Jak vybrat správné dětské body?

Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Výjimkou není ani kategorie dětského oblečení. Výběr správného oblečení pro vašeho prcka je klíčový – oblečení totiž dokáže výrazně ovlivňovat pohodlí a celkovou spokojenost miminka. Body pro miminka je důležitou součástí šatníku a lze jej považovat za „spodní prádlo“ miminka. Jak ale vybrat to správné kojenecké body? A na co se při výběru zaměřit?

body pro miminka, kojenecké body, zavinovací body
Zdroj obrázku: https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/baby-boy-clothes-onesie-socks-white-426055084

 

Kvalitní, pohodlné a bezpečné

Výběr toho správného oblečení pro miminko umí dát někdy pořádně zabrat. Nabídka je široká a tak není divu, že se v ní občas ztrácíme a nevíme, co vybrat, respektive na co se při výběru zaměřit. Široká nabídka dětského oblečení může být na jedné straně výhodou – zejména co se týče možností výběru. Pro své mrňousky tak můžete vybrat takové oblečení, které se líbí vám a ladí s vaším vkusem. V obchodních řetězcích a centrech naleznete mnoho druhů dětského oblečení. To má však někdy i svoji „odvrácenou“ stránku. Velikost nabídky dětského oblečení totiž ještě neznamená, že je oblečení také kvalitní, bezpečné a nezávadné. Mnohokrát můžete narazit na oblečení vyrobené ze syntetických materiálů. Ty při jejich nošení neumožňují volné proudění vzduchu a tak se miminko může nadměrně potit. Umělá vlákna také mohou vyvolat různá podráždění pokožky, svědění či dokonce v některých případech i výskyt alergických reakcí. Mezi syntetické materiály patří například akryl, polyester, nylon, viskóza či elastan. Těmto materiálům byste se měli určitě vyhnout, a to nejen u oblečení, jako jsou body pro miminka či kojenecké body.

Dětské oblečení by mělo splňovat několik základních podmínek. Mělo by být kvalitní, pohodlné a bezpečné. Kvalita úzce souvisí s typy materiálů. Už víte, že je třeba se vyhnout těm syntetickým. A to zejména v případě těch kousků oblečení, které jako první přicházejí do kontaktu s dětskou pokožkou. Pokožka miminka je totiž mnohem tenčí a jemnější než pokožka starších dětí či dospělých. I proto mnohem citlivěji reaguje na vnější podněty. Může se snáze podráždit, což může vést k nespokojenosti miminka. Právě proto je u oblečení jako je body pro miminka velmi důležité, aby byly vyrobeny z vhodných materiálů. Které to ale jsou? Čtěte dále a dozvíte se, jaký je nejvhodnější materiál pro kojenecké body.

Jak správně vybrat body pro miminka?

Vybírejte kvalitní materiály

Jelikož je pokožka miminek velmi citlivá, ideálními materiály pro kojenecké body jsou takové, které jsou přírodní a ekologické. Jako například bavlna, len či vlna, samozřejmě v závislosti na ročním období. Len se spíše hodí pro letní období a vlna do zimních dnů. Osvědčeným materiálem pro kojenecké body je právě bavlna. Ta umožňuje dětské pokožce volně dýchat a tím pádem ji nedráždí. Miminku je příjemná na dotek, a tak je v pohodlí, spokojeno a může se volně hýbat. Bavlna totiž nijak netlačí na pokožku miminka, a tak umožňuje volný pohyb. A ten je pro miminka stejně důležitý jako pohodlné oblečení.

Zajistěte miminku pohodlí

Pohodlí miminka zabezpečíte jednak výběrem správných materiálů, ale také vhodným střihem, velikostí či typem oblečení. Miminko by nemělo nic tlačit, mělo by se cítit volně a oblečení by mělo zajišťovat volný pohyb. Výběr správné velikosti je v tomto případě klíčovým. Můžete se řídit univerzální tabulkou dětských velikostí podle věku a výšky. Tak například, kojenecké body pro novorozence má velikost 50. Pokud má váš prcek například mezi jedním až třemi měsíci, vhodná velikost body pro miminka bude 68. Obecně se velikost dětské oblečení navyšuje o 6, začíná na 50 a končí na 170 (pro děti ve věku 15-16 let). Pro miminka do jednoho roku končí velikostí 92.

Zvolte vhodný způsob oblékání

Kromě velikosti kojeneckého body významnou roli hraje i způsob, kterým se obléká. Určitě se vyhněte takovému dětskému oblečení a zejména body pro miminka, které se obléká přes hlavu. Usnadníte si tak oblékání, svlékání a převlékání nejen sobě, ale i vašemu miminku. Dobrou volbou by mohlo být právě zavinovací body. Zavinovací body je praktické, protože ho dokážete miminku rychle obléct, ale také svléknout. Většinou má na boku zapínání na knoflíky či patentky. Miminko jen jednoduše položíte na rozvinuté body, zavinete a zapnete.

Nezapomeňte ani na bezpečnost

Dalším, ale ne méně důležitým faktorem, který hraje roli při výběru kojeneckého body, je bezpečnost. To ovšem platí celkově u dětského oblečení. Zavinovací body či jakékoli jiné body nebo oblečení pro miminko by nemělo obsahovat žádné visící prvky, korálky, ozdobné knoflíky či třásně. Dětičky si totiž často dávají předměty do pusy a mohlo by se stát, že z oblečení tyto malé prvky odtrhnou. Takové oblečení může představovat riziko udušení.

Tip: Po návratu domů z nákupu dětského oblečení ho nezapomeňte před tím, než ho poprvé vašemu mrňouskovi obléknete, vyprat. I když je oblečení kvalitní, nikdy nemáte stoprocentní jistotu, kde bylo dříve položeno nebo kdo ho měl před vámi v rukou. Použijte prací prostředky vhodné pro citlivou dětskou pokožku.

Dětské body by mělo miminku poskytovat maximální pohodlí a komfort. Nemělo by ho tlačit, mělo by být příjemné na dotek a mělo by umožňovat volný pohyb. Zároveň by mělo umožňovat dětské pokožce volně dýchat a nekumulovat pot. Kvalitní dětské body dokážete poznat už na první pohled, respektive dotek. Ve většině případů se jedná o bavlněné kojenecké body, v ideálním případě zavinovací body, vyrobené z bavlny. Kvalitní bavlnu pocítíte už na první dotek - je pevnější a drží svůj tvar. Zároveň takové kvalitní dětské oblečení i déle vydrží a nemusíte se obávat, že by se vám již po prvním praní scvrklo či poškodilo.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Matky, které absolvovaly botox, dělají miminkům zmatek v emocích

Ženy rády investují do své krásy. Ale dá se kosmetická úprava sladit s tou největší krásou, kterou ženy mají? S...
více…

Péče o miminko po příchodu z porodnice

Péče o novorozené miminko není žádná věda. Ale zejména u prvního děťátka jsou první dny po návratu z...
více…

Pes pomáhá těhotným ženám nejen srovnat psychiku, ale také přispívá ke zdraví miminka

Čekáte miminko? Pořiďte si pejska! Že je to dobrý nápad, o tom vás hned přesvědčíme. Pes přináší do rodiny...
více…

Těhotenská cukrovka ohrožuje hlavně vývoj miminka

Těhotenská cukrovka není jen banální záležitost. Zatímco budoucí maminka si myslí, že je pouze těhotná, miminko...
více…

Prevence chřipky - vitaminy, očkování a větrání

Virové a bakteriální infekce dýchacích cest každoročně potrápí mnoho lidí. Přenášejí se zejména kapénkovou...
více…

Nová cedule v Chorvatsku, která pokutuje nedostatatečný oděv

V Chorvatsku plavky jen na pláži, za bikiny u památek je nově stanovena vysoká pokuta. To je opatření, které nabádá...
více…

Nebezpečí, které hrozí dětem v překrytém kočárku

Svítí vašemu děťátku do kočárku sluníčko? Určitě ho šimrá, dráždí oči a mohlo by ho i spálit... Nač...
více…

Mateřská dovolená nemusí být jen o přebalování a péči o miminko

Ženy na mateřské dovolené si často stěžují, že ztrácí kontakt se světem. A jiné by daly nevím co za to, kdyby ho...
více…

Rady pro péči o miminka, které platí napříč staletími

Rady svých babiček a prababiček si vyslechnou některé moderní maminky s nechutí, jiné se nad nimi zamyslí. Faktem je,...
více…

Masáž olivovým olejem pro miminka i jejich maminky

Olivový olej je zdravý produkt, který vzniká lisováním oliv. Je výborný v teplé i studené kuchyni, ale i v péči o...
více…