Praní není věda, jen je třeba číst pečlivě návody!

Perete správně? To je otázka, co? Vždyť v době automatických praček umí vyprat i malé dítě. Pozor, ono to přeci jenom nějaká ale má! Tak třeba množství pracího přípravku. Dávkujete správně podle výrobce, nebo si sami upravujete dávky, jak uznáte za vhodné a dobrým úmyslem, že více prášku vám lépe vypere? Ale to není jediná záludnost, která čeká na hospodyňku při této nezbytné domácí činnosti.

zdraví, praní, pračka, způsoby praní, čisté prádlo, návody na praní

Čím více prášku, tím to bude lepší

Hlavní omyl, jehož se drží většina žen. Obyčejně ignorují doporučení na obalech a dávkují to podle vlastního uvážení. Přitom nereagují ani na označení prášků, které jsou koncentrované a stačilo by někdy jen poloviční množství oproti tomu, jak jsme na něj zvyklé. Naše prádlo tak ne lépe očistíme, ale silou chemických prostředků jen zničíme jeho povrch a také nám spíše vyblednou barvy. Odrazit se to může i na našem zdraví, protože jejich intenzita nemusí dělat dobře naší pokožce. Pocítit to mohou zejména menší děti, když vzniká červené podráždění a hnisavé vyrážky. Totéž platí i u aviváží, které nás díky své vůni také zlákají na nadměrné používání.

Nepoužíváme změkčovače

Udělejte si doma test vody. Pokud ji máte příliš tvrdou, neškodíte jen samotné pračce, která může časem kvůli nasbírání vodního kamene zcela vypovědět svou činnost. Vliv to má i na jednotlivé kousky oblečení. Nejvíce patrné je to opět na jeho barvě. Oblečení je velmi brzy vybledlé a časem se může i rychleji odřít až rozpadnout. Dokonce čím více kamene bude uloženého v útrobách pračky, tím horší výsledek praní budete mít.

Kapacita pračky

Z ekonomického hlediska zanedbáváme zejména funkce pračky. Paradoxně si kupujeme co nejlepší výrobky, neváháme do nich investovat nemálo peněz, ale nakonec ani zdaleka nevyužíváme vše, co nám nabízejí. Často se nedíváme ani na maximální kapacitu bubnu. Pereme vždy, když nás to napadne a nestaráme se, že namísto tří cyklů bychom mohli pustit jen dva a výrazně tak ušetřit energii. Ještě před prvním praním si tedy odvažte na váze přesně stanovenou kapacitu a pak už odhadem budete vědět, jak velkou kopu si máte připravit. Stejně často pouštíme na pračce i program předpírky, který je však určen pouze pro silně zašpiněné oblečení. Zbytečně tak opět míjíme naše peníze a opět snižujeme životnost oblečení. Pozor si dávejte i na zkrácené poloviční praní. To totiž nespotřebuje polovinu energií, jak by se na první pohled zdálo a využívejte ho jen výjimečně.

Občasné smíšené rychlovky

Na trhu už lze koupit i různé prací gely a prášky, které vám výrazně šetří čas. Takovou možností jsou například ty, u kterých můžete prát různobarevné oblečení a nesmíchají je dohromady. Existují dokonce i speciální hadříky, které stačí vložit do pračky a nemusíte pak přidávat ani speciální přípravek. I když vám to skutečně nijak neovlivní kvalitu oblečení, nepoužívejte to neustále, protože jinak se časem přece jen odrazí na jeho barevnosti takové kombinování. Jde totiž o nepatrné stopy barviva, které však po čase určitě rozeznáte.

Do pračky bez velkých skvrn

Abyste nepřišli o oblíbené tričko, které jste si zašpinili nějakou silnější skvrnou. Prášek vám i přes reklamu nemusí odstranit všechny nečistoty a v tom případě to už nijak nezachráníte. Alespoň částečně to proto vyčistěte předem. Nemusíte se ani moc trápit, stačí na ně vylít trochu k tomu určeného přípravku a polehounku to zmizí i samo. Velmi dobrým pomocníkem jsou v tom případě i obyčejná dětská mýdla, která odstraní skvrny lépe než běžný prášek.

Ignorování štítků

Všímejte si přesně stanovené pokyny, které uvádí výrobce oblečení. Nemůžete si totiž stěžovat, že tričko bylo po dvou vypráních roztahané, když vám bylo doporučeno ruční praní. Stejně předem určené teploty tam nejsou napsány náhodně, protože jen tak dokážete uchovat co nejdéle kvalitu oděvů. S tím souvisí i používání specializovaných prášků. Ten na bílé přání není vhodný na barevné, protože má větší sílu. A s tím na pletené věci zase nevyperete běžné textilie. To vše má vliv na materiál, který se může brzy znehodnotit.

Speciální síťky

Jen málo žen umí ošetřovat podprsenky tak, jak by to mělo být. Pak si často stěžují na to, že jim vypadávají ven kostice nebo výstelka košíčků je jako pomačkaná houba. Nestačí totiž jen praní na nejnižších teplotách. Měla byste používat i speciální síťky, které ochrání prádlo před velkými otáčkami a ždímáním, které je ničí. Ideální by bylo v tomto případě dokonce jen ruční praní. Vraťme se ještě ke zmiňovaným síťkám. Prát bychom v nich měli i všechno oblečení s flitry, korálky nebo ozdobnými knoflíky. Takto nám nehrozí jejich odtržení, které nejen poškodí celkový vzhled oblečení, ale může rozbít i pračku.

Maximální otáčky

Když chcete mít prádlo co nejdříve suché, používáte na pračce vysoké otáčky při ždímání.To je sice výhodné, ale ne pro jemné oblečení. Nejenže ho tak opět dřív zničíte, ale bude příliš pomačkané a nebudete moci dožehlit všechny zmačkané části.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Pračky s předním plněním se hodí do prostornější koupelny

Pračky s předním plněním mají řadu výhod. Tento typ pračky bude vyhovovat početným rodinám, ale nikdo neříká,...
více…

Den matek se blíží! Víte, jak se slaví ve světě?

Asi pro většinu z nás je matka tím nejdůležitějším člověkem na světě. Prošla spoustou bolesti, aby nám mohla...
více…

Pojištění nemovitosti v případě financování hypotečním úvěrem

Financování bydlení prostřednictvím hypotéky je jedním z nejzávažnějších rozhodnutí. I proto zde platí léty...
více…

Vinylové podlahy Gerflor Designart - učiní váš domov hezčím místem

Bez podlahy se neobejde žádná obyvatelná část interiéru. Pokud tedy právě nyní vybavujete vnitřní prostory vašeho...
více…

Kuchyňské roboty Eta s praktickými funkcemi a nadčasovým designem

Eta je tradiční český výrobce domácích spotřebičů již od roku 1943. Jeho sortiment se od té doby neustále vyvíjel...
více…

Slevové akce a nákupy na internetu dokáží snížit rodinný rozpočet

Chcete ušetřit a pořád se vám to nedaří? Zkuste šetřit nejen tam, kde je to běžné, ale třeba také tím, že...
více…

Pět nejhorších chyb, které děláme při zařizování koupelny

Koupelna je místo, kam obvykle pouštíme i návštěvu. Jak by asi dopadla kolaudace architektem ve vaší koupelně? Co by...
více…

Léto přeje udržovaným nehtům

Upravené a čisté nehty jsou vizitkou každé ženy. A nezáleží na počasí. Jen v létě jsou ruce víc na očích....
více…

Svěží hned po ránu Aneb triky na dokonalou pleť bez make-upu

Obdivujete lidi, kteří vstanou z postele a už vypadají úžasně? Jde to, ale důležité je, připravit se na svěží...
více…