Kolik tuku potřebujeme a kde je již hodně nebezpečný?
Tukové zásoby na těle, to není jen hrůza z estetického hlediska, ale také varovný příznak možného onemocnění. A dokonce odborníci přišli s názorem, že podle toho, kde se nám ukládá tuk se pozná, která choroba by nás mohla postihnout.
Kolik tuku potřebujeme
Přibližně 20 procent tkáně u mužů a 28 u žen se stará o skladování energie a ochranu orgánů. Pokud množství tuku nepřesáhne toto číslo, potřebujete ho. Pokud kilogramy přibývají, tuk putuje i tam, kam nemá. Která místa na těle tuk nechrání, ale jim škodí? A kde vás trápí spíše tekutý "tuk", kterého se nejsnadněji zbavíte?
Boky
První partie, kde se ukáže, že jste přibrali, je místo těsně nad pánevní kostí. Pokud držíte mezi palcem a ukazováčkem na tomto místě více než přibližně dva centimetry, je ho tu příliš. Pokud ho máte tolik, že pod ním sotva nahmatáte kost, může to svědčit o problémech se štítnou žlázou. Uložil se vám tam pro hormony, které nadměrně produkuje.
Břicho
Jste štíhlí, ale do místnosti před sebou vždy nejprve tlačíte bříško? Pozor na dlouhodobý stres, těžká jídla a vysedávání. Mezi orgány se vám totiž ukládá viscerální tuk a ten je nejnebezpečnější. Chová se zde jako hormonální aktivní tkáň a narušuje činnost okolních orgánů včetně srdce, ledvin či jater. Dejte si změřit i cholesterol.
Stehna
Dlouhé sezení, málo chůze i zbytečně mnoho jídel s obsahem sacharidů způsobí, že přiberete zejména do stehen. Pozor na uklidňování se sladkým při depresích a úzkosti. Raději zpestřete jídelníček o ryby a ořechy.
Kolena
Pokud k sacharidům přidáte i slané krekry a chipsy, pocítíte to v kolenou. Polštářky vám přibývají pro držení nadměrného množství tekutiny v těle. Večer před televizí si nohy vyložte a balíček slaných pochoutek vyměňte za neochucené oříšky.
Krk
Dvojitá brada vás potrápí při nadváze, obezitě, ale i štíhlé postavě a špatné genetice. Krk se nápadně zvětší při zhoršené funkci štítné žlázy.
Kotníky
Osmdesát procent těhotných žen trápí otoky celého těla. Nejde samozřejmě o tuk, ale nalití vodou. Pokud nejde o těhotenství může jít o chronické žilní onemocnění, nemocné srdce, ledviny, cukrovku, obezitu či namáhavou práci ve stoje.
Celé tělo
Za nalití těla může i premenstruační syndrom. Sedm až čtrnáct dní před začátkem menstruace zadržuje tělo vodu. Hladina progesteronu a dalších hormonů zodpovědných za hospodaření s vodou a solí se totiž snižuje. Pro zvýšený estrogen zase tělo vodu nasává jako houba. Nebojte se, nejde o tukové polštáře v pravém smyslu slova. Voda se vypláchne z těla začátkem nové periody.