I ženy na mateřské dovolené mohou mít sebevědomí, jen je třeba ho podpořit!

Sebevědomá matka na mateřské dovolené? Občas spíše sci fi, než realita! Spíše se jedná o ženu, které se sice splnila touha po miminku, ale s jeho příchodem kromě řady krásných pocitů přichází i ty, o kterých neměla sni tušení. A tak se mnohokrát stává z krásně upravené a usměvavé slečny žena, která neví kam dřív skočit a její starosti se začínají projevovat i navenek. Ale to ne! Vše se dá zvládnout.

Nezapomínejte na sebe

Narodilo se vám miminko a vy máte pocit, že jste na něj zcela fixována a přivázaná pouze ke kočárku a plenám. Máte dojem, že jste tlustá a nehezká, kruhy pod očima zvýrazňují vaši nevyspání. Kam bych chodila? Cítíte únavu a nechuť úplně ke všemu, nevejdete se do žádného oblečení, natož upravit se či namalovat. Máte dojem, že všechny vaše kroky směřují jen od postýlky do koupelny? Že se pohybujete pouze ve světě plenek a kojení? Tento pocit vám asi na sebevědomí nepřidává, ale je třeba zatnout zuby a vydržet, není to období, které trvá až tak dlouho. Časem si vytvoříte svůj vlastní rytmus a budete stíhat mnohem víc věcí, než jen kojení, přebalování či vaření.

Dopřejte si čas

Vypravte se například na nákup. Potřebujete přece něco pěkného a pohodlného na sebe, něco v čem budete dobře vypadat, co vám pozvedne sebevědomí. Nebo si seběhněte ke kadeřnici či do fitness a začněte se dostávat zpět do formy. Začněte se zdravěji stravovat a dbát tak více nejen o své zdraví, ale i o zdraví svého miminka či partnera. Vydejte se do parku, kde se může setkat více maminek a zjistěte, jak si svůj čas organizují ony. Možná si najdete dobrou kamarádku a objevíte společné zájmy, možná vám poradí jak překonat těžké období. Některým maminkám možná pomůže pokračování v pracovní kariéře, když je možné věnovat se jí z domu. Proto pokud máte dostatek času, energie či chuti a víte, že vám to pomůže vylepšit náladu, klidně alespoň částečně pracujte. Péče o rodinu vyžaduje hodně sil a vy je potřebujete někde načerpat. Chcete být přece dokonalou maminkou i manželkou. Zvyšujte si sebevědomí péčí o sebe i o vaše blízké okolí.

Máma na plný úvazek

Vaše sebevědomí velmi závisí hlavně na tom, co si sama o sobě myslíte, jak prožíváte změny a jak je hodnotíte. Důkladná výchova dětí není vůbec zábavná, je to skutečná práce na plný úvazek, podobně jako kterákoli jiná činnost, která je oficiálním zaměstnáním. Ženy jakoby se v dnešní době styděly za to, že byly na mateřské. Fakt je, že návrat do zaměstnání po letech bývá někdy velmi těžký, ale vždy přece máte možnost zvolit si, co chcete v životě upřednostnit. Zda je pro vás prioritou mít rodinu a děti nebo se chcete věnovat kariéře bez nich, případně zkusit obojí. Některé ženy obzvlášť špatně snášejí i svou finanční závislost na manželovi v období mateřské.

Mateřská dovolená není dovolená

Nemáte důvod cítit se méněcenná a nepotřebná. Ano, existují i ​​matky, které prosedí celé dopoledne u televizního seriálu nebo si chatují s kamarádkami. Stále je také dost hodně maminek, které se naplno věnují dětem a snaží se napomáhat jejich rozvoji, hrát se s nimi, brát je na vycházky, vařit jim domácí stravu, starat se o dostatek jejich pohybu. Jsou matky, které se dokáží perfektně postarat o domácnost a ještě i o svou kariéru či koníčka. Je velmi důležité dbát o svou duševní hygienu a i během péče o děťátko si najít čas jen pro sebe. Chce to velmi mnoho úsilí, aby se žena na mateřské necítila nedoceněná. Svou roli v tom hraje i podpora partnera a blízkého okolí vůbec.

Mateřství jako takové by mělo ženu zejména pozvednout,

ne znechutit či způsobovat pocity méněcennosti. Vždyť vychováváte dítě, jste pro něj to nejdůležitější, dáváte mu příklad, formujete od narození jeho osobnost. Trávíte s ním veškerý čas když je nemocné, častokrát probdíte celé noci ... Nedopusťte, aby vás mateřství obíralo o sebevědomí, ale udělejte všechno proto, abyste si ho užívala plnými doušky jako sebevědomá matka.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kdy znovu otěhotnět, pokud chcete mít zdravé dítě?

Velký věkový rozdíl mezi sourozenci nemusí být vždy ideální, ale ideální není ani snaha rodit jako na běžícím...
více…

Rukavice na outdoorové aktivity

Palcové, prstové nebo s krátkými prsty? Tak to záleží na konkrétní outdoorové aktivitě! Ale zkrátka rukavice k...
více…

Termoprádlo pro ženy

Pryč jsou doby, kdy spodní prádlo a trička ovládala bavlna, která je sice na nošení velice příjemná, ale nesvědčí...
více…

Turistické a trekové batohy

Turistika a treking, to jsou zdravé pohybové aktivity, které vyžadují zdánlivě minimum vybavení. Ale zcela...
více…

4 nejčastější chyby při výběru pracovní obuvi

Máte doma kvalitní pracovní boty? Že ne, případně je nepoužíváte? Chyba! Rozhodně se vyplatí mít minimálně...
více…

Kde koupit kvalitní spodní prádlo?

Spodní prádlo je typ oblečení, který nepatří mezi ty nejčastěji kupované. Nicméně, pokud si už spodní prádlo...
více…

Den matek se blíží! Víte, jak se slaví ve světě?

Asi pro většinu z nás je matka tím nejdůležitějším člověkem na světě. Prošla spoustou bolesti, aby nám mohla...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…

Proč malé děti nechtějí spát? Mohou za to rodiče!

Máte nespavé děti? Možná bude problém ve vás, rodičích! Proto, aby dítě zdravě spalo musí mít vytvořené...
více…

Rty poškozují některé rtěnky, ale také olizování a nedostatek vitaminů

Péče o rty, to nejsou jen voňavé balzámy, které sice okamžitě dodají rtům svěžest a atraktivitu, ale dokonalé...
více…