Je součástí oxidačních procesů a jako antioxidant bojuje proti volným radikálům. Chrání srdce a kosterní svalstvo. V malých množstvích se přirozeně vyskytuje v mase z orgánů jako játra, ledviny, srdce, ale také v hovězím mase, sardinkách, makrelách, sojovém oleji a arašídech.
Mezi nejčastější onemocnění srdce patří angina pectoris (ischemická choroba srdeční), srdeční arytmie, endokarditida, fibrilace síní, chronické srdeční selhávání, hypertenze a různé jiné vrozené srdeční vady a chlopenní vady. Srdce je tvořeno svalovými buňkami, v nichž se vytvářejí elektrické vzruchy. Vzruchy jsou potřebné pro správnou a pravidelnou kontrakci celého srdečního svalu, a tedy pro dostatečné vypuzení krve do těla. Na tento proces se spotřebuje velké množství energie.
Optimální dávka koenzymu Q10 se liší podle onemocnění. Na prevenci stačí dávka 20 - 60 mg / den. Při onemocněních srdce se dávka pohybuje od 100 - 200 mg / den a je nutná konzultace s lékařem. Srdečním onemocněním je důležité předcházet a ty již vzniklé sledovat pravidelnými preventivními prohlídkami (EKG, kontrola cholesterolu, krevního tlaku, váhy, cukru v krvi). Pomůže omezit kouření, vyhýbat se zakouřeným prostorám a zajistit si dostatek pohybu
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu