Jak vnitřní hodiny ovlivňují naši výkonnost aneb Sovy a skřivani v akci

Každý máme své "vnitřní hodiny". Jen na nich nemáme všichni nastavený stejný čas. Tím se dá vysvětlit, proč nám některé věci v danou chvíli trvají déle nebo se nám vůbec nedaří. Jsou totiž mezi námi sovy a skřivani. A pokud se někdo narodí jako sova, těžko se následně předělává na skřivana a naopak!

sovy, skřivani, vnitřní hodiny, práce

Chronotyp je daný

Vstává se vám ráno těžko? Možná je to příčina vaší nadváhy. Raději si přivstanete nebo ponocujete? Způsobuje to váš chronotyp. Chronotyp je geneticky dán, narodíte se s ním a měli byste dokázat, přizpůsobit mu své aktivity. V době útlumu vám budou činnosti trvat vícenásobně déle, soustředěnost bude horší a výsledky pomalejší. Povinnosti raději odložte na výkonnější čas a spát jděte, až když budete unavení. Takzvané sově se nejlépe pracuje od 10. do 16. hodiny, s vrcholem ve 21 hodin a útlumem kolem 14. hodiny. Sova usíná až mezi jednou a druhou ranní. Skřivani jsou nejsvěžejší kolem šesté ráno a okolo oběda, s útlumem mezi 10. a 15. hodinou. Usnou už mezi devátou a jedenáctou. To, jaký jste typ, však nemá vliv jen na to, kdy se vám nejlépe pracuje. 

Sovy mají o dvě hodiny posunuté hodiny

Vědci odhalili, že sovy mají posunutý svůj vnitřní čas i o dvě hodiny oproti vnějšímu. A má to své důsledky. Už dříve se dokázal  vztah k cukrovce, obezitě, depresi, srdečním chorobám a astmatu. Sovy nejvíce ubíjí povinné ranní vstávání. Je to příliš brzy. Jejich křivka pozornosti vrcholí večer, v nejnáročnějších pracovních událostech mají naopak útlum. Pro takový způsob fungování společnosti a životní styl si mohou nahromadit během života velký spánkový dluh. To se odráží na zvýšené nemocnosti. Dlouhodobý nedostatek spánku může zhoršit vstřebávání živin, zvýšit stres a hlad, ztížit vyplavování odpadu a vyústit do krevních ukazatelů podobných cukrovce. Melatonin na sladění biologických rytmů celého těla je navíc antioxidant a přispívá k řízení krevního tlaku. Pokud biologické hodiny tikají v každém systému mimo svůj takt, celkový výsledek pocítíte velmi rychle. Ale klid. Pokud se perioda přirozeně prodlouží na čtyřiadvacet a půl hodiny a jinak vše funguje, nedá se jednoznačně říci, že u typické sovy to vede k civilizačním onemocněním. Podstata je mnohem komplikovanější. Navíc rozladit vnitřní orchestr si můžete bez ohledu na to, kdy rádi spíte. Pro nemoc, jet lag, po probdělé noci, během práce na směny ...

Přizpůsobení biologických hodin

Biologické hodiny se přizpůsobí, až když se rytmus stane pravidelným a dlouhodobým. Pokud usínáte a vstáváte zcela náhodně, naruší to vnitřní odpočítávání bez ohledu na to, zda jste sova nebo skřivan. Hodně závisí také na tom, jak vám tikají hodinky v tom kterém vnitřním orgánu. V nočních službách či jiných rozvrzích jídla jsou biologické hodiny v játrech a ve střevě výrazně posunuté oproti normálu i hlavnímu času v těle. To může vyústit do nemocí. Některé studie naznačují, že při směnové práci se některé buňky začnou dělit v nesprávném čase. 

Chronobiologie a úspěch léčby

Nejenže v krvi máme zakódované, kdy raději odpočíváme. Vědci doufají, že tam najdou i "návod" na správnou léčbu. Vědět, kolik bije v organismu, je klíčové pro účinnější léčbu. Nejlepší čas na léky na vysoký tlak či radioterapii mohou být u každého odlišné. Nezabírají léky tak, jak by měly? Chronobiologie se už desítky let snaží zjistit příčinu. Výzkumníci například pozorovalirůznou úspěšnost chemoterapie, ale i jiných léků v závislosti na čase podání. Bez konzultace s lékařem se však vždy držte předpisu. Zlepšení spánku však opravdu může přispět k některým typům léčby. Naslouchejte svému tělu a ne budíku! Pokud si nastavíte denní režim podle toho, zda jste sova nebo ranní ptáče, ušetříte si stres z neproduktivních minut. Navíc, když se budete snažit o pravidelnost, nastavíte si své biologické hodiny tak, aby "tikaly" podle vás.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Proč s přibývajícími roky ubíhá čas rychleji?

Také si občas říkáte, jak ten čas rychle letí? A také vám připadá, že s přibývajícími léty přímo pádí? Asi...
více…

Stres se dá zvládnout vhodným otužováním

Imunita, to není jen forma ochrany před infekčními chorobami. Funguje také psychický imunitní systém, který je...
více…

Lidé bez přátel strádají nejen duševně, ale trpí i jejich zdraví

Bez přátel by byl váš život pravděpodobně o něco smutnější, nudnější a především osamělejší. Ať už jde o...
více…

Barvy v bytě určují, zda se v něm budete cítit dobře

Barvy dokáží v bytě doslova kouzlit. Tak proč si je nepustit do bytu? Bílá se sice hodí ke všemu, ale na druhou stranu...
více…

Pracovní vztahy, povinnosti a pracovní doba

Jsou nadřízení, kteří mají se svými podřízenými kamarádský vztah. Ale to je někdy docela zrádné a záludné,...
více…

Úspěch v práci je často záležitostí nejen znalostí, ale i šestého smyslu

Tak jako je různá práce, tak jsou i různí šéfové. Na některé s láskou vzpomínáme i léta potom, co již pod nimi...
více…

Zvládat více věcí najednou? Nesmysl, který trápí lidi, kteří to nedokáží!

Zvládat více věcí najednou je diktátem a téměř povinností současné doby. Ale lze to vůbec dělat více věcí...
více…

Jak hledat práci a jakých chyb se vyvarovat při jejím hledání?

Hledáte práci a chcete ji najít? Nezaměstnanost může potkat každého z nás, ale ne každého z nás položí na...
více…

Změna zaměstnání - pro a proti

Každého někdy štve práce, kterou dělá. Teď jde o to, zda je to takové běžné “naštvání”, které do druhého...
více…

Otázky, které mohou pohřbít vaši zaměstnanost

Ucházet se o zaměstnání je pro něho problém, přestože na práci evidentně vlohy má, často na pohovoru mlčí a...
více…