Pravé životní hodnoty učte děti vlastním příkladem

Jak vysvětlit dětem hodnoty tak, aby je pochopily? Všichni rodiče touží po tom, aby jejich dítě rozeznalo dobré od špatného, ​​uznalo svou chybu, bylo čestné, zkrátka, uvědomovalo si pravé životní hodnoty. Záleží na rodičích, zda se jim to podaří. Proto by měli najít vhodný  způsob, jak  s dětmi promluvit tak, aby je nejen vyslechly, ale i správně pochopily.

děti, výchova dětí

Fair play

Během společenské hry si všimnete, že vaše ratolest švindluje "až se hory zelenají". Namísto hněvu, přerušení hry se slovy, že pokud bude podvádětt, už si s ním nikdy nebudete hrát hru, klidně dohrajte a nechte malého podvodníka vyhrát.
Správná reakce:
• po ukončení hry promluvte dítěti něco o pravidlech hry a požádejte ho, ať si představí, co by se stalo, kdyby hry neměly žádná pravidla - vždyť by je bylo zbytečné hrát!
• promluvte mu něco o pravidlech fair play,
• požádejte ho, ať si představí, jak by se cítil, kdyby ho takhle ve hře podváděli jeho kamarádi, zda by si chtělo ještě s nimi někdy hrát.

Vděčnost

Vaše přítelkyně přinese vašemu čtyřletému synovi dárek - hračku, ale on ho bez zájmu odhodí a ani nepoděkuje. Bylo by však nerealistické dávat dítěti v předškolním věku přednášku na téma vděčnost (a vaše přítelkyně si to určitě také uvědomuje). Ale i tak to nesmíte nechat bez povšimnutí.

Správná reakce:
• stačí když řeknete: "Marku, vrať se, zapomněl si tetě Janě poděkovat za dárek" a později, v soukromí, např.. když dítě ukládáte večer spát, se k tomuto tématu vraťte a řekněte: "V naší rodině jsme zvyklí za dárek, který nám někdo přinese, vždy poděkovat." Pokud vám dítě na to řekne, že se mu dárek nelíbil, řekněte: "Teta Jana ho pro tebe vybírala a myslela si, že se ti bude líbit, proto by si jí měl poděkovat - vždyť ti chtěla udělat radost. "

Spolupráce

Po obědě požádáte vaši šestiletou dceru, aby vám pomohla odklidit věci ze stolu a umýt nádobí. Ona však zásadně odmítne. Příkazy jsou většinou zbytečné, udělá to možná násilím, ale příště se situace zopakuje.
Správná reakce:
• klidně jí vysvětlete, že každý člen rodiny má v domácnosti jisté úkoly a ona je už dost velká, aby mohla pomáhat. Řekněte, že respektujete, že pokud se jí nelíbí mytí nádobí, může sama navrhnout činnosti, s nimiž vám bude pomáhat.
• pokud vám nyní s nádobím pomůže, bude to mnohem kratší trvat a o to dříve můžete jít ven, na hřiště;
• pokud vám nyní pomůže s nádobím, vy jí pomůžete uklidit hračky v dětském pokoji.

Odpouštění

Tříletá Petra zničila šestileté Daně věž z kostek. Mladší dcera se však po vašem upozornění omluvila, ale starší se stále zlobí, pláče a říká, že ji nemá ráda.
Správná reakce:
• řekněte: "Chápu, že bylo jistě velmi těžké postavit tak velkou věž a vím, že si se velmi snažila. No víš, že Petra není ještě tak šikovná jako ty a nedokáže tak opatrně zacházet s hračkami "- nechte jí čas a šanci své odpuštění si" promyslet ".

Štědrost

Po večeři vaše pětiletá dcera donese čokoládu, kterou dostala od prarodičů. Požádáte ji, aby vám kousek dala. I když v tomto věku mohou mít děti s dělbou (a hlavně, pokud se jedná o čokoládu) menší problém, je načase dávat jim správný příklad.
Správná reakce:
• řekněte: "Pamatuješ se, jak jsem ti dala polovinu z mé oplatky minule na výletě? Těšilo mě, že se s tebou mohu podělit. Myslela jsem si, že i ty se se mnou ráda podělíš. Velmi by mě to potěšilo. "

Poctivost

V kapse kalhot šestiletého syna najdete hračku, o které víte, že patří jeho nejlepšímu kamarádovi. On však tvrdí, že ji našel na ulici. Nebojte se, z vašeho syna neroste zloděj. Dítě v tomto věku už sice ví, že nemá brát věci, které nejsou jeho, ale někdy radost z hračky převýší všechno. Nebylo by správné syna hned obvinit, dejte mu čas, aby se nad celou věcí zamyslel a sám uznal svou chybu.
Správná reakce:
• řekněte: "Před chvílí mi volala máma tvého kamaráda Jana a vzpomínala, že nemohou najít to červené autíčko, přesně takové, jaké si měl v kapse. Nemyslíš, že je načase říct pravdu? "Pokud to vaše dítě stále popírá, řekněte:" Lžou pouze nepoctiví lidé a tvůj kamarád Jan se pravděpodobně cítí špatně, protože ví, že si to auto vzal ty. Měl bys mu ho co nejdříve vrátit a omluvit se mu. "Nikdy však neříkejte dítěti, aby si vymyslelo, že tu hračku vzalo omylem, nebo jinou nepravdivou historku. Tak ho vedete ke lži a nabude pocit, že vždy se pomocí lži ze všeho dostane a klidně si může vzít i to, co mu nepatří.

Vztahy

Náhodou poslechněte, jak několik dětí, mezi nimiž je i vaše osmiletá dcera, pomlouvá a směje se ze spolužačky, která s nimi není.
Správná reakce:
• řekněte: "Musím ti říct, že to, co jste mluvili o Alence, bylo opravdu nehezké a nesprávné. Jak by ses cítila ty, kdyby ses dozvěděla, že někdo takové věci mluví za tvými zády o tobě. Asi si zapomněla na zlaté pravidlo - nedělej nikdy to, co nechceš, aby druzí činili tobě. "

Realný život - nejleší škola

Uvědomte si, že dítě se nejvíce učí pozorováním a napodobováním vašeho chování. Hodně řečí si tak často můžete ušetřit, pokud sami půjdete dobrým příkladem v každodenních situacích.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Co vše by mělo umět dítě před nástupem školní docházky?

Děti během prvních let, až do nástupu školní docházky, prochází obrovským vývojem. Dokonce některé zdroje...
více…

Hry pro školáky proti nudě

Hra nás provází celým životem. U dětí se jedná o velice prospěšnou činnost při které se baví, učí a...
více…

Kresba rodiny vyjádří pocity dítěte v rodině

Zadat dítěti úkol, aby nakreslilo svoji rodinu je metoda, kterou s oblibou využívají psychologové, ale i učitelé a...
více…

Autismus a jeho projevy u dětí

Autismus je celková vrozená vývojová vada, která zasahuje do všech oblastí vývoje dítěte, ale týká se hlavně...
více…

Pohádky zklidní malé děti

Proč jsou pohádky pro správný vývoj dítěte tak důležité? Čtení a povídání příběhů by i přes současnou,...
více…

Dvojčata a bezpečný domov

Narodila se vám dvojčata? Popíšeme vám některé nástrahy, které mohou vaše volně se pohybující dvojčata potkat....
více…

Mobilní telefon u dětí - pozitiva, ale i závislosti

Pokud máte dítě, určitě jste tuto otázku řešili, řešíte nebo řešit budete. Zodpovědní rodiče si kladou...
více…

Co dětem neříkat?

Které věty by naše děti, které milujeme, neměly slyšet? Jsou slova, která ubližují, přestože nejsou vulgární a...
více…

Pět důvodů vzteku u batolat a jejich prevence

Batolata často propadají záchvatům zlosti. Z jakých důvody to bývá a jaká je prevence těchto záchvatů?...
více…

Příklady, kdy starší sourozenec žárlí na mladšího

Položit do krabičky, pěkně zabalit do ozdobného papíru, vyzdobit mašlí a poslat na Měsíc, zatímco z toho...
více…