Klimatizace dokáže divy nejen s teplotou, ale také s počtem onemocnění, která může způsobit

Klimatizace a klimatizované protory. Na jednu stranu super pokrok v cestě za ovlivněním přírodních jevů, ale na druhou stranu i cosi nepřirozeného. Když vycházíme z klimatizovaných prostor do reálu, kde klimatizace nastavit nejde, organismus často dostává takový šok, že zareaguje nepřiměřeně a výsledkem je přinejmenším nachlazení v parném létě. Ano, klimatizace nám slouží, ale všechny tyto moderní technické vymoženosti je třeba používat se zdravým rozumem.

klimatizace, životní prostředí, zdraví, imunita, nemoci z nachlazení

Pozitiva a cíle klimatizace

Cílem klimatizace je vytvořit pro člověka co nejlepší prostředí, ve kterém by si nemusel pořád utírat kapky potu z čela, regulovat teplotu i vlhkost interiéru. Už teplota kolem 22 stupňů Celsia může vyvolat malátnost a únavu. Příliš teplé nebo příliš chladné prostředí působí negativně na výkonnost, pohodu i vnitřní pocit lidí. Kvalitní klimatizací se čistí vzduch, dochází k jeho recyklaci, a tím pádem ke zkvalitňování. Kvalitní vzduch má nesmírný význam, protože mnoho škodlivin, způsobujících zdravotní potíže v uzavřené místnosti bez klimatu se vytváří z prachu, virů, plísní, bakterií, kouře či pylu. Když si můžeme libovolně nastavit teplotu, vytváříme si nejen komfort, ale dokážeme organismu dodat potřebnou svěžest a podpořit soustředěnost.

Negativa a rizikové faktory

Prospěšnost klimatu je ze zdravotního hlediska prokazatelná, ale správné používání má svá specifika. Velmi důležitým pravidlem je nastavit teplotu tak, aby rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou nebyl více než 5 až 7 stupňů Celsia. Mohlo by se snadno stát, že po zchlazení a osvěžení našeho organismu a následném opuštění místnosti může dojít k jeho kolapsu, ztrátě obranyschopnosti a zbytečným komplikacím. Nesprávné nastavení a použití klimatizace vede k mnoha zdravotním problémům, které se zpočátku projevují pouze nevinnými příznaky. Suchost kůže, záněty očí, uší, močových cest či zvětšení lymfatických uzlin nám přinutí pravidelně navštěvovat lékaře, přičemž se nemusíme vyhnout ani trvalým následkům.

Vlivy na alergiky, řidiče a děti

Výhody klimatizace a zejména filtrování a zvlhčování vzduchu, které zajišťuje, oceňují hlavně alergici. Moderní filtry spolehlivě ničí nástrahy v podobě nečistot a tím mnohdy chrání před nepříjemnými záchvaty. V letních vedrech dochází častokrát k dopravním nehodám, za které může nepřiměřené klima. Trend však jasně dokazuje, že koupě automobilu bez klimatizace v dnešní době je už jen vzácnou záležitostí. Klimatizace ve vozidlech by měla být nasměrována na přední sklo. Nedoporučuje se nasměrování ventilace přímo na obličej, nohy a chodidla. Během jízdy je ideální zapnout klimatizaci na 10-15 minut během jedné hodiny. Přehnané používání a špatné nastavení zapříčiňuje průvany a záněty. Ty však způsobuje i otevřené okno během jízdy. A tady je to správné používání klimatizace u alergiků. Zavřená okna v dopravních prostředcích usnadňují život alergikům, které trápí pyly, roztoči a prach nacházející se v ovzduší. Vysoké letní, mnohdy i tropické teploty vnímají nejen dospělí, ale i děti. Později narození však mohou důsledky nesprávného používání klimatizace během takových dní snášet mnohem hůře. Předejít častému onemocnění dýchacích cest mohou rodiče tím, že v bytě upřednostní žaluzie před intenzivními slunečními paprsky. Měli by jim dávat přednost před větráním či umělým regulováním teploty.

Alternativní způsoby

Již zmíněné žaluzie, které v dnešní době vnímáme jako nezbytnou součást každé domácnosti, dokáží výrazným způsobem předejít komplikacím z nepřiměřeného používání klimatizace. Obvzláště venkovní žaluzie zabrání pronikání slunečních paprsků již před jejich vniknutím do místnosti, protože je zvenku odrazí. Elektrifikovaná a moderní společnost upřednostňuje velké počty spotřebičů a bílé techniky. Je však třeba kontrolovat čas jejich používání. I monitor, počítač, žárovky a lednička prostor zahřívají a předávají do okolí nežádoucí teplo.

Co se týče technické oblasti, je dobré se při koupi a instalaci poradit s odborníky

Z lékařského hlediska jsou cenné rady imunologů. Ve všech případech používání klimatizace je však třeba myslet na její správné nastavení, aby teplotní rozdíl nezpůsoboval šok imunitnímu systému a termoregulaci. Pak nemůže dojít ke snížení obranyschopnosti organismu a následným komplikacím.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Líbání prodlužuje život o pět let

Pozitivní účinky líbání byly objeveny už dávno a známe je všichni. Méně lidí však ví, jak blahodárně působí...
více…

Tři důvody, proč vyměnit toaletní papír za bidet

Uvažovali jste někdy nad tím, jakou toaletní hygienu zvolit? Je zdravější použít starý dobrý toaletní papír, nebo...
více…

Porucha pozornosti a agresivita u dospělých může znamenat ADHD, kterou je třeba léčit

Poruchy pozornosti, aktivity (tím se myslí hyperaktivita, tzn. zvýšená aktivita) a impulzivity jsou známé i pod...
více…

Koenzym Q10 chrání nejen srdce, svaly a imunitní systém

Proč doplňovat koenzym Q10 při onemocněních srdce? Koenzym Q10 (ubichinon) je tělu vlastní látka, která se nachází v...
více…

Klimatizace v létě chladí a v zimě přihřívá vzduch

Pouze některé chladicí systémy řeší přívod čerstvého vzduchu, u ostatních je třeba větrat. Hygienické předpisy...
více…

Jak nepromarnit šanci na hezký den?

Těšíte se na ráno? Začíná nový den a to je úžasné! Ale ve spoustě rodin je ráno spíše šílený chaos. Nic se...
více…

Rozdíl mezi veganem a vegetariánem?

Láska ke zvířatům dohnala některé lidi k tomu, že ze své potravy vyloučili nejen maso, ale také všechny produkty,...
více…

Co škodí zdraví stejně jako kouření?

Ne všechny činnosti, které denně děláme naše zdraví vítá s otevřenou náručí. Ale jsou také činnosti, které...
více…

Zácpa a přírodní produkty. které mohou pomoci s vyprazdňováním

Zácpa, neboli problém s vyprazdňováním. Někteří lidé vůbec nevědí o čem je řeč. Ale problémy tohoto typu...
více…

Nestačí vám šest hodin spánku? Důvod není v délce, ale v kvalitě!

Vyspali jste pořádně? Nebo se neustále potýkáte se spánkovým deficitem? Nejste v tom sami. Tento nešvar je je typický...
více…