Péče o miminka zvětšuje mozek jejich maminkám

O tom, že s novopečenými maminkami cloumají hormony, by muži mohli napsat i knihu. Ale, že jim roste mozek, to určitě ani muži nevědí. A je tomu skutečně tak! Nejde sice o nějak markantní zvětšení, ale mozek se opravdu zvětšuje. Důvod je ten, že maminky potřebují citlivě komunikovat se svým miminkem.

zdraví, péče o miminko, matky, mozek

Střední mozek

Předběžný výzkum, který zveřejnila Americká psychologická asociace, ukázal, že mozky nových maminek se zvětšily v oblastech, ovlivňujících motivaci a chování. U maminek, které nejvíce překypovaly city vůči svým miminkům, byl zaznamenán největší růst v klíčových částech středního mozku. U dospělých se objem šedé hmoty obvykle v průběhu několika měsíců nemění bez výrazného učení, mozkového zranění nebo nemoci, zda zásadních změn životního prostředí.

Výpomoc hormonů

Autoři ve spolupráci s Národním institutem pro duševní zdraví uvažovali, že hormonální změny hned po porodu, zahrnující nárůst hladiny estrogenu, oxytocinu a prolaktinu, mohou napomáhat tomu, aby přebudovaly mozek matky vzhledem k existenci miminka. Nové závěry byly publikovány v odborném časopise.

Není to (jen) instinkt

Motivace, která vede maminky k péči o děťátko a pečeť zvláštnosti mateřství, mohou být méně instinktivní reakcí než se předpokládalo a spíše to může být výsledkem aktivních změn ve stavbě mozku.

Ze studie

Vědci prováděli pozorování na skupině 19 žen, kterým zkoumali mozky prostřednictvím magnetické rezonance s vysokým rozlišením. Všechny z žen porodily v Yale-New Haven Hospital a narodilo se jim celkově deset chlapců a devět dívek. Porovnání snímků mozku pořízených dva až čtyři týdny a následně tři až čtyři měsíce po porodu ukázalo, že šedá hmota se zvýšila o sice malé, ale významné hodnoty v různých částech mozku.

Nadšené a méně nadšené maminky

Oblasti, v nichž vědci zaznamenali největší nárůst, se týkají motivace, odměny a emocionálního zpracování, smyslové integrace a zdůvodňování a rozhodování. Zejména matky, které mimořádně nadšeně hodnotily svá miminka jako výjmečná, překrásná, ideální, perfektní a podobně, měly větší pravděpodobnost vývoje středního mozku než méně "zapálené" matky v klíčových oblastech souvisejících s mateřskou motivací, odměnou a regulací emocí.

Pokračování na větší vzorku

Ze zkoumaných matek všechny kojily a žádná neměla vážné poporodní deprese. Jejich průměrný věk byl těsně přes 33 let. Přestože některá zjištění vyžadují opakování studie na větší reprezentativním vzorku, zvýšily zájem o otázky interakce mezi matkou a dítětem, respektive mezi rodičem a dítětem.

Aby co nejlépe prosperovaly

Odborníci předpokládají, že právě na základě zvětšení zmíněných částí mozku, maminky dokáží komplexně interaktivně komunikovat s dítětem. Nárůst v oblasti motivace by měl podle odborníků vést k větší péči, která by dětem pomohla přežít a prosperovat - fyzicky, emocionálně a kognitivně. Další studie, která by využívala adoptivní matky, by měla pomoci vyřešit otázku, zda změny v mozku mění chování nebo naopak, chování ovlivňuje a mění mozek - nebo případně obojí. Autoři také tvrdí, že poporodní deprese může zahrnovat redukci ve stejných částech mozku, které rostly v případě matek, které nebyly v depresi. Abnormální změny mohou být spojeny s obtížemi v učení hodnoty odměňování kojeneckých podnětů a v regulování emocí v poporodním období.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Děti málo pijí neochucenou vodu, protože je rodiče k tomu nemotivují

Voda je nejpřirozenější a nejzdravější nápoj, který zažene žízeň. Proto je velice zarážející fakt, že děti...
více…

Zuby ničí sladké nápoje, nedávejte je pít svým malým dětem!

Prevence ve stomatologických ambulancích je zcela běžná věc. Preventivní prohlídky chrupu by měly absolvovat i velmi...
více…

Malé děti potřebují železo, ale nic se nemá přehánět

Kojení patří mezi to nejlepší a nejcennější co může matka dítěti do života dát. Přesto jsou ženy, které kojit...
více…

Olivový olej, ryby a zelenina omladí váš mozek a předejde degenerativním nemocem

Datum narození vás nemusí děsit, když se budete zdravě stravovat. Podle vědců a jejich nejnovějších výzkumů lidé,...
více…

Matky méně riskují, u mužů otcovství touhu po risku nezbrzdí

Mateřství změní nejen postavu žen, ale také jejich chování a priority. Začnou být zodpovědné a méně riskují....
více…

Kdy jít s nachlazeným dítětem k lékaři a jak předcházet nachlazení?

Na podzim a v zimě jsou malé děti častěji nemocné. Podzimní onemocnění způsobuje fakt, že se děti vrací po...
více…

Nemocné dítě - problém zaměstnané matky

Trápíte se tím, proč je vaše dítě stále nemocné? Je to jakási daň za jeho pobyt v kolektivu. Kolektivu dětí,...
více…

Je vitamin D schopný zamezit stařecké demenci a Alzheimerově chorobě?

Stařecká demence je pro mnohé lidi postrach stáří. Léky, které by léčily její příčinu neexistují, a tak se...
více…

Potraviny, které bojují proti demenci

Staráte se správně o svůj mozek? Děsí vás nejnovější civilizační choroby, které jsou nervového původu a...
více…

Čtyři typy tatínků a jejich péče o miminko

V dnešní - emancipované době již není nic neobvyklého, když jsou muži na mateřské dovolené, vozí kočárky,...
více…