Krása a zdraví za pomoci půstu

Myslíte, že může jít krása ruku v ruce s hladověním? Vyhladovělé tělo roste do krásy! Samozřejmě, že to není tak jednoduché a má tento způsob omlazení organismu i s svá pravidla, která je třeba dodržovat. Jinak budou platit zcela jiná pravidla a můžete si i zdraví vážně poškodit.

hubnutí, hladovka, půst, krása, zdraví, detoxikace organismu

V šedesátých letech minulého století jeden vynalézavý vědec,

možná i hladový, udělal pokus se svými starými tlustými slepicemi. Dámy v letech už dávno přestaly snášet vejce a jejich maso by pokazilo i dobrou slepičí polévku. Vědec umístil hejno do ohrady se zemí bez jediného stébla trávy a během několika dní jim kromě vody nepodával žádnou stravu. Po jistém čase, jakoby si to staré paní rozmyslely a nově začaly snášet.

Věčně mladý?

Omlazování organismu s prázdným žaludkem by si zasloužilo více pozornosti než celý kosmetický průmysl se svými "zaručenými výsledky". Půst čili úplně nejíst jakékoliv druh stravy po určitou dobu do svého jídelníčku zahrnuli už moudří Římané a Řekové. Znali ho ve všech starých kulturách a léčebně ho využívali např. Hippokrates, Avicenna, jogíni a jiní. I v dnešní době je dieta velmi oblíbeným způsobem, jak se dostat do formy. Na druhé straně, ne každý může na několik dní zastavit přísun potravy. Velmi dobře zvažte svůj zdravotní stav, předejdete tak nechtěnému jo-jo efektu, případně vážnějšímu poškození zdraví. Nejlepší bude, když navštívíte svého lékaře ještě před tím, než hladovku odstartujete. Může vám poradit i s dalšími pomocnými léčebnými procedurami, například proplachování střev, očistou kůže a všech dutin. Ale to už jsme daleko za linií běžného smrtelníka.

Blouznit hlady? Ale ne!

Když se blíže podíváte na regály potravin v jednotlivých ročních obdobích, logicky vám vychází, že na jaře, když jsou sklepy prázdné, drží se úplná hladovka. Na podzim, kdy je na trhu dostatek ovoce a zeleniny, je čas na tekutou dietu. Hladovka na začátku roku a po bohatém létě probíhá obvykle několik dní a jen pod dozorem lékaře. Na druhé straně existuje způsob pravidelného očišťování těla, například jeden den v týdnu dle vlastního výběru. Nejlépe v pondělí po vydatném nedělním obědě. V tomto dni nepřijímáte žádnou potravu, nebo jen v podobě tekutých, doma upravených a lehkých jídel. Podstata hladovění s léčebným účinkem spočívá v tom, že organismus, pokud nedostává výživu, je nucen využívat vnitřní rezervy. Takových rezerv je hodně - tuková tkáň, rozličné nárůstky a nánosy na cévních stěnách a na vnitřních orgánech. Organismus použije nejdříve to, co se aktivně neúčastní životních procesů. Patří sem i oslabené tkáně a buňky. Zároveň se tím mobilizují obranné síly organismu. Jinými slovy, vaše tělo zkonzumuje samo sebe, tedy to, co je navíc. To vše se samozřejmě neděje za jeden den. Ale tělo má na druhé straně úžasnou schopnost pamatovat si poslední trávení rezerv a toto trávení stupňovat. Stane se tak i tehdy, pokud se rozhodnete hladovět každých sedm dní. Podle odborníků můžete toto krátkodobé hladovění prodloužit na 36 hodin, což je ideální stav, aby organismus nedostatek živin zaregistroval a sáhl po "zásobách". Vypadá to následovně: První den a polovinu z druhého dne nesníte vůbec nic, hodně pijete. K obědu a večeři si na druhý den připravíte zeleninové šťávy, zeleninový příkrm nebo jiné tekuté zeleninové jídlo. Pokračujete tak i další den a postupně přidáváte normální stravu. Už po několika týdnech nastane jev, kterému se říká dystrofie. Přijímání i menších porcí jídla vyvolává pohyb střev, čímž se zlepšuje trávení, "zásoby" se zmenšují a spolu s nimi odcházejí škodlivé látky z těla. Cítíte se lépe a skutečně na tom se svým zdravím lépe jste!

Zázraky? Ale kdepak!

Kdo na sobě jednou vyzkouší krátké očistné kúry, nejednou se rozhodne i pro ty dlouhodobější, při kterých asistuje i lékař. Účinek dlouhodobých půstů nejednou pomohl při léčení obezity, cukrovky, ale i dalších civilizačních chorob. Ochránil nejedno srdce od infarktu a mladým přinesl zlepšení vzhledu pokožky, kvality vlasů, vyléčil alergie a ekzémy. Byly zaznamenány případy, při kterých došlo po několika opakovaných hladovkách ke zlepšení zraku, jako následek vyléčení původní nemoci. Je pravdou, že i při krátkodobém hladovění se vám vyjasní pohled, objevíte chutě, o jakých jste neměli zdání. Nemluvě o probuzení citlivých buněk na svém těle, které ocení váš partner za horkých nocí. Ještě pořád nevěříte? Zkuste tedy, jak chutná hladovému!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Desatero letní cesty k vysněné štíhlé postavě

V létě se dá zhubnout snadněji. Pomoci ke štíhlé postavě může nejen zvýšený pohyb, ale také letní způsob...
více…

Květák jako náhrada rýže a bramborových lupínků

Snažíte se zhubnout? Tak k tomu vám může pomoci obyčejný květák. V létě a na podzim je snadno dostupný, levný a...
více…

Hubnutí pouze snižováním porcí jídla?

K hubnutí nepotřebujete nijak zvlášť složité diety, úplně postačí, když si vědomě a pomalu budete snižovat porce...
více…

Třídenní dieta, která odlehčí vašim játrům a zároveň i kilogramům

Dieta, to není jen drastické snižování důležitých živin za účelem hubnutí. Vhodná dieta dokáže pročistit a...
více…

Hubnutí za pomoci šperků

Pro hubnutí je důležitý pohyb a k němu adekvátní jídelníček. O tom není pochyb, ale ke štíhlé postavě může...
více…

Noční nájezdy na ledničku mají vliv nejen na váhu, ale roste i riziko vážných chorob

Noční nájezdy na ledničku, to není jen tuk na břiše a nevzhledná pneumatika kolem pasu. Noční jedení může dokonce...
více…

Chcete zhubnout a být zdraví? Choďte!

Pohyb pomáhá s hubnutím, to je jasné a ověřené. Ale ne každý chce nebo může, navštěvovat různá sportovní...
více…

Hlad lze překonat, když víme jak mu odolat

Jistá verze hladu je, že hlad je jen přestrojená žízeň. Zní to paradoxně, ale něco pravdy na tom je. A víte, že...
více…

Hubnutí s vůní skořice

Cestu ke štíhlé postavě si můžete posypat skořicí! Stačí půl lžičky skořice denně a váš vysněný pas nebude...
více…

Víte, co mají společného sůl, špatné trávení, sacharidy a hormonální změny? Výkyvy váhy!

Jak je možné, že přes noc přibýváte na váze, když celou noc spíte a nehřešíte nočními nájezdy na ledničku? Je...
více…