Rady pro maminky miminek - výživa, vyrážky a opruzeniny, kašel.....

V péči o miminko existuje množství osvědčených typů, které se nedozvíte z učených knih ani v dětských poradnách. Kolují mezi maminkami a pomáhají. Přinášíme mám k vyzkoučení a posouzení některé z nich.

péče o miminko, péče o kůži malých dětí, krmení dětí, onemocnění dětí

Jak si zjednodušit přípravu masíčka pro mrňouse

Pokud teprve začínáte s podáváním masa vašemu juniorovi, zřejmě vám na jedno jídlo bude stačit malé množství. Většina dětí sní ze začátku několik málo kávových lžiček jídla. Komu se však chce vařit dennodenně v mikroskopických množstvích? Máme pro vás tip - pokud budete vařit masíčko, můžete ho uvařené a rozmixované zamrazit v sáčcích nebo formách na výrobu ledu. Pak už jen velmi jednoduše k zelenince nebo do polévky hodíte zmraženou kostku masíčka a je to! Podobně však můžete zmrazovat jakékoliv jiné rozmixované jídlo - ať už jednoduché mrkvové (jablečné, bramborové ...) pyré, nebo celý zeleninovo-masový příkrm.

Objevte kaše našich babiček!

Do ukončeného 7. měsíce by děti neměly dostávat potraviny obsahující lepek. V obchodech se však většinou pro tuto věkovou kategorii objevují jen rýžové kaše, různě ochucené (často s přídavkem umělého mléka). Můžete však vyzkoušet i kaši z pohanky, kukuřičné krupice nebo doma uvařené rýže. Pohanku vařte asi 20 minut (dvě polévkové lžíce zalijte asi 3 dcl vody), po uvaření slijte přebytečnou vodu, rozmixujte ponorným mixérem - můžete přidat vodu, ve které jste pohanku vařili, aby kaše nebyla příliš hustá. Přidejte rozmixované ovoce nebo lžíci dětské výživy podle chuti. Kukuřičnou krupici zalijte vroucí vodou, nechte nabobtnat asi 10 minut a pak ještě krátce vařte. Rýži vařte ve větším množství vody do rozvaření. Ochutit ji můžete podobně jako pohanku.

Žehlení plen nemusí být otravná práce

Sice většina moderních maminek používá pleny jednorázové, ale jsou i děti, pro které nejsou vhodné. Těm po praní pleny věšte a sušte již poskládané. Nevytahujte je za okraje a neztratí tvar, jako když se zavěšují klasicky na šňůru a přichycují kolíčky Poskládejte tedy plenku dvakrát podélně a zavěste příčně. Když pleny uschnou, stačí přežehlit jen kontaktní plochy. 

Na kašel s receptem od babičky

Při kašli nám pomáhá kousek látky natřené vepřovým sádlem a přiložené na prsa dítěte, hlavně na noc. 

Uniformou na strach z lékařů

Pomůže, když jsme koupíte dětskou sestřičkovskou soupravu a zahrajete si s dítětem se na lékaře doma, hlavně den před návštěvou lékaře ..

Koupání, vycházka a jedení ...

  • Když se jde ven, tak je dobré nejprve připravit si všechny věci, pak obléknout sebe a až úplně nakonec dítě přebalit a obléct, jinak se buď zapotí nebo přinejmenším pokaká.
  • Na podlahu pod dětskou židličku je dobré dát starší ubrus, protože jinak v době, kdy se děti snaží krmit částečně samy je jídlo úplně všude. Mimochodem, na fleky od mrkve (čerstvé) pomáhá nakapat pár kapek citronu. A super jsou i dětské misky s přísavkou, které nemůže dítě shodit na zem.
  • Pouštění stejné hudby ve stejných situacích může vytvořit u dítěte takový malý podmíněný reflex. To se týká hlavně ukládání ke spánku.

Rady pro těhulky

  • Pokud si budete rostoucí bříško potírat citrónovou šťávou, předcházíte tvorbě strií. Následně je třeba natřít bříško krémem s vitaminem E.
  • Na flíčky na obličeji si smíchejte lžičku medu a půl lžičky skořice, flíčky potírejte, smyjte vodou a poté naneste kvalitní krém.

Bojujete se zapařeným zadečkem a bolestivými vyrážkámi?

Po každém přebalování ho potřete odsátým mateřským mlékem. A najednou se rána viditelně "z přebalení na přebalení" zmenší, až úplně zmizí. 

Zvracení

Důkladně nechte miminko odříhnout a hodně noste na rukou ve vzpřímené poloze, podložte mu plínkami matraci tak, aby spalo v asi 20 - 30-stupňovém úhlu s vyvýšenou horní částí těla. Pomůže mu to k mnohem klidnějšímu spánku.

Kojenecká kolika nebo nechutenství?

  • Masírování bříška ve směru hodinových ručiček pomáhá při kolikách.
  • Pokud vaše děťátko trápí nechutenstvím, zkuste to s polévkami. Pomáhají děťátku s chutí k jídlu - navíc jsou rychlé a praktické!
  • Nechcete se zbláznit? Najděte si vedle mateřské dovolené i jiné zájmy než jen děťátko - prospěje to nejen vám, ale celé rodině. 

A ještě něco pro batolata

  • Když se děti batolí, vykliďte jim v kuchyňské lince nejspodnější regál, aby tam mohlo mít hračky, hlavně dětské nádobíčko, aby "vařilo" s vámi.
  • Ohrádku pro děti můžete postavit kolem televize, kamen apod. Není v ní dítě, ale ochráněné věci, které jsou pro něho nebezpečné!
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kojení očima miminka

Instrukce kolem kojení bývají většinou zaměřeny na to, jak a co má dělat maminka. Ale napadlo vás někdy, že...
více…

Čtyři typy tatínků a jejich péče o miminko

V dnešní - emancipované době již není nic neobvyklého, když jsou muži na mateřské dovolené, vozí kočárky,...
více…

Jak vybrat správné dětské body?

Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Výjimkou není ani kategorie dětského oblečení. Výběr správného...
více…

Solárium neotužuje a nechrání kůži před spálením

Chystáte se na dovolenou k moři a bojíte se spálení kůže? A co připravit se na zvýšený sluneční svit návštěvou...
více…

Kojení vyžaduje stravu plnou vitaminů a dostatek tekutin

Aby byly ženy po porodu zdravé, tvořilo se jim dostatek mléka a byly i během cvičení plné energie, měly by pečlivě...
více…

Pásový opar obvykle udeří v době snížené imunity

Pásový opar - herpes zoster, je hodně bolestivé, infekční onemocnění kůže. Způsobuje ho virus s názvem Varicella...
více…

Matky, které absolvovaly botox, dělají miminkům zmatek v emocích

Ženy rády investují do své krásy. Ale dá se kosmetická úprava sladit s tou největší krásou, kterou ženy mají? S...
více…

Pláč malému dítěti škodí, nechávejte miminka dlouho plakat!

Nechte miminko vykřičet, vytrénuje si plíce?! Opravdu tomu věříte, a jste tak zaneprázdnění, že nemůžete...
více…

Péče o miminko po příchodu z porodnice

Péče o novorozené miminko není žádná věda. Ale zejména u prvního děťátka jsou první dny po návratu z...
více…

Nejlepší léčba pro děti? Upravte jim jídelníček!

Na zdravotní problémy si často zaděláváme sami nezdravou stravou. Ale funguje to i opačně. Zdravou stravou můžeme...
více…