Co dělat, aby vás zase cvičení začalo bavit?
Cestu za vysněnou postavou a zdravým sportováním mohou provázet i těžkosti. Co dělat, když se pro vás cvičení stává nezáživným a přerůstá do rutiny? Jak se vyhnout stagnaci využitím neobvyklých metod tréninku?
Hledejte vlastní styl
Platí, že nejlepší postup k dosažení cíle, vhodný pro všechny, neexistuje. Proto by si každý cvičenec měl najít správný postup, vhodný právě pro něho samotného. Zpočátku by se však mělo vycházet alespoň z nějakých odborných doporučení, která si následně budete upravovat podle sebe. Příkladem může být kombinace tréninku s využitím těžkých vah s malým počtem opakování a malých vah s vysokým počtem opakování. Vznikne vám tedy kombinace cviků, které "naženou" do svalů velké množství krve a pomohou napumpovat svaly.
Změna postupu
Jak je možné trénink obohatit? Obyčejně je složen z cviků v určitém pořadí, většinou od základního cviku následovaného izolovanějšími. Pro každý cvik uděláte několik sérií a v nich stanovený počet opakování. Existují však techniky, díky kterým úplně změníte intenzitu, zatížíte svaly z jiného úhlu a tělo začne reagovat na trénink úplně jinak. Mezi jednoduché patří prodlužováni nebo zkracování přestávek mezi sériemi, přehození pořadí jednotlivých cviků, používání různých úchopů, či sklonů laviček. Ty složitější tvoří supersérie, trojsérie, gigantické série, negativní opakování, vynucené opakování, pyramidy....
Nikdy nepřestat
Někdo řeší stereotyp delší pauzou, což však může vyústit až do ukončení tréninku. Přitom však stačí snížit objem, změnit cviky, zařazovat cviky s vlastní vahou nebo na čas změnit sportovní zaměření. Nikdo však nemá důvod zcela opustit cvičení, udržující a obnovující svalovou hmotu. Cvičit alespoň třikrát týdně s váhou vlastního těla může téměř každý. Je doporučeno přejít na kruhový trénink a cvičit velmi snadno jako udržovací periodu. Časem opět získáte chuť cvičit intenzivněji.
Zatím co periody a změny si plánujete dopředu,
šokovou strategii si neplánujete. Musíte totiž vědět, že máte výjimečný den, a tak zařadíte neočekávaný postup, čímž svaly šokujete, a zvýšíte pravděpodobnost úspěchu při tvarování těla. V tom je síla i kouzlo strategie šokováni svalů.
Co však v případě, že nestagnujete a trénink vás pořád baví?
V tom případě, samozřejmě, není nutné nic měnit. Není to totiž bezpodmínečně nutná podmínka pro zlepšování. Důležité je, abyste byli se svými výsledky spokojeni. Pokud však vaše výsledky neodpovídají vašim představám, je možné strategii šokování a změny v tréninku vyzkoušet a porovnat, zda právě tento postup je pro vás ten pravý.