Matematika - základ účinného hubnutí

Potřebujete nebo musíte zhubnout? Není to nic nemožného a ani nepotřebujete předražené přípravky na hubnutí. Chce to jen, řídit se tím správným zákonem a zdravým rozumem. Potom zhubnete a nemusíte se bát ani jo-jo efektu.

hubnutí, dieta, zdravá strava, spánek, životospráva

Zákon hubnutí je nemilosrdný!

Nejzákladnější pravidlo hubnutí nepřipouští žádné kompromisy - Musíte spálit více energie, než přijmete! Pravidlo se dá aplikovat i opačně. Je na vás, kterou cestu si zvolíte. Ideální je obě metody kombinovat, tedy jíst méně a zdravě a prostřednictvím pohybu spálit kalorie.

Seznamte se s pravidly úspěšného hubnutí

Cesta úspěšného hubnutí nevede přes bludnou spleť rychlých a drastických diet. Hubnout je třeba s rozumem a ohledem na své zdraví. Než se vydáte za plněním svého snu, potřebujete informace. Čím více víte, tím lépe hubnutí funguje v praxi. Jak začít?

Zjistěte, kolik kalorií potřebuje

aby váš organismus mohl provádět základních životních funkce - zejména dýchání a trávení. K číslu představujícímu bazální metabolismus se dopracujete použitím speciálních kalkulaček a vzorců, které zohledňují vaši individualitu. Hodnota není přesná, ale slouží jako odrazový můstek. K tomuto číslu by se měl připočítat denní energetický výdej, ale jelikož je to téměř nemožné, výsledné číslo BVE se nejčastěji násobí příslušným koeficientem podle stupně vykonávané fyzické aktivity. Závěrečná hodnota představuje energetický příjem, který vám zajistí udržení aktuální váhy. Ke ztrátě hmotnosti se dopracujete tak, že energetický příjem snížíte.

Počítat, počítat a počítat

Hubnutí bez počítání kalorií prostě nejde. V počátečních fázích hubnutí je to absolutně vyloučeno. Připravte se na to, že vaším každodenním společníkem se stane kalkulačka, která počítá přijaté i spálené kalorie. Prostřednictvím kalkulačky, zjistíte energetické hodnoty jídel a kalorie spálené prostřednictvím různých aktivit. Pokud víte, jaký má být váš "hubnoucí energetický příjem", pusťte se do sestavování zdravého jídelníčku a plánování sportovních aktivit.

Jak sestavit jídelníček?

Při redukci hmotnosti je důležitý správný poměr bílkovin (libové maso, vajíčka, luštěniny, sýry), nenasycených mastných tuků (olivový olej, domácí máslo, sezamová a lněná semínka, ořechy) a správních sacharidů v podobě ovoce a zeleniny. Svůj jídelníček sestavte tak, že každá složka bude tvořit přibližně 1/3. Ve skutečnosti to bude o něco méně, protože těstoviny, rýže, brambory, chléb a pekařské výrobky vyrobené z celozrnné mouky nebo špaldy budou představovat asi 10 procent celkového složení jídelníčku.

Další tipy pro účinné hubnutí

Jezte pravidelně, minimálně 5-krát denně. Doporučuje se, aby snídaně tvořily 25 procent příjmu, svačina 10 procent, oběd 40 procent a večeře 25 procent energetického příjmu. Nezapomínejte na správný pitný režim. Množství vody, kterou organismus vylučuje močí, stolicí a kůží se pohybuje v rozmezí 2 až 3 litry. Dopřejte si dostatek sportovní aktivity - pro spalování tuků je nejúčinnější intervalový trénink. Tělo potřebuje regeneraci. Nejlépe ji zabezpečíte prostřednictvím kvalitního spánku.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Mikrospánek může mít tragické následky

Spánek je přirozený a periodický stav odpočinku, který slouží k regeneraci psychických a fyzických sil organismu a...
více…

Spíte v nočním úboru nebo bez? Nahota ve spánku přináší zdraví a mládí!

Spánek máme již z dětství zafixovaný tak, že jít spát znamená vzít si pyžamo nebo noční košili. Ale proč...
více…

Jak nepřibrat na dovolené?

Dovolená představuje hluboký zásah do životosprávy. A to nejen štíhlých lidí! Pokud si tedy hlídáte váhu a...
více…

Hubnutí pomáhají vůně, voda a to, když nebude mít kalorická jídla hned na očích

Stále si láme hlavu nejnovějšími hity mezi dietami a při představě, že byste měli pár kilo shodit, vás napadají...
více…

Zdravé tuky - cesta ke zdraví a štíhlé postavě

Nedostatek tuků bere energii. V těle se nemohou dostatečně tvořit hormony, chybí ochrana pro orgány a nefungují v tuku...
více…

Hubnutí pomáhá hovězí maso a pramenitá voda

Břišní tuk není nic, co by nás mohlo zdobit. Navíc je nebezpečný pro zdraví. Jeho další špatnou vlastností je, že...
více…

Kdy chodit spát a kdy vstávat?

Ke správné životosprávě patří nejen pravidelná strava, ale také pravidelný spánek. A to rozhodně není jednou nad...
více…

Hubnutí bez cvičení

Rychlé a přitom bezpečné hubnutí bez cvičení prostě nejde. Ale zdravý pohyb ještě nikomu neublížil, tak...
více…

Ovesné vločky - bohatý zdroj vlákniny, který čistí střeva

O tom, že je třeba tělo zásobovat vlákninou, není pochyb. Ale víte o nějakém levném a dostupném zdroji, který by...
více…

Večerní konzumace nevhodných potravin má vliv na to, že přibíráme a špatně spíme

Snažíte se udržet si váhu anebo ji i malinko snížit, ale nedaří se vám to? Celý den se hlídáte a když přijde...
více…