Hubnutí po porodu má svá pravidla

Všechny ženy během těhotenství přiberou. Jen ne všem nabytá kila zůstanou. Ale co s nimi, když je máme a nefunguje na ně ani poporodní maratón? Hlavně se, milé maminky, nepouštějte do žádných diet. Přišly byste tak maximálně o mléko pro své miminko a zadělaly si také na zdravotní problémy. I zde totiž platí určitá pravidla a my vás s nimi seznámíme.

ženy, mateřství, hubnutí po porodu, nadváha, pohyb

Hubnutí při kojení

V tomto období byste neměla držet dietu, vždyť kvalita vašeho mléka je přímo úměrně závislá na vaší stravě. Takže si ji jen upravte. Jíst byste měla pravidelně a menší porce. Samozřejmě, že dodržovat čas u malého děťátka je těžké, ale pokud vám na váze opravdu záleží, zkuste se alespoň trochu přizpůsobit.

Strava by měla být pestrá a bohatá

Hlavně ovoce a zelenina dodávají vitaminy a živiny vám i děťátku. Je samozřejmé, že v syrovém stavu jsou při hubnutí nejlepší alternativou, ovšem při kojení budete muset přemýšlet, co ano a co ne, kterou zeleninku či ovoce si dáte a zda vařené nebo syrové, aby to neudělalo špatně děťátku. Pokud si nejste jistá, je množství příruček vhodných potravin pro kojící matky. Nejen kvůli hubnutí, ale i kvůli zdraví je dobré úplně vynechat potraviny z bílé mouky a nahradit je celozrnnými produkty, které obsahují prospěšnou vlákninu a potřebné sacharidy. Na sladkosti raději zapomeňte, nedodají nic dobrého ani vám ani děťátku, a navíc, i taková obyčejná čokoláda je silný alergen. Pro oba jsou při kojení mimořádně důležité bílkoviny a vápník, proto se snažte přijímat hlavně maso, ryby, vajíčka, mléčné výrobky, ale v rámci hubnutí upřednostňujte například libové bílé maso. Speciální kategorií jsou luštěniny, velmi zdravé a prospěšné, ale při kojení umí udělat zemětřesení, hlavně v bříšku děťátka. Proto s nimi opatrně - jezte je v menších množstvích a při vaření i třikrát vyměňte vodu, abyste snížili riziko nadýmání. Tukům se snažíme vyhýbat i v normálním životě, ale úplně to nejde. Někdy však stačí málo, například nahraďte klasický olej olivovým, nebo alespoň slunečnicovým, silnou vrstvu másla na chlebu tenčí vrstvou, méně smažme a více vařme, a tak dále.

Pitný režim

je důležitý nejen pro hubnutí, ale i pro kojení. Jen dobře zásobená maminka může vyprodukovat i dobré množství mlíčka. Nejvhodnější je však čistá voda bez bublinek. Na trhu je dostupné velké množství podpůrných čajů, bylinek a produktů na hubnutí, ale při kojení nepřicházejí v úvahu. Neexperimentujte, protože jsou vyrobeny většinou z bylinek, a ty jsou léčivem, které mohou špatně ovlivňovat vaše děťátko.

Pohyb

Největší pomocník při boji s kily navíc. Avšak po porodu a během kojení nejsou vhodné žádné extrémy. Fyzický stav nám nemusí dovolovat některé cviky - například po císařském řezu je dlouho nemožné posilovat břišní svaly, nebo cvičení při kterých se skáče či běhá. Ideálním sportem je plavání, ale na ten si ne vždy najdete čas. Maminky však mají výhodu, že mají prostor na dlouhé procházky s kočárkem. Vždyť i našemu děťátku dělá dobře delší pobyt na čerstvém vzduchu. Po čase, pokud se na to budete cítit, můžete začít navštěvovat různé druhy cvičení či tanců spolu s miminky, vyzkoušíte si tak zábavu v kolektivu ostatních maminek a zároveň prospějete i své fyzické kondici. A pak, čím jsou děti větší, tím je i více možností. S dětmi je tolik způsobů jak si zahrát a přitom se i hýbat. Už jen takové mazlení v posteli či na koberci může být perfektním způsobem na odbourání tuku, když dítě zvedáte, hrajete si na letadélko nebo koníka. Naučte se proto trochu bláznit a později i honit. Nebude větší radosti v očích vašeho dítěte a věřte, že vy se také pořádně zapotíte.

Hubnutí po skončení kojení

Pokud jste již své děťátko odstavila, nebo jste z jakéhokoliv důvodu kojit nemohla, platí pro vás vlastně stejná pravidla. Můžete to však už vzít vážnější - do pitného režimu zařadit i bylinkové čaje, bez omezení v stravě nahradit tučné produkty za nízkotučné nebo jíst neomezeně zeleninu a ovoce. Přidat byste měla i více pohybu, ale po porodu je vždy třeba znát svou míru ohledně fyzického stavu. Pokud váháte, co můžete a co ne, poraďte se raději s rehabilitačním pracovníkem, nebo se přihlaste do některého centra, kde nabízejí poporodní kurzy hubnutí a cvičení pod dohledem odborníků.

Na závěr vám musíme připomenout,

že vaše tělo se měnilo devět měsíců, během nichž přibývaly i kilogramy. Ne nadarmo se říká, že stejný čas potřebuje, aby se opět dostalo zpět do formy. Také je možné, že už nebudete přesně stejná jako předtím. Vždyť možná se vám těhotenstvím rozšířila žebra a boky, občas se objeví i několik strií. Proto je důležité stanovit si reálné cíle. Klidně můžete být jiná, ale neméně pěkná. Jste přece už maminka, máte krásné a zdravé děťátko a vedle něho budete vždy krásná.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Postava modelky se již nenosí, muži upřednostňují jiné křivky

Máte postavu modelky a chybí vám stálý partner? Tak to asi bude tím, že muži to vidí úplně jinak. Občas se najde...
více…

Zralé ovoce se nehodí k redukční dietě, sáhněte po méně zralých plodech

Konzumace ovoce je často spojována s tolik potřebným úbytkem váhy a nejrůznějšími dietami. Určitě ovocem nic...
více…

Okurková, medová a žloutková maska - správné menu pro vaši pleť i žaludek

Ženy se chtějí líbit mužům. Samozřejmě se také chtějí líbit sobě, svým dětem a vůbec také širšímu okolí....
více…

Snídaně, obědy a večeře, které nedovolí vaší pleti zestárnout

Potřebujete rozjasnit a omladit svoji pleť? Tak změňte jídelníček! Pokud tedy používáte i kvalitní pleťovou...
více…

Hubnutí pomáhají vůně, voda a to, když nebude mít kalorická jídla hned na očích

Stále si láme hlavu nejnovějšími hity mezi dietami a při představě, že byste měli pár kilo shodit, vás napadají...
více…

Babičky nenakupovaly v prodejnách se zdravou výživou, a přesto vařily zdravě

Nejen dovážené a zaručeně zdravé potraviny jsou plné vitaminů a tělu prospěšných látek. Kouknete-li do kuchařek a...
více…

Zdravé stravování? Stačí poslouchat přírodu!

Snažíte se vyhýbat nezdravým potravinám? Že vám bůček a tlačenka nic neříká? Ale to samo ještě k tomu, byste si...
více…

Středomořská dieta snižuje riziko rakoviny dělohy

Středomořská dieta, která je založená na olivách, mořských rybách, ovoci, zelenině a luštěninách, snižuje...
více…

Jablka, hrušky, zelí a hroznové víno na našich stolech

Které ovoce a zelenina by neměly chybět na našich stolech v podzimních měsících? Vzhledem k tomu, že je sklizena...
více…

Potraviny, které bojují proti demenci

Staráte se správně o svůj mozek? Děsí vás nejnovější civilizační choroby, které jsou nervového původu a...
více…