Ovlivní máma chování syna v pubertě?

Vztah mezi matkou a synem se v průběhu času mění ...

Vztahy mezi matkami a jejich synáčky se během dětství a dospívání mění. Je to logické, z chlapečka se pomalu, ale jistě - a někdy zase neuvěřitelně rychle - stává mladý muž, který má jiné potřeby, jiné priority a jiné koníčky. Nicméně, ne všechny vztahy mezi matkou a synem se mění stejným způsobem. Jak a na základě čeho se mění? Jak změna ve vztahu může ovlivnit chování chlapce v období dospívání?

 

Na čem záleží?

Výzkumníci z Wayne State University, Oklahoma State University, University of Pittsburgh, University of Montreal a University of Oregon realizovali dlouhodobou studii, která se dotýkala vztahů mezi matkami a jejich syny. Vědci celkově sledovali 365 párů matka a syn z rodin s nižšími příjmy. Se studií začali, když měli synové pět let a pokračovaly i v průběhu dospívání. V případě každého páru se studie zaměřovala na rodinné prostředí, vztah matky se svým partnerem ve vztahu, kvalitu rodičovské péče poskytované dítěti ze strany matky a temperament dítěte. Hodnotili i úroveň konfliktu a vroucnosti mezi matkami a syny a kriminální chování chlapců, vztahy s jejich nejlepšími přáteli a smysl pro morálku během dospívání.

 

Chlad, temperament a nevhodné chování

Maminky chlapců, kteří měli těžce zvladatelný temperament v době, kdy byly batolaty, uváděli, že jejich vztahy s chlapci zahrnují mnoho konfliktů a zároveň u nich byla nižší úroveň vroucnosti a blízkosti v průběhu času. Když měli maminky lepší vztahy s jinými pro svůj život důležitými lidmi, inklinovali k bližší vazbě i se svými syny - trvalo to nejen v dětství synů, ale i během dospívání. Chlapci, kteří měli hodně rozporů se svými matkami, se častěji věnovali nevhodnému chování jako adolescenti. Na druhé straně, chlapci, kteří měli úzký a blízký vztah se svou matkou, měli častěji v období puberty lepší vztahy i se svými nejlepšími přáteli.

 

 

Vzájemná blízkost pomáhá dospět pozitivně

Tyto výsledky naznačují, že úspěšná adaptace při přechodu z dětství do dospělosti vyžaduje od rodiče a dítěte vysokou úroveň vzájemné blízkosti a minimalizaci
konfliktů v jejich vztahu,"říká Christopher Trentacosta z Wayne State University, který je hlavním autorem studie podle stránek ScienceDaily a doplňuje: "Tyto výsledky mají vliv i na prevenci a intervenci. Programy zaměřené na rodinu, které mají za cíl snížit kriminální chování, by měly řešit konflikt ve vztahu rodiče a dítěte
a v případě, že je cílem zlepšení vzájemného vztahu, měly by podpořit větší blízkost mezi rodiči a dětmi.

 

 

Konflikty řešte!

Čím více energie a lásky investujeme do našich synů v dětství, čím více blízkosti jim dáme během jejich vývoje, tím spíše můžeme očekávat, že pubertu překonají lehčí a budou mít silnější morální zásady, nebudou se věnovat negativním aktivitám a budou si vybírat vhodnějších přátel, s kterými budou mít lepší vztahy. V případě, že budeme během výchovy prohlubovat mezi námi a nimi propast konfliktů, odrazí se to, bohužel, v negativním smyslu. Přesto, že tato studie se zaměřovala konkrétně na vztah matky a syna, je velmi pravděpodobné, že podobné souvislosti fungují i ​ ve vztahu matka a dcera.Pokud je tedy mezi vámi trvalý konflikt nebo příliš často neshody, snažte se je raději co nejdříve vyřešit, byť s pomocí dětského psychologa.

Některé děti velmi těžko zvládají přeměnu a pomoc odborníka může být nejlepším řešením. Stejně poradí i vám, když už jste v koncích ...

 

Tip pro maminky

A ještě jeden tip, když vás dítě rozzlobí během dne a vznikne jeden, či více konfliktů: všechny jejich ukončete a urovnejte alespoň dvě hodiny před spánkem dítěte, jinak by mohly mít velmi negativní vliv na jeho psychiku.Večer si vyveďte z neshody ponaučení, promluvte si s dítětem, rozeberte si situaci a ujistěte ho, že již je vše v pořádku, že mu důvěřujete, že se nic podobného opakovat nebude. Toto ho spíše přivede k tomu, aby nevhodné chování neopakovalo, jako nadávky, výhrůžky nebo tichá domácnost.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články