Nepravidelná menstruace a vlivy, které ji způsobují

Nepravidelná menstruace není u mnoha žen nic neobvyklého. Ideální by bylo, kdyby opravdu začínala pokaždé za 28 dní a spoustě žen by se ulevilo. Ale jsou faktory, které mají na pravidelnost menstruace zásadní vliv. Je dobré vědět, které to jsou a zbytečně se nenervovat, když mají vaše dny zpoždění.

ženy, menstruace, nepravidelná menstruace

1. Časté a namáhavé cvičení

Slyšeli jste už o tom, že běžkyně přicházejí o svou periodu? Není to žádný mýtus. Časté a důsledné cvičení v kombinaci s nízkým tělesným tukem vyvíjí nátlak na vaše tělo a říká tím vašemu mozku, aby zastavil výrobu reprodukčních hormonů. Vzhledem k tomu, že nemůžete živit dítě v extrémním stresu, vaše tělo dočasně vypne produkci hormonů plodnosti. Jedna studie zjistila, že polovina žen, která profesionálně cvičila, měla menstruační nesrovnalosti. Pokud i vaše dny přijdou o několik dní později, není třeba se tím znepokojovat. 

2. Nadváha

Více kil nad přirozenou hranicí vám nezpůsobuje problémy pouze při zapínání úzkých kalhot. Nadbytek tukových buněk má za následek zvýšenou hladinu estrogenu, což může v konečném důsledku zastavit vaječníky v uvolňování vajíčka. Obézní ženy proto zažívají většinou silné, nepravidelné a déle trvající periody. Rizikem je v tomto případě fakt, že příliš mnoho estrogenu po delší časové období může zvýšit riziko rakoviny endometria. Pokud se toho chcete vyvarovat a trpíte obezitou, zajděte za svým gynekologem a poraďte se s ním - existuje antikoncepce, která snižuje riziko této rakoviny.

3. Podváha

Pokud trpíte podváhou, vaše tělo prožívá opačnou reakci - neprodukuje dostatek estrogenu, který při menstruaci potřebujete. V tomto případě však nemusí jít až o tak vážný problém jako v případě nadváhy. Pokud i klesne vaše hmotnost, tělo se tomu dokáže přizpůsobit za určité časové období.

4. Užívání léků na předpis

Jakýkoliv lék, který zahrnuje hormony - léky na štítnou žlázu, steroidy, antipsychotika - mohou ovlivnit vaši menstruaci. První věc, kterou byste měli vědět je ta, že hormony nejednají v izolací. Všechny hormony cirkulují ve vaší krvi, což znamená, že jsou navzájem propojeny, i v případě, že jsou vyráběny v různých žlázách. Navíc některé hormonální receptory vypadají navzájem velmi podobně a tak se snadno může stát, že léčivo zamění jeho cílový hormon (ovlivní například hormon plodnosti namísto hormonu štítné žlázy). Nepanikařte, pokud se vaše perioda zpozdí o několik dní. Svého lékaře navštivte až v případě, že vaše dny zpožděné několik týdnů.

5. Práce s pesticidy

Pesticidy blokují hormony ve vašem těle a tím ztěžují správné fungování endokrinního systému. Jedna studie zjistila, že ženy žijící na farmách, které používaly pesticidy, měly délší a nepravidelnější periody než ženy, které žily mimo. V případě, že i vy žijete v takové usedlosti, snažte se vyhýbat pesticidům.

6. Stres

Pravidelný menstruační cyklus je navržen tak, aby žena mohla počít dítě. Dnešní doba je však doprovázena vysokým napětím a stresem, který ženě nepomáhá při otěhotnění. Proto pokud se o to snažíte, vyvarujte se jakýmkoli stresovým situacím, které mají negativní vliv i na vaši periodu.

7. Antikoncepce

Mnoho žen se rozhodne začít užívat antikoncepci právě z toho důvodu, aby si zajistily pravidelnou menstruaci. Nicméně, aby k tomu došlo, vaše tělo potřebuje několik měsíců na přizpůsobení se. Sliznice vaší dělohy se postupně stává tenčí, a proto můžete vidět nějaké špinění i mezi periodami. Po 2 až 3 měsících by se mělo špinění ztratit - pokud přetrvává, dejte si pozor na to, zda berete pilulky každý den přesně ve stejnou dobu.

8. Váš věk

Pokud jste očekávali, že čím více se budete blížit k menopauze, tím se stanou vaše periody méně časté, budete zklamané. Kvůli posunům ve vašich hormonech během přibývání let se váš cyklus sice zkracuje, ale v určitém okamžiku začne počet vajíček ve vaječnících klesat a to způsobí, že vaše periody budete mít častěji. To znamená, že předtím, než se s nimi rozloučíme, si je můžete "vychutnat" ještě pěkně často.

9. Nepravidelný spánek

Ženám, které pracují nepravidelně (zdravotní sestry, letušky), hrozí, že i jejich menstruace bude nepravidelná. To, že mají jinak načasované tělo, ovlivňuje reprodukční hormony, které mají vliv na ovulaci a menstruaci. Navíc takový "opačný" spánek může vyvolat nesrovnalosti v hladině melatoninu. Pokud míváte noční služby, je důležité, abyste měli alespoň během dne kvalitní spánek.

10. Cestování přes časová pásma

Váš mozek produkuje hormon melatonin, čímž vydává vašemu tělu signál, že je čas jít do postele. Pokud cestujete do jiného časového pásma, vaše tělo uvolňuje melatonin ve stejnou dobu, jako když jste doma - přestože je v novém prostředí ještě slunce na obloze. S cílem přizpůsobit se novým okolnostem, vaše tělo potlačuje tento hormon, dokud není tma. I tyto výkyvy se mohou projevit na poruchách vaší menstruace.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Lezení - úvazky neboli sedáky

Lezení je krásný sport, ale má také svá rizika, stejně jako všechny adrenalinové sporty. Ta lze přitom hodně...
více…

4 nejčastější chyby při výběru pracovní obuvi

Máte doma kvalitní pracovní boty? Že ne, případně je nepoužíváte? Chyba! Rozhodně se vyplatí mít minimálně...
více…

Kde koupit kvalitní spodní prádlo?

Spodní prádlo je typ oblečení, který nepatří mezi ty nejčastěji kupované. Nicméně, pokud si už spodní prádlo...
více…

Rty poškozují některé rtěnky, ale také olizování a nedostatek vitaminů

Péče o rty, to nejsou jen voňavé balzámy, které sice okamžitě dodají rtům svěžest a atraktivitu, ale dokonalé...
více…

Manželství není stále procházka růžovým sadem, ale vyplatí se na něm pracovat

Mnozí si myslí, že když dva lidé spolu žijí delší dobu v jednom bytě, je to jako manželství. Ale není! A i po...
více…

Proč nepřichází menopauza u všech žen stejně?

Přestože ženy dnes vypadají mnohem lépe, než vypadaly babičky a maminky v jejich letech, příroda často úřaduje...
více…

Zapomínání nemusí vždy znamenat neurologickou chorobu, stačí když vám chybí vitamin B12

Zapomínáte a jste hodně chaotičtí? Nehledejte za tím hned závažnou neurologickou chorobu. Možná jste jen nevyspalí,...
více…

Ryby jsou zdravé, ale pozor na ty z kontaminovaných vod!

Jsou opravdu ryby zdravé a pro všechny? Konzumace ryb se mnohdy doporučuje kvůli jejich vysokému obsahu omega-3 mastných...
více…

Proč nehubnou ženy, které cvičí a dietně se stravují?

V dnešní době mnoho žen cvičí, kontroluje si svou stravu a dává pozor na číslo na váze. Ale přestože si myslí,...
více…

Udržet si zdravou váhu po menopauze? Zapomeňte na diety!

Zvětšilo se vám po přechodu tělo, ačkoliv k tomu nemá důvod? Nezměnila jste návyky, nejíte větší porce,...
více…