Nadváha a obezita spouští zánětlivé procesy v těle, rakovinové bujení a cukrovku

Tuk v těle potřebujeme. Je nepostradatelný pro mnoho životně důležitých procesů. Ale! I zde platí, že všeho moc škodí. Nadbytek tuku v těle způsobuje nejen problémy s nošením zbytečných kil a změnu vzhledu k horšímu, ale také vážné poškození zdraví.

obezita, nadváha, tuk, sport, cvičení, rakovina, diabetes

Tuková tkáň - aktivní tělesný orgán

Tuková tkáň se mění na aktivní orgán, který produkuje hormony a bioaktivní látky, které ovlivňují mnoho procesů v lidském těle. Toto zjištění spustilo lavinu vědeckých studií, které řešily obezitu jako možný rizikový faktor pro vznik řady onemocnění. Dnes je pravda odhalena - tuk není pouze obyčejná zásoba energie a tepelná izolace, ale je považován za další orgán. V přiměřeném množství je nenahraditelný, ale komplikace nastávají v případě, že je ho v organismu zbytečně velké množství na úkor svalů.

Odlišný metabolismus

Organismus využívá dva druhy tukové tkáně, které mají odlišnou funkci. Hnědý tuk je přítomen zejména u novorozenců, přičemž slouží primárně na tvorbu tepla. Je charakteristický rychlým metabolismem, přičemž vzniká potřebné teplo na zahřátí miminka. V dospělosti se ale většina hnědého tuku nahrazena bílou tukovou tkání, které má zejména ochrannou, zásobní a tepelně-izolační funkci. I proto je tento typ tukové tkáně jakousi brzdou celého metabolismu. Zatímco my se ho snažíme spálit cvičením, organismus si ho shromažďuje jako vzácné zásoby energie. Stejné množství tuku a svalu totiž spaluje různé množství energie. Tuk spálí v klidu dvě až tři kilokalorie, zatímco sval obdivuhodných sedm až deset kcal v rámci bazálního metabolismu! Pevné tělo je estetičtější než měkké tukové polštářky na stehnech a zadečku, ale je i zdravější. Svalstvo má mnohem efektivnější a rychlejší metabolismus než tuk. I proto se vaší svalnatému a vypracovanému tělu, která váží přesně tolik kilogramů jako tělo s nadbytkem tukové tkáně, redukuje hmotnost mnohem snadněji.

Chemická továrna

Tuková tkáň produkuje hormony, a proto se zařadilo mezi endokrinní orgány (orgány vylučující hormony), kam patří například štítná žláza nebo vaječníky. Éra, kdy byl tuk považován pouze za zásobárnu energie skončila. Tuk je v podstatě chemická továrna, která ovlivňuje velkou část metabolismu. Všechno by bylo v pořádku, pokud by momentálně celosvětově 1,7 miliardy lidí nemělo nadváhu a přibližně 700 milionů nebylo obézních, přičemž tyto počty neustále rostou. Problémy totiž nastávají, pokud je tuku v organismu příliš. Látky, které vytváří mají pro organismus velký význam, ale ve vyšších koncentracích jsou pro něj spíše škodlivé. Od nadváhy k obezitě vede už jen malý krůček a obě jsou proto spojeny s rizikem vzniku dalších onemocnění.

Nadbytek tuku spouští zánětlivé procesy

Tuková tkáň produkuje látky, které spouštějí zánětlivé procesy. Při obezitě ale vznikají dlouhodobé zánětlivé procesy a ty mohou vést až ke vzniku rakoviny. I proto je obezita a nadváha rizikem pro vznik rakoviny prsu, tlustého střeva, slinivky, vaječníků, prostaty nebo ledvin. Dalším negativem je riziko vzniku cukrovky, a to hned dvěma způsoby. V prvním případě je inzulínu dostatek, ale vlivem obezity něj buňky nejsou dostatečné citlivé, což vede ke zvyšování hladiny glukózy v krvi. Jiné látky, které vylučuje tuková tkáň, zase přímo snižují vylučování inzulínu slinivkou, což má stejný efekt - tedy hyperglykémii. A v neposlední řadě otylost vede k vysokému cholesterolu, který se ukládá ve stěnách cév. Ty postupně hrubnou, stávají se příliš tuhé a málo průchodné. Kardiovaskulární onemocnění, vysoký krevní tlak, či hrozící infarkt myokardu tak mají zelenou jako nikdy předtím.

Tuk potřebujeme, ale ...

Rozdíl ve 20 kilogramech tuku a 20 kilogramech svalu je tedy zásadní. Při problémech s nadváhou je vhodné navštívit výživového poradce nebo lékaře specializovaného na tělovýchovné lékařství. Svoji hmotnost můžete mít pod kontrolou také díky výpočtu Body Mass Index (BMI) nebo měřením vrstvy podkožního tuku tzv. kalipometrem. Nicméně, hodnota vašeho BMI v pásmu "nadváha" vám ještě nemusí způsobovat vrásky na čele. Tento index totiž nebere v úvahu, zda jsou vaše kilogramy tvořeny spíše svaly nebo tukem.

Kalipometrie

Proto je vhodné zvolit druhou zmíněnou metodu, nebo jinou metodu, která vám prozradí procento tuku ve vašem organismu. U žen je ideální množství tuku přibližně 20 - 30% a u mužů 10 - 20%. Tuk totiž v normálním množství v organismu plní nenahraditelné funkce, jako je uchovávání vitaminu D, E, K, A nebo hormonální rovnováhy.

Pevné tělo a přiměřené množství tuku

Řešení otázky zdraví? Pevné tělo s přiměřeným množstvím tukové tkáně! Hezčí obraz v zrcadle nemusí být pro každého stejně silnou motivací, avšak estetika není ani zdaleka jedinou předností svalstva. Kromě rychlejšího metabolismu eliminujete riziko vzniku chronických zánětlivých procesů, rakoviny, diabetu a kardiovaskulárních onemocnění.  A to už za trochu sebekázně a pohybu stojí, nemyslíte?

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Tři důvody, proč ženy přibývají na váze

Nepříjemně přibíráte? A kde? Nejde jen o to, že ručička váhy leze výš a výš. Důležité pro udržení štíhlé...
více…

Olivový olej zachraňuje životy

Olivový olej by neměl chybět v žádné kuchyni. Přesto jsou lidé, kteří stále pochybují. Některým nechutná, jiné...
více…

Procházka jako prevence osteoporózy, rakoviny, diabetu a stresu

Berete svižnější pohyb jako nutné zlo, a přesto se chcete zdravě hýbat? Zkuste chodit na procházky! I ty vám posílí...
více…

Jak by měla vypadat správně vybavená lékárnička?

Ze zákona je nutné vozit s sebou lékárničku v autě, ovšem to neznamená, že se nám nemůže hodit i jinde. Ať už...
více…

Dezinfekce na ruce: Která je nejspolehlivější?

Dezinfekce rukou je velmi důležitá, avšak přesto na to mnoho lidí nemyslí. Obzvláště pokud se pohybujete na...
více…

Jak přestat kouřit a už znovu nezačít?

Se začátkem roku přichází, pro kuřáky nepopulární, zdražování cigaret. A s ním ruku v ruce i odhodlání, s...
více…

Probiotika mohou způsobovat poruchy soustředění

Syntetické léky mají své léčivé, ale i vedlejší, a to někdy hodně negativní, účinky. Některé z nich by měla...
více…

Podzimní jídelní a nápojový lístek

Podzim, to není jen změna oblečení, ale i zásadní změna jídelníčku. S ubývající venkovní teplotou je třeba do...
více…

Teplé koupele nohou ochrání před podzimním nachlazením

I když to tak venku zatím moc nevypadá, je podzim. A podzim s sebou přináší i sychravé počasí a nízké venkovní...
více…

Hubnutí bez ztráty svalové hmoty? Využijte sílu sirtuinů!

Ztráta hmotnosti bývá pro většinu zdravých lidí příjemná. Ale když mizí svaly, moc hezká podívaná to není....
více…