Čtyři typy tatínků a jejich péče o miminko

V dnešní - emancipované době již není nic neobvyklého, když jsou muži na mateřské dovolené, vozí kočárky, nakupují, chodí na kosmetiku a manikúru. A přesto některé věci prostě nesvedou…..

péče o dítě, otec, miminka, výchova dětí

 I když je většina mužů zaměstnána a nemají mnoho času,

platí, že - miminka nepotřebují jen luxusního tatínka, který nastupuje až po vlastním oddechu, trochu se s nimi pomazlit, pohraje a pak je opět předá matce. I otec, který má málo času, by se měl účastnit každodenního života rodiny a k tomu patří i péče o miminko. Představíme vám nejdůležitější typy osobností váhavých tatínků a možnost, jak jim pomoci překonat tento pocit strachu a váhání.

1. Úzkostlivý otec

Tento typ otce má vůli i chuť, ale při pohledu na malinkého a zranitelně působícího novorozence ho propadá velký strach. Ten vyplývá z toho, že má obavy, aby se této malé bytosti něco špatného nestalo, když ho bude přebalovat nebo koupat svýma velkýma rukama. Tento typ otce je nejsnáze nakloněn ke kooperací, protože by sice chtěl, ale nevěří si dostatečně. Jemu je třeba bez okolků prostě dát miminko do náruče a poslat ho k přebalovacímu pultu, kde se pod "odborným" vedením rychle zbaví strachu a zjistí, že miminko vůbec není tak křehké, jak vypadá. Po prvním úspěšném přebalení se z něj stává nejpyšnější tatínek široko daleko a odváží se se zářícíma očima i na první koupání miminka. Odteď je na tyto činnosti kolem miminka zcela kompetentní - je to pro něj privilegium, které si brání zuby nehty.

2. Utlačovaný otec

Je obětí své perfektní ženy, která ví všechno nejlépe, a tedy i vše, co se týká péče o miminko. Když se už i tatínek nějaké činnosti chytí, v jejích očích dělá všechno špatně. Netrpělivě mu bere miminko z rukou, pokud trvá koupání příliš dlouho nebo když se mu nepodařilo obléci dupačky tak, jak je třeba. Takového tatínka můžeme jen motivovat a podporovat v jeho snažení se tím, že mu klidně miminko svěříme, místo toho, abychom chodili neustále za ním a kontrolovali, co s ním dělá. Matky, kterým to přijde zatěžko, by měly nechávat tatínka pravidelně pár hodin s dítětem samo. A když se vrátí a zjistí, že vše je s oběma v nejlepším pořádku, snad se uklidní. Tyto ženy se mohou samy sebe ptát, proč je pro ně problém dělit se s partnerem o jejich dítě. Někdy se matky pokoušejí tímto ovládajícím způsobem svého partnera záměrně pokořit a tak zmírnit jeho zdánlivou převahu. Zde je lepším řešením návštěva manželské poradny, jak vést konflikt přes dítě.

3. Tradiční otec

U takového tatínka se zastavil čas a z čisté pohodlnosti se vrací zpět do minulosti a osvojuje si způsoby chování svého otce. Ten se nikdy o miminko nestaral a začal ho vnímat jako své dítě až tehdy, když se s ním dal hrát fotbal. Tradiční otec se však naučil oproti tomuto z minulosti i něco nového - umí se pomazlit se svým miminkem. Ale přebalit? Ne, to umí ženy mnohem mnohem lépe.Takovému typu otců je třeba pomoci neustálým přesvědčováním. Namísto rezignace by měla matka nechat tomuto tvrdohlavému tatínkovi miminko na půl dne a jít například ven s kamarádkou. Samozřejmě, ne bez toho, aby vysvětlila otci základy péče o takové malé dítě. Kromě toho tento typ otců dobře reaguje na pravidla a kompromisy. Tak by ho mohla například partnerka zbavit přebalování pod podmínkou, že bude každý večer uspávat dítě nebo převezme za ni každodenní koupání.

4. Otec - kariérista

Velmi rád by dělal vše pro miminko, kdyby ... kdyby měl více času. "Ničí" se v zaměstnání, dělá přesčasy a nosí si práci ještě i domů. Sotva je hotový, mizí do fitness centra nebo si jde zaběhat. Samozřejmě, jsou otcové, kteří jsou v práci maximálně vytíženi. Ale místo toho, aby se vzdávali osobního kontaktu, který nabízí péči o miminko, mohou převzít úkoly, které je třeba dělat opakovaně, ale nejsou časově náročné. Tak mohou například udělat dítěti každý večer uklidňující masáž. A o víkendu by si mohli vyhradit večer na to, aby sami nakrmili dítě a uložili ho do postele.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Matky, které absolvovaly botox, dělají miminkům zmatek v emocích

Ženy rády investují do své krásy. Ale dá se kosmetická úprava sladit s tou největší krásou, kterou ženy mají? S...
více…

Pláč malému dítěti škodí, nechávejte miminka dlouho plakat!

Nechte miminko vykřičet, vytrénuje si plíce?! Opravdu tomu věříte, a jste tak zaneprázdnění, že nemůžete...
více…

Péče o miminko po příchodu z porodnice

Péče o novorozené miminko není žádná věda. Ale zejména u prvního děťátka jsou první dny po návratu z...
více…

Pes pomáhá těhotným ženám nejen srovnat psychiku, ale také přispívá ke zdraví miminka

Čekáte miminko? Pořiďte si pejska! Že je to dobrý nápad, o tom vás hned přesvědčíme. Pes přináší do rodiny...
více…

Těhotenská cukrovka ohrožuje hlavně vývoj miminka

Těhotenská cukrovka není jen banální záležitost. Zatímco budoucí maminka si myslí, že je pouze těhotná, miminko...
více…

Mateřská dovolená nemusí být jen o přebalování a péči o miminko

Ženy na mateřské dovolené si často stěžují, že ztrácí kontakt se světem. A jiné by daly nevím co za to, kdyby ho...
více…

Děti málo pijí neochucenou vodu, protože je rodiče k tomu nemotivují

Voda je nejpřirozenější a nejzdravější nápoj, který zažene žízeň. Proto je velice zarážející fakt, že děti...
více…

Zuby ničí sladké nápoje, nedávejte je pít svým malým dětem!

Prevence ve stomatologických ambulancích je zcela běžná věc. Preventivní prohlídky chrupu by měly absolvovat i velmi...
více…

Malé děti potřebují železo, ale nic se nemá přehánět

Kojení patří mezi to nejlepší a nejcennější co může matka dítěti do života dát. Přesto jsou ženy, které kojit...
více…

Rady babiček, při kterých moderní maminky šílí

Vzhledem k tomu, že dnešní děti si často tykají s různými alergiemi není divu, že se o ně maminky bojí. Navíc je...
více…