Změna IQ?

IQ se během puberty může výrazně zvýšit, ale i klesnout! 

Změna IQ?

Zdá se vám, že váš teenager ve škole polevil? Má problémy s učivem nebo soustředěním?Nebojte se, problém může být jen dočasný. Dospívající děti jsou schopny udělat v jejich inteligenčního kvocientu obrovský skok, který nás nakonec potěší a i z těch, které nosí v jistém období domů nejlepší známky, mohou být nakonec úspěšní studenti vysokých škol
 

Prudká změna IQ

Vědci zjistili, že v průběhu dospívání se IQ výrazně mění, a tak zdání, že váš potomek nebude patřit k velmi úspěšným, může dopadnout nakonec přesně opačně. V
některých případech může dělat rozdíl v IQ během dospívání více než dvacet bodů - což je rozdíl mezi nadprůměrným inteligenčním skóre - 120 a vysoce nadaným dítětem - 140. Avšak během dospívání může nastat i pokles IQ a to až o 18 bodů.

 

Více šedé hmoty

Výzkumníci z londýnské University College testovali v roce 2004 žáků ve věku 12 až 16 let, jejichž výše IQ se pohybovala od 77 do 135. O čtyři roky později se výška IQ stejné skupiny pohybovala v rozmezí od 87 do 143 au některých se objevily skutečně významné změny. Došlo nejen ke změnám v písemných testech, ale skenování mozku potvrdilo, že ti, kterým se zvýšilo IQ, měli i více šedé hmoty. Testy ukazují, že i ty děti, které se neučí nejlépe, mohou být nakonec velmi úspěšné.

 

Jak na to přišli?

Vědci měřili verbální IQ každého žáka pomocí standardních testů v matematice, angličtině, paměťových testů a testů ze všeobecných znalostí a také zjišťovali jejich neverbální IQ, měřené na základě identifikace chybějících prvků obrazu a řešení vizuálních hádanek.Skenování mozku ukázalo, že nárůst verbálního IQ souvisí s nárůstem šedé hmoty v té části mozku, která se aktivuje při formulování slov. Nárůst neverbálního IQ zase souvisí s nárůstem šedé hmoty v předním mozečku, který souvisí s pohybem rukou.
 

Nehodnoťme je brzy

Sue Ramsden, která vedla studii, podle deníku Daily Mail, říká: "Zjistili jsme jasnou souvislost mezi změnou výkonu a změnou ve struktuře mozku dotyčného a mohu říci s jistotou, že tyto změny v IQ jsou skutečné. Profesorka Cathy Price pro magazín Nature doplňuje: Máme tendenci hodnotit děti a určit jejich průběh vzdělávání relativně brzy v životě, ale dokázali jsme, že jejich inteligence je pravděpodobně stále ve vývoji. "

 

Další zajímavé výzkumy

Nedávná studie, kterou také realizovali neurovedci z University College London přinesla také zajímavé zjištění. Vědci zjistili, že část mozku zvaná hipokampus, která sehrává důležitou úlohu při zapamatováním a navigaci, mají podstatně hustší londýnští taxikáři jako ostatní lidé. Profesorka Price také nedávno prokázala, že lidé v Kolumbii, kteří vyrostli ve vzdálených oblastech a naučili se číst až jako dospělí, měly vyšší hustotu šedé hmoty v několika oblastech mozku než ti, kteří se nenaučili číst vůbec.
 

Nebojte se, motivujte

Takže, pokud to na konci základní školy nebo na začátku střední s vaším potomkem nevypadá nejlépe, neházejte flintu do žita. Při správné motivaci, a když mu budete věřit, se z něj možná o rok nebo dva stane úspěšný student a projeví se jeho nadání.Samozřejmě, nemůžeme čekat větší rozdíl v IQ než 20 bodů, i to je však v mnoha případech velmi mnoho. Pozor však, může i klesnout - těchto případů je však podstatně méně.

 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Předčasná menstruace?

Pozor na nedostatek vitaminu D! Nová studie ukázala, že nedostatek vitaminu D u mladých dívek může...
více…

Čím více přátel, tím blíže k alkoholu?

Většina rodičů si uvědomuje, že na chování dětí mají obrovský vliv jejich vrstevníci a nemusí se od nich...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…

Milujete všechny své děti stejně?

Milujete všechny své děti stejně a chováte se k nim pokaždé tak, aby vaši lásku cítily? Pravda je, že by rodiče...
více…

Život v satelitních městečkách není pro všechny a vůbec není ideální!

Satelitní městečka se v Česku ve větší míře začaly stavět koncem minulého století. Lidé chtěli bydlet v domě...
více…

Jak nezešílet z malého dítě, které si chce za každou cenu prosadit své?

Výchova dětí, to nejsou jen příkazy a zákazy. Děti se musí vychovávat s láskou. Ale i přestože své děti...
více…

Nosíte své miminko často v náručí? Nejenže ho vychováte správně, ale také správně poroste!

Utišujete dítě když pláče v náručí? Tak to ale vůbec neděláte chybu! Nejenže své dítě rychleji utišíte, ale...
více…

O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…

Jak nevychovávat děti, pokud chcete, aby byly v životě spokojené?

Jak vychovat dítě se zdravým sebevědomím, dítě které se nebude cítit ukřivděné nebo naopak nebude nebezpečně...
více…

Děti vychovávané mazlením, budou duševně vyvinutější než děti, na které se křičí

Objímáte často svoje děti a mazlíte se s nimi? Tak to svým dětem pomáháte ke správnému duševnímu vývoji. A...
více…