přizpůsobeny různým věkovým skupinám. Dívky by měli znát, co se s jejich tělem děje během dospívání, tedy vědět o menstruaci, o intimní hygieně, o tom, jak dochází k otěhotnění a že se tak může stát i při první sexuální zkušenosti. Častým mýtem, který se drží ve společnosti je totiž stále přesvědčení, že při prvním sexu těhotenství nehrozí. Chlapci by také měli vědět, co se s jejich tělem děje, proč mívají mokré sny, co je to erekce, o důležitosti hygieny a podobně.

 

Odpovědnost

Pro naše děti je obzvláště důležitý náš příklad. Tedy to, co vidí a vnímají doma v rodině. Pokud dítě vyrůstá v prostředí plném lásky a vzájemné důvěry, vnímá pevné

pouto a úctu mezi rodiči a má vůči svým rodičům důvěru, je předpoklad, že k věcem lásky a sexu bude přistupovat zodpovědněji. A právě k odpovědnosti bychom měli naše děti vést. Je přirozené, že mladí lidé mají zájem o sexualitu. No ve společnosti kamarádů, ve škole, na internetu či z filmů a časopisů dostávají často matoucí informace. Sexualita a sex jako takový se dnes často bere jen jako způsob užívání si a sbírání zkušeností. To je však jen mělký a zkreslený pohled. Naše děti by měly vědět, že sexualita je dar, že k ní třeba přistupovat zodpovědně a nic nedělat pod nátlakem (například přijít o panenství jen proto, že většina kamarádek už má sexuální zkušenost za sebou). Naším cílem by také mělo být, aby nám naše děti důvěřovali a cítili, že se mohou na nás obrátit s jakýmikoliv otázkami a problémy i z oblasti sexu.

 

Aby nebylo pozdě

Pokud se s našimi dětmi nebudeme o sexu povídat, budou si informace hledat jinde.Začínat však s dětmi debaty o sexu v pubertě je pozdě. V tomto období totiž
dospívající člověk často už má za sebou první lásky a navíc rodičů nebere dost vážně. Děti bychom proto měli seznamovat se sexualitou postupně a přiměřeně jejich věku. Někteří rodiče se s dětmi o sexu nebaví vůbec a počítají s tím, že tuto úlohu za ně splní škola, kamarádi či internet. Je to však velmi riskantní přístup, podobně jako tabuizován tématu nebo její vulgarizován. Jsou i rodiny, kde se s potomky o sexu nebaví, protože tuto oblast považují rodiče za nečistou.Takovým přístupem ale své ratolesti jen matou a mohou vést k nezdravým názorům a postojům k sexualitě ak různým úchylkám.Sexualita je přirozenou součástí lidského života a tak k ní třeba i přistupovat. Naše děti si zaslouží pravdivé a kvalitní informace a ty bychom jim měli dávat v první řadě my, rodiče.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Změna IQ?

IQ se během puberty může výrazně zvýšit, ale i klesnout!  Zdá se vám, že váš teenager ve škole...
více…

Čím více přátel, tím blíže k alkoholu?

Většina rodičů si uvědomuje, že na chování dětí mají obrovský vliv jejich vrstevníci a nemusí se od nich...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…

Milujete všechny své děti stejně?

Milujete všechny své děti stejně a chováte se k nim pokaždé tak, aby vaši lásku cítily? Pravda je, že by rodiče...
více…

Život v satelitních městečkách není pro všechny a vůbec není ideální!

Satelitní městečka se v Česku ve větší míře začaly stavět koncem minulého století. Lidé chtěli bydlet v domě...
více…

Jak nezešílet z malého dítě, které si chce za každou cenu prosadit své?

Výchova dětí, to nejsou jen příkazy a zákazy. Děti se musí vychovávat s láskou. Ale i přestože své děti...
více…

Nosíte své miminko často v náručí? Nejenže ho vychováte správně, ale také správně poroste!

Utišujete dítě když pláče v náručí? Tak to ale vůbec neděláte chybu! Nejenže své dítě rychleji utišíte, ale...
více…

O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…

Jak nevychovávat děti, pokud chcete, aby byly v životě spokojené?

Jak vychovat dítě se zdravým sebevědomím, dítě které se nebude cítit ukřivděné nebo naopak nebude nebezpečně...
více…

Děti vychovávané mazlením, budou duševně vyvinutější než děti, na které se křičí

Objímáte často svoje děti a mazlíte se s nimi? Tak to svým dětem pomáháte ke správnému duševnímu vývoji. A...
více…