Jak uklidnit dítě a zabránit jeho panickému strachu z lékaře?

Bojí se vaše dítě lékaře? Tento strach se začíná u dětí projevovat již kolem prvního roku věku a roste s věkem dítěte. Nejbouřlivější bývá v období batolete, ale některé děti provází i dospíváním a přetrvává i v dospělosti. Samozřejmě, strach z lékaře má každý z nás, ale zde píšeme o přehnaném strachu, který mohou rodiče svým vhodným chování eliminovat.

děti, výchova dětí, panický strach dětí z lékařů, psychika dětí

Špatná zkušenost vyvolává nejistotu

Strach z lékaře se všemi následky, jako je panika, pláč, vzdor - před tím kapitulují často i nejchápavější rodiče. Většinou jsou za to, že se děti tak bojí zodpovědné dva faktory: nepříjemné, možná dokonce traumatizující zážitky (jako např. špatně píchnutá injekce do žíly či její opakované píchnutí), nebo málo empatický / á/ lékař / ka/. A také nejistota rodičů, která se přenáší na dítě a působí negativně na celou návštěvu lékaře. Už kojenec cítí velmi přesně, když jsou rodiče v souvislosti s návštěvou lékaře skeptičtí a bázliví. Zejména při očkování reagují jinak než rodiče, kteří jsou přesvědčeni o správnosti takových medicínských úkonů a umí z tohoto důvodu i své malé dítě lépe utěšit při malých bolístkách. Nepříjemným zkušenostem se nedá vždy vyhnout, ale proti nejistotě můžeme udělat hodně - sami a také společně s dítětem.

Soucit nebo být "rozumný"?

Proč se vaše dítě cítí při návštěvě lékaře nepříjemně, je snadno pochopitelné: svébytný pach, hodně neznámých tváří, dítě neví, co ho přesně čeká - velký stres pro děti, které umí jen omezeně reagovat "s rozumem". A rodiče to cítí. "Nemusíš se bát, to nebolí," takto utěšují své ustrašené dítě. Avšak takové dobře míněné uklidnění obsahuje dvě dráždící slova, "strach" a "bolet", které způsobí právě opak toho, co vlastně sledujete. Děti již ve dvou letech vědí: to nemůže znamenat nic dobrého - a zaujmou obranné postavení. Pokud vedle takového dítěte sedí podrážděná máma, stupňuje se toto napětí až do strachu. Stejně kontraproduktivní jsou malé pokusy o vydírání, když už nepomáhá pěkné slovo: "Pokud si nebudeš mýt zuby, bude ti je muset zubař vytrhnout." Ani toto příliš neposiluje důvěru dětí v lékaře.

Čeho by se měli rodiče vyvarovat?

Rodiče by se měli vyhnout tomu, aby do ambulance přinesli s sebou stres, netrpělivost a špatnou náladu. Malé dítě potřebuje v situacích, kdy se cítí ohroženo - např. při odběru krve nebo injekci - podporu a mateřskou útěchu. Žádné dítě by nemělo být ponecháno napospas osudu samo se slovy od mámy: "Já se na to nemůžu dívat, jdu ven." Rodiče by neměli v ambulanci používat "nemilý" tón hlasu ani vyjádření, které ponižují dítě.

Pár tipů, které pomohou zmírnit strach dětí z bílého pláště

  • Doma nebo v mateřské škole byste se měli pokusit hravou formou seznámit děti s tématy lékař, nemocnice a záchranná služba. To eliminuje u dítěte strach z neznámého. Můžete si například prohlédnout a vyzkoušet medicínské "náčiní", lehnout si na postel nebo nosítka a navzájem se obvázat. Takové zkušenosti jsou důležité a pomáhají odbourat strach.
  • Nevysvětlujte hodně a neslibujte, že to nebude bolet. Držte se raději pravdy. Pomoci může i to, pokud budete dítěti vyprávět o svém vlastním strachu z injekce v období, kdy jste byli dětmi, ale také o zkušenostech, že to nebylo většinou až tak špatné.
  • Při návštěvě: Dítě by mělo mít oděv, který se snadno obléká a svléká. U malých dětí nezapomenout na náhradní plenky.
  • Vezměte oblíbenou hračku dítěte! U obzvláště bázlivých dětí pomůže doprovod oblíbeného medvídka a vyšetření v náručí matky, abychom tak zmírnili stres dítěte.
  • Rodiče by ale neměli vklouznout do role ochránce, neboť vzniká nebezpečí, že dítě bude pociťovat vyšetření jako způsob ubližování.
  • Udělejte si doma stručné poznámky, jak dosud nemoc probíhala: Kdy začalo být dítě malátné, bez chuti k jídlu, kdy začala horečka? Jak vysoká byla? S  plačícím dítěm v ambulanci nemusíte lovit v paměti.
  • Při větších bolestech ohlaste telefonicky, že přijdete s plačícím a křičícím dítětem a zeptejte se na dobu čekání. Zapište si i vaše dotazy týkající se např. stravy dítěte. V napjaté atmosféře u lékaře byste mohli rychle zapomenout, co všechno jste od něj chtěli všechno vědět.
  • Jako přípravu na návštěvu lékaře byste se mohli zahrát doma divadélko s medvídkem, přičemž necháte dítě vykonávat roli lékaře.
  • Dítě by mělo být při návštěvě lékaře vyspané a najedené (pokud lékař nedoporučí jinak). Takové děti reagují klidněji.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Poruchy chování u dětí mohou být způsobeny jejich obtížným porodem

Agresivita dospělých lidí je často plně vysvětlitelná. Ale proč jsou agresivní děti? Děti, které jsou vychovávány...
více…

Noční pomočování způsobuje dětem komplex méněcennosti

Co trápí naše děti? Z čeho mají komplex méněcennosti? Smutné statistice vévodí zápach, dále obezita a na třetím...
více…

I děti zažívají stres, přestože rodiče jejich problémy často bagatelizují

Stres - fenomén dnešní doby. Rodiče jsou ve stresu z práce a dětí. A děti? Proč jsou ve stresu i ony, přestože si...
více…

Noční můry svědomitých rodičů

Každý rodič se bojí o své dítě. Trápí ho občas nejistota a to, že ho nebude moci vždy a před vším ochránit. Je...
více…

Dětská gynekologie - lékařský obor, který léčí malé holčičky

Dětská gynekologie je v naší zemi poměrně mladý lékařský obor. Ještě před pár desítkami let byl problém tuto...
více…

Léčba rýmy u malých dětí

Rýma - pro dospělého celkem běžné infekční onemocnění, které způsobují viry, ale pro velmi malé děti je to...
více…

Co vše by mělo umět dítě před nástupem školní docházky?

Děti během prvních let, až do nástupu školní docházky, prochází obrovským vývojem. Dokonce některé zdroje...
více…

Onemocnění štítné žlázy u dětí - příznaky, diagnostika a léčba

Onemocnění štítné žlázy u dětí mohou být vrozená, ale získaná. Může ho způsobit i dlouhodobá špatná...
více…

Nemoci dýchacích cest a jejich léčba u malých dětí

Přechod letních měsíců do podzimních sebou přináší i změny počasí. Ubývá slunečných dnů babího léta,...
více…

Čištění uší u dětí a zánět středního ucha

Sluchové ústrojí je velice citlivý orgán o který je třeba celý život pečovat. V péči o dítě je třeba se...
více…