Investujte do zdraví svých dětí a naučte je, zdravě se stravovat

Vštípit svým dětem základy zdravého stravování, to je v dnešní době, plné nezdravých lákadel, velice těžký, ale záslužný čin. Dáváte jim dar, který v dětství vůbec neocení, ale v dospělosti se vám za něj poděkují. Odměnou vám bude pohled na jejich štíhlé tělo, nezkažené zuby a to, že se bez větších komplikací budou moci věnovat aktivnímu životu.

děti, stravování dětí, zdravá výživa, zdraví, cukr

Co se za mlada naučíš ....

V první řadě je důležité si uvědomit, že pro své děti jste největším příkladem. Darmo ho budete přemlouvat, aby snědlo zeleninu, pokud vidí, že vy máte na talíři párky. Těžko ho donutíte, aby pilo čistou vodu, pokud vy pijete kolu. Pokud chcete, aby se váš potomek stravoval zdravě, nejlépe uděláte, když mu sami půjdete příkladem. Zdravě a pestře by proto měla být stravovat celá rodina, nejen děti. Je to samozřejmě složitější, když se naše děti setkávají se špatným příkladem ve svém okolí. Láskyplní prarodiče svá vnoučata rádi rozmazlují a krmí sladkostmi. Odnaučit je od toho bývá boj s větrnými mlýny. Zkuste jim však navrhnout zdravé alternativy sladkostí, protože i mlsat se dá zdravě. Pokud totiž začnete se zdravým životním stylem již v raném věku svých dětí, osvojí si ho a odolají pokušením, i když se později dostanou do kolektivu a přijdou mnohé další lákadla.

I špenát může být "mňamka"

Mnohé maminky argumentují při špatných stravovacích návycích svých ratolestí tím, že jim prostě zelenina a ovoce nechutná a neumí děti přimět, aby je jedly. Dnes už najdete na internetu, či v časopisech množství chutných a zdravých receptů na různé zeleninové pomazánky, ale i hlavní jídla nebo dezerty. Jejich příprava může být jednoduchá a nenáročná na čas i peníze, jen to chce trochu úsilí. Zapomínat bychom neměli ani na přitažlivé servírování a stolování, protože "jedí i oči". Úprava servírování, například i hravou formou, může pomoci překonat některé zábrany. Důležitým návykem je společné stolování celé rodiny, čas strávený bez vyrušování elektronikou, vyhrazený jídlu a konverzaci.

Voda nad zlato

Vedle zdravém stravování byste neměli zapomínat ani na dodržování správného pitného režimu. Ochucené vody, džusy a sirupy by si měly děti dopřát opravdu jen výjimečně. Na uhašení žízně je vždy nejlepší čistá voda. Velmi vhodná je například čistá pramenitá voda 

Skrytý cukr

Nadváha u dětí se v posledním období stává problémem i u nás. Podle nejnovějších výzkumů již každé šesté dítě trpí obezitou. Proto byste měli dávat pozor na to, kolik vaše dítě denně zkonzumuje cukru. Nestačí však jen vyloučit ze stravy sladkosti. Skrytý cukr se často nachází i v potravinách, které komunikují zdravý základ - ať už jsou to cereálie nebo ovocné šťávy. Obsah cukru v některých z nich se může rovnat až neuvěřitelným 12 lžičkám v jednom 200 ml balení. Pokud si je s dětmi dopřejete jen výjimečně, vyhnete se mnohým nepříjemnostem, jakými jsou poruchy učení nebo chování, ale i zdravotním problémům. Děti jsou vaše zrcadlo. To, jak se chováme my, oni dokonale kopírují a napodobují. Měli byste jim tedy ukázat, že zdravý životní styl není jen dnešním moderním trendem, ale hlavně skvělou investicí do budoucnosti!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nadměrná konzumace omega 6 mastných kyselin škodí nejen srdci

Omega mastné kyseliny jsou pro naše tělo potřebné. Ale jak to s nimi vlastně je? Jaký je rozdíl mezi šestkou a...
více…

Desatero letní cesty k vysněné štíhlé postavě

V létě se dá zhubnout snadněji. Pomoci ke štíhlé postavě může nejen zvýšený pohyb, ale také letní způsob...
více…

Proč malé děti nechtějí spát? Mohou za to rodiče!

Máte nespavé děti? Možná bude problém ve vás, rodičích! Proto, aby dítě zdravě spalo musí mít vytvořené...
více…

O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…

Přírodní kosmetika pro děti i dospělé

Zelená je barva přírody a také většinou jsou i zelenou barvou označovány výrobky, šetrné k přírodě a lidem....
více…

Televize malé děti rozvíjí, ale může jim i škodit!

Televizní programy vychovávají naše děti za nás. Ale jak? Je to ta správná výchova? A je v pořádku, že často i...
více…

Jak ochránit děti před kyberšikanou a závislostí na internetu?

Většina dětí je denně na internetu. A přestože se zde mohou hodně dozvědět a naučit, je zde i méně pozitivní...
více…

Chráníte své děti úzkostlivě před špínou a bakteriemi? Zadržte!

Chráníte své děti dostečně proti všude číhajícím bakteriím? Čistíte jim doma vzduch? Dezinfikujete inkriminované...
více…

Jak se starat o čistotu hraček pro nejmenší děti?

Špinavé hračky nejsou pro děti to pravé "ořechové", ale na druhou stranu omývat hračky agresivní chemií také není...
více…

Nejlepší léčba pro děti? Upravte jim jídelníček!

Na zdravotní problémy si často zaděláváme sami nezdravou stravou. Ale funguje to i opačně. Zdravou stravou můžeme...
více…