Cukrovka je zakódovaná v genech, spouští ji obezita a vysoký krevní tlak

Cukrovka se řadí mezi civilizační onemocnění. Je to onemocnění, kdy tělo nezvládá udržet hladinu cukru v krvi. Dělí se na dva základní typy. Postihuje skoro půl milionu Čechů. Nemoc není v případě svědomitého dodržování léčby smrtelná, ale smrtelné mohou být komplikace, jejichž výskyt rok od roku roste.

nemoci, cukrovka, diabetes, zdraví, cukr, inzulín

Cukrovka útočí potichu

Toto finančně náročné onemocnění patří mezi nejčastější a nejzávažnější chronické onemocnění současnosti. Cukrovkou je nemocných více než 30% Čechů. Je známých několik typů tohoto onemocnění, nejčastější je však cukrovka 2. typu. Slinivka produkuje dostatek inzulínu, problémem je snížená citlivost na tento hormon. Onemocnění provází obezita a metabolický syndrom. Je zakódováno v našich genech, rozhodujícími faktory, které ji spouštějí, je však obezita a nezdravý životní styl. Na pandemii 21. století, jak je cukrovka nazývána, je nejhorší, že ze začátku nebolí. Můžete s ní žít několik let a netušil o ní. Většinou se diagnostikuje, až když se objeví potíže.

Pozor na obezitu a vysoký tlak

Neléčený diabetes může přerůst do mnoha zdravotních komplikací jako slepota, kardiovaskulární problémy, poškození ledvin, vředy na nohách či amputace. Abychom nemoc včas objevili a zahájili potřebnou léčbu, měli bychom absolvovat vyšetření cukru v krvi v rámci preventivní prohlídky jednou za 2 roky. Do rizikové skupiny patří lidé s nadváhou, ti, kteří jsou po srdečně-cévní příhodě, trpí vysokým krevním tlakem nebo ženy, které trpěly těhotenskou cukrovkou.

Věnujte pozornost svým nohám

Nejčastějším problémem u diabetu 2. typu je diabetická noha. Téměř 4 000 Čechů má amputovanou nohu v důsledku cukrovky. Toto závažné onemocnění vzniká v důsledku tzv. diabetické polyneuropatie, tedy poruchy funkce periferních nervů. Odumírá kůže, pokožka, svalstvo i kosti. Téměř každý diabetik se potýká s nějakou formou diabetické polyneuropatie. Opakující se hyperglykémie (vysoká hladina cukru v krvi) a hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi) poškozují nervové buňky a narušují bílkovinu nervového vlákna, tedy myelin. Proto se objevují poruchy funkce periferních nervů. Po včasné diagnóze je zapotřebí správně vedená léčba, která se soustředí na výživu a regeneraci nervů dolních končetin. Je třeba se o nohu důkladně starat každý den a vhodně ji léčit, aby se diabetická neuropatie nerozvinula do stádia diabetické nohy, kdy vznikají otevřené rány a v nejhorším případě dochází až k amputaci. Poškození periferního svalstva se projevuje mravenčením, pícháním, sníženou citlivostí, suchou a tvrdnoucí cementovou kůží, pálením nohou či výraznými bolestmi.

Ozářit krev laserem

Při léčbě cukrovky se ozařuje krev v cévách nosní dutiny a podlebeční jamky, protože je v blízkosti mozku, nervového centra celého těla. Snižuje odpor krve při proudění cévami, zvyšuje flexibilitu červených krvinek, čímž zlepšuje přenos kyslíku, oxidu uhličitého a jiných látek červenými krvinkami. Při ozařování daného místa projde krev celého těla oblastí zhruba každé tři minuty. Tímto způsobem dochází k ozáření celého objemu krve cirkulujícího v těle. Do mozku se tak krví dostane více kyslíku, lepší se průtok krve, což pozitivně ovlivňuje i na nervový systém. Tato “léčba” se ale řadí do sféry alternativní medicíny a žádná zdravotní pojišťovna ji neproplácí, protože výsledky jsou i přes některá fakta diskutabilní.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Tři důvody, proč ženy přibývají na váze

Nepříjemně přibíráte? A kde? Nejde jen o to, že ručička váhy leze výš a výš. Důležité pro udržení štíhlé...
více…

Olivový olej zachraňuje životy

Olivový olej by neměl chybět v žádné kuchyni. Přesto jsou lidé, kteří stále pochybují. Některým nechutná, jiné...
více…

Procházka jako prevence osteoporózy, rakoviny, diabetu a stresu

Berete svižnější pohyb jako nutné zlo, a přesto se chcete zdravě hýbat? Zkuste chodit na procházky! I ty vám posílí...
více…

Jak by měla vypadat správně vybavená lékárnička?

Ze zákona je nutné vozit s sebou lékárničku v autě, ovšem to neznamená, že se nám nemůže hodit i jinde. Ať už...
více…

Dezinfekce na ruce: Která je nejspolehlivější?

Dezinfekce rukou je velmi důležitá, avšak přesto na to mnoho lidí nemyslí. Obzvláště pokud se pohybujete na...
více…

Jak přestat kouřit a už znovu nezačít?

Se začátkem roku přichází, pro kuřáky nepopulární, zdražování cigaret. A s ním ruku v ruce i odhodlání, s...
více…

Probiotika mohou způsobovat poruchy soustředění

Syntetické léky mají své léčivé, ale i vedlejší, a to někdy hodně negativní, účinky. Některé z nich by měla...
více…

Podzimní jídelní a nápojový lístek

Podzim, to není jen změna oblečení, ale i zásadní změna jídelníčku. S ubývající venkovní teplotou je třeba do...
více…

Teplé koupele nohou ochrání před podzimním nachlazením

I když to tak venku zatím moc nevypadá, je podzim. A podzim s sebou přináší i sychravé počasí a nízké venkovní...
více…

Hubnutí bez ztráty svalové hmoty? Využijte sílu sirtuinů!

Ztráta hmotnosti bývá pro většinu zdravých lidí příjemná. Ale když mizí svaly, moc hezká podívaná to není....
více…