Masáž na podporu lymfatického systému a proti celulitidě

Funkce lymfatického systému dosud patřila v podvědomí laiků mezi ty méně známé. A málokdy s ním byla spojována únava, zvýšená nemocnost a otoky. Pomoci může, odborně provedená, lymfatická masáž.

lymfatický systém, lymfa, lymfatická masáž, detoxikace

Lymfatickými cévami se vyplavují z těla toxiny,

zplodiny vznikající při látkové výměně mezi buňkami, zachycují se v lymfatických uzlinách, kde se vytvářejí bílé krvinky / lymfocyty / následně pohlcující tyto cizorodé látky. Lymfatické kapiláry začínají slepě v mezibuněčné tkáni, spojují se do větších cévek a lymfatických cév. Na rozdíl od krevních cév mají ve stěně otvůrky, kterými dokáží pojmout z tkáně i větší části a posouvají je dál. Nejmohutnější nazýváme lymfatické kmeny, které odvádějí lymfu z částí těla a napojují se do krevních žil. Hrudní mízovody se formují v dutině břišní, v oblasti druhého břišním obratle, pokračuje podél hrudní páteři a pod levou klíční kostí se vlévají do krve, v místě spoje levé krční a podklíční žíly. Sbírá lymfu z nohou, hýždí, břicha, levé části hrudníku, ruce a levé strany krku a hlavy. Z pravé části krku, hlavy, ruce a pravé strany hrudníku odvádí lymfu jen 1 cm dlouhý pravý lymfatický kmen, který vyúsťuje do pravé krční a podklíční žíly. V břišní dutině s nachází největší lymfatická uzlina - cystercina chyli, dlouhá asi 6 cm, kterou vyprazdňujeme nejlépe hlubokým dýcháním, případně jemným přitlačením břicha

Lymfa (míza)

slovo má starořecký původ - nympha a označuje čistou pramenitou vodu, v mytologii dokonce vílu vod a pramenů, patří mezi tělní tekutiny. I barva lymfy je čirá, mění se podle toho, ze které části těla pochází. Z oblasti břicha a střev je mléčné zakalená, způsobuje to množství posbíraných tuků. Její složení je podobné jako krevní plazma, obsahuje vodu, draselné i sodné soli, bílé krvinky, cukry, tuky, bílkoviny. Denně proteče organismem 2-3 litry lymfy, z toho 60-80 procent v podkoží. Protože většinou tok lymfy směřuje proti zemské gravitaci nemá žádnou pumpu, jakou je srdce při krevním oběhu, chod lymfy je zajištěn pouze činností kosterního svalstva, dýchacími pohyby a záchvěvy tepen, peristaltikou střev a samotné lymfatické cévy mají hladkou svalovinu, která se jemně stahuje. Na pročištění organismu to však při dnešním způsobu života nestačí a v těle se hromadí odpadní látky. V takovém případě může pomoci i lymfodrenáž - jemná masáž lymfatického systému, spojená s terapií. Před samotnou masáží je nutné jít na toaletu, dle potřeby během masáže vypít 2-3 deci minerální vody, protože spolu s toxiny se z těla vyplaví i minerály, které je třeba nahradit. Později během dne je důležité pít hodně tekutin, vhodné je i saunování, aby se metabolity dostaly snadněji a rychleji z těla ven.

Lymfodrenáž nám může pomoci

při pooperačních stavech s jizvami, celulitidě, poúrazových otocích, obezitě, pocitu těžkých nohou, svalové únavě po zátěži, chronických edémech žilního původu, dně, otocích při artritidě, po operacích varixů, po dlouhodobém nošení sádry, před i po sportovním výkonu, u některých typů bolesti hlavy, dlouhodobé únavě a také je vhodným doplňkem při formování postavy. Je velmi vhodná při detoxikačních kúrách, ve spojení s vhodnou stravou, pitným režimem s bylinnými čaji, cvičením a případně i saunováním. Vhodná je například domácí bylinková sauna, kde použijeme směs bylin na pročištění organismu.

Lymfatickou masáž nesmíme provádět

při těžkých zánětech, virových onemocněních, neléčených maligních onemocněních, otocích způsobených onemocněním jater a ledvin, při selhávání srdce, poruchách látkové výměny, ani při horečce. Pokud máte pochybnosti, zda pro vás bezpečná, poraďte se předtím se svým lékařem.

Každý si může procítit jemnou lymfatickou masáž obličeje,

která zbaví pokožku odpadních látek, vyhlazuje vrásky a zmírňuje otoky pod očima.

Lymfatická masáž je vhodným "bojovníkem" proti lipedému

Celulitida je speciální případ chronického lymfedému, kdy se v buňkách hromadí odpadní toxické látky, zvětšují se tukové podkožní buňky, spojují se do hroznovitých střapců, tlačí na cévy i na horní vrstvy kůže. vzniká horší prokrvení, které zase brání zásobování buněk výživnými látkami a zpomaluje se vylučování lymfatickými cestami. Celulitida je ovlivněna geneticky, hormonální antikoncepcí nebo hormonální substituční terapií, kouřením, příliš tučnou stravou, nadbytkem estrogenů a nedostatkem androgenů. Nelze ovlivnit redukční dietou jako obezita. Postihuje jen končetiny a rozeznáváme 4 stupně onemocnění, přičemž třetí a čtvrtý se už nedá zcela vrátit do původního stavu. Postihuje zejména ženy, a to kvůli vertikálním přepážkám ve struktuře tukové tkáně. Při anticelulitidním programu spojeném s lymfodrenáží je důležité dodržovat celý program, kde se odlymfuje břicho, hýždě, nohy, používají se perfúzní krémy /z éterických olejů je nejvhodnější jalovec nebo grep či mandarinka/ ve spojení například s nosným pupalkovým olejem. Při sprchování i krémování postupujeme vždy od kolena směrem nahoru, nikdy ne dolů. Nosíme kompresní, nebo alespoň lykrové o číslo menší punčochy, a cvičíme pravidelně zpevňovací cviky. Samozřejmě nezapomeneme na pitný režim s čistou vodou i s vhodnými bylinami.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Co potřebuje naše pleť k tomu, by byla krásná a zdravá?

Vaše pokožka o vás ve skutečnosti prozrazuje mnohem víc než jen krásu. Je také ukazatelem vašeho zdraví. Chcete-li,...
více…

Připravte se na jarní detox

Nejlepší období na celkový detox organismu je jaro. Jaro je obdobím rozkvětu a hojnosti. Toto roční období je symbolem...
více…

Detoxikace jater pomocí bylinek, citronu nebo zelených potravin

Detoxikace jater by měla následovat po očistě tlustého střeva. Provádí se zcela přírodní a nenásilnou formou....
více…

Voda s citronem vám pomůže zhubnout, zlepšit stav pleti a zahnat ranní ospalost

Voda s citronem je ideální nápoj, který pomůže přírodní cestou nastartovat očistu těla. A nejen to, pokud...
více…

Ovesná kaše s marinovanými borůvkami detoxikuje tělo

Ovesná kaše k snídani je velmi dobrý tah, protože vás zasytí na dlouhé hodiny. Ale ovesná kaše, pokud si ji správně...
více…

Banány dělají lidí šťastnější a štíhlejší

Banány nejen výborně zasytí, skvěle chutnají a dokonce mají tu moc, že dokáží zahnat stres. Stačí denně sníst...
více…

Hubnutí pomocí tlakových zábalů vám pomůže i s celulitidou

Nadváha a celulitida jdou často u žen ruku v ruce. Proto je dobré, řešit oba neduhy zároveň. Výhodou je, že...
více…

Odstranění chloupků a celulitidy pomocí kavitace a laseru

S příchodem teplých dnů muži vyrážejí na kolech do přírody a ženy do kosmetických salonů. Důvod je prostý....
více…

Droždí nejen do buchet, ale i na očištění celého těla

Kvasnice sice nevábně vypadají, spíše smrdí než voní, ale svými účinky vás určitě dostanou. Hodí se nejen do...
více…

Potraviny, které vám pomohou nejen s jarní detoxikací těla

Jarní detox, to nemusí být jen přísný půst. Tělu odlehčíte i pouhou změnou jídelníčku.  A to není nic...
více…