Co s placentou po porodu?
Zamysleli jste se na touto otázkou? Lékař ji zkontroluje, zda je celá a pomocný personál ji odnese k likvidaci. Takový postup se nikomu v našich končinách a naší kultuře nezdá neobvyklý a žádná budoucí maminka se touto otázkou nijak speciálně nezabývá.
Placenta má za sebou velkou historii
a bohaté tradice prověřené časem. Mnohé kultury uplatňují speciální rituály, které mají za úkol uctít dítě a placentu, která sehrála významnou roli při jeho zrodu, vývinu a příchodu na svět. Například v Indonésii je placenta považována za dvojče dítěte, či staršího sourozence. Placenta bude děťátku jakýmsi ochranným andělem, který ho má doprovázet během života. Proto se s ní musí zacházet jemně a opatrně. Placenta je pohřbena podle tradičního obřadu. Hlavní povinnost péče o placentu je přidělena otci, který ji očistí, zabalí a zakope v den narození děťátka.
Číňané se dívají na placentu jako na sílu dávající život
Placenta bývá po porodu vysušená a přidávána do speciálních "placentárními" receptů, které by měly zvýšit u daného člověka vitalitu a dodat energii.
Některé národy balí placentu do jemných plachet
a zakopou pod strom. Tento strom symbolizuje nekonečný život.
Placenta na vědecké výzkumy
Kmenové buňky z pupečníkové krve placenty mohou být použity jako náhrada kostní dřeně, ale i v rámci takových diagnóz, které s onkologickými nebo hematologickými chorobami vůbec nesouvisí. Největší nadějí jsou probíhající studie na léčbu malých pacientů s cukrovkou prvního typu.
Placentofágie
Z placenty se dá vyrobit celá řada přírodních produktů: koktejl, kapsle, krémy, tinktury, esence i homeopatika. Každý z nich má specifický přínos pro tělo, ale všechny podporují rychlejší a přirozenější regeneraci ženy po porodu. Proto vzniká nový trend pojídání placenty po porodu - placentofágie.