Akné a fotoléčba

Akné je chronické onemocnění postihující mazové žlázy a vlas resp. chlup. Pro vznik akné jsou důležité tři faktory a to zvýšená tvorba mazu, jeho hromadění v oblasti vlasu a růst bakterií a kvasinek, což způsobuje zánět.

Akné postihuje téměř 100% populace v pubertálním věku a může se vyskytovat až do 40 let života. Podle nejnovějších statistik se jeho výskyt posunuje do vyšších věkových skupin. Není tedy žádnou raritou akné v třicítce nebo i ve čtyřiceti.

Pro urychlení léčby a hojení, jakož i předcházení jizev po akné se v současnosti jako největší novinka používá tzv. fototerapie. Je to léčba světlem, při níž jsou využívány nejnovější poznatky, podle nichž vlnová délka světla 415 nm má účinky podobné jako antibiotikum a zabíjí kvasinky (Propionibacterium acne) podílející se na zánětlivých projevech akné. Toto světlo se podle barvy nazývá modré. Vlnová délka 635 nm má biostimulační účinky na kůži, podporuje a urychluje její hojení. Toto světlo se nazývá červené.

 

Převratnou novinkou je tzv. fotodynamická léčba. Co to vlastně znamená?

Při fotodynamické léčbě se využívá působení světla a látky. Tato léčba se začala nejprve využívat v léčbě nádorů kůže (bazaliomech) v níž je velmi úspěšná. Na 15. Evropském dermatologickém kongresu se hodně diskutovalo o této nejnovější léčbě, která jak se ukazuje, není úspěšná pouze v léčbě nádorů kůže, ale také v léčbě akné a jiných kožních onemocnění. Ve studiích byl srovnáván účinek fotodynamické léčby s léčbou Roaccutanem nebo Aknenormínem, což jsou tablety s obsahem izotretinoínu, které se užívají 1-2 krát denně po dobu 6 - 8 měsíců. Účinek v léčbě akné byl srovnatelný, přičemž při fotodynamické léčbě se nezatěžuje celý organismus a ženy se nemusejí obávat otěhotnět, jak je to u zmiňovaných léků, jejichž účinky mohou poškodit plod.

 

Jak probíhá fotodynamická léčba?

Na kůži obličeje, zad, dekoltu naneseme 30-60 minut před ozářením látku zvyšující citlivost světla na kůži (fotosenzitivní látka) ve formě krému nebo roztoku. Pacient zůstane v tmavé místnosti, aby se látka působením světla nerozkládala, ale vstřebala i do hlubších částí pokožky. Po uplynutí vstřebávání ozáří natřené místo červeným světlem po dobu 9 minut. Pak kůži omyjeme mýdlem a osušíme. Nedoporučujeme jít na slunce několik dní. Kůže po ozáření může být mírně začervenalá a v průběhu několika dní se může loupat.

 

Jak působí fotodynamická léčba na kůži?

Účinek fotocitlivé látky a světla navozuje řízené odumírání buněk, což vede k ničení bakterií, kvasinek a částečně i mazových žláz. Tato léčba je velmi šetrná pro organismus, protože léčba postihuje pouze kůži a nejsou vystavovány jiné orgány působení možných nežádoucích účinků, což je velmi výhodné pro pacienta. Ošetření se podle reakce kůže a jejího stavu opakuje po 2 - 4 týdnech, 5 - 7 krát, podle potřeby. Nejsou žádné kontraindikace pro použití této léčby, kromě onemocnění porfyrie. Po léčbě světlem dochází k ústupu projevů akné na několik let nebo natrvalo. Ošetření může být provázeno suchostí, podrážděním a olupováním kůže. Při aplikaci světla může ošetřovaný pociťovat svědění až mírnou bolestivost. Ošetření se může opakovat podle potřeby. Nebyly pozorovány žádné nežádoucí projevy, které by zamezily jeho aplikaci.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak se starat o mastnou pokožku v pubertě?

Předsudky, že mastná pokožka a akné jsou bezprostředním důsledkem nesprávné výživy (například nadměrného...
více…

Pokožka v pubertě

Pokožka v pubertě - věk od asi 11 do 18 let. Charakteristické znaky kůže v pubertě Zatímco v dětství funguje...
více…

Mastná pleť a akné

Krásná pleť (stejně jako krásné oči, vlasy, ruce) je nepochybně jednou z "maličkostí", kterou v interpersonálních...
více…

Novinky v léčbě akné

Pro urychlení léčby a hojení, jakož i předcházení jizev po akné se v současnosti jako největší novinka používá...
více…

Akné - nejčastější otázky

1. Proč akné trápí i ženy kolem třicítky a mnohé ještě později? Je to čistě ženský nebo i mužský problém?...
více…

Léčba akné

Léčba akné by měla ovlivnit všechny příčiny vzniku akné. Obecně můžeme léčbu rozdělit na místní a...
více…

Léčba acne vulgaris (akné) - lokální i systémovou terapií

Akné - problém nejen mladých lidí Akné a mastná pokožka jsou stavy, s nimiž zápasí dívky a chlapci hlavně v...
více…

Klinické formy akné

Acne comedonica Acne comedonica je nejméně závažná, nezánětlivé forma akné. Začíná tvorbou mikrokomedonů,...
více…

Jak na akné?

Jaké jsou základní příčiny vzniku akné? Akné je onemocnění, které postihuje mazové žlázy vedoucí k vlasu...
více…

Acne vulgaris (akné)

Acne vulgaris je velmi frekventovaným a z estetického a léčebného hlediska i velice nepříjemným onemocněním....
více…