Přecitlivělost na zvuk je diagnóza, která vyžaduje špunty do uší

Přecitlivělost na zvuky není pouhý rozmar některých citlivějších lidí. Jedná se o klinickou diagnózu - idiosynkrazii. Přestože není nebezpečná, dokáže svému "majiteli" nepěkně pokazit běžný život.

zdraví, sluch, přecitlivělost na zvuky, špunty do uší

Jak se žije lidem s idiosynkazií

Pacientka Lenka neusne bez špuntů v uších. Odjakživa intenzivně vnímá všechny zvuky, ale přes den ji to tolik nevadí. Zvuky ulice jí však způsobují bezesné noci. Bydlím na sídlišti, kde je mnoho zeleně, ale přesto ji ruší i autobus v dálce, ranní zpěv ptáků či sousedovo napouštění vody. Nedělá ale z komára velblouda, protože jí na řešení problému stačí kvalitní špunty. Horší je, když si je někde zapomene... Vysokoškolský student Erik nechodí na koncerty a neposlouchá hlasitou hudbu, ačkoli ji má rád. Nedokáže se soustředit ani na rozhovor v restauraci, když v pozadí hraje rádio. Překážejí mu zvuky, které jeho spolubydlící v koleji vůbec nevnímají. Chladnička, tikající budík, klepání podpatků či smích na chodbě ho znervózňují, když se učí. Svůj problém řeší rovněž špunty. Bez nich neudělá ani krok.

Hypersenzitivita

Přecitlivělost na zvuky, ale i na světlo, pachy či na pohyb, se nazývá hypersenzibilita. Tento termín poprvé ve své studii v roce 1997 zmínila americká psycholožka Elaine Aronova. Podle ní má až dvacet procent lidí vyhrocenější smyslové vnímání než ostatní. Vysoká senzibilita se u každého postiženého projevuje jinak. Někdo je přecitlivělý na jakýkoliv hluk, přestože má jen málo decibelů. Jiný se nedokáže soustředit na práci, když jeho kolega v místnosti telefonuje nebo vede s druhým rozhovor, ruší ho otevřené dveře na chodbu, zapnutý kávovar nebo tiskárna. Obvykle se tyto somatické problémy spojují s psychikou. Lidé s tímto problémem si musí najít strategii, jak zpracovat přílišnou dráždivost tak, aby je v běžném životě neobtěžovala. Nic jiného jim nezbývá.

Problém v psychice?

Pokud jste přecitlivělí na hluk, může jít o hypersenzitivitu, kdy zvuky vnímáte jako příliš intenzivní, nebo o misofonii, když ve vás běžné zvuky vyvolávají nepříjemné psychické stavy - odpor, stres, paniku. Hypersenzitivita je běžná u lidí, kteří si profesionálně zatěžují sluch a řeč, například u učitelů, zpěváků, hudebníků. Vzácně se vyskytuje i jako důsledek organického poškození mozku po úrazu nebo po cévní mozkové příhodě. Často se však diagnostikuje spolu s tinnitem. Pacienti tehdy pociťují subjektivní šumění či vyzvánění bez vnějšího zdroje zvuku jako vrcholně nepříjemný pocit. Způsobuje jim to stres a vážné psychické problémy.

Zvuk překryjte

Při misofonii vnímáte negativně běžné zvuky, ale nepříjemné pocity vám mohou způsobovat i zrakové či čichové vjemy. Jde o vzácnou diagnózu a dosud neexistuje standardní diagnostický postup ani účinná léčba. Přestože se misofonie řadí mezi psychické poruchy, vědci předpokládají, že prvotní příčina může být v odlišném propojení mozkových center. V případě nadměrné citlivosti a při tinnitu se poměrně úspěšně využívá maskování šumem. Pacient může poslouchat zvuky z počítače, CD či MP3, které svým neutrálním charakterem překryjí ty, které vnímá jako nepříjemné. Extrémní hypersenzitivou trpí často lidé s poruchami autistického spektra. Překážejí jim zvuky, které my ostatní vnímáme jako bezproblémové či běžné. Autistické děti například většinou nesnášejí nákupy v hlučných nákupních centrech, z míry je vyvede obyčejné klepání podpatků, zvonící telefon či jakýkoli jiný ruch, pach nebo pohyb, který se vymyká z jejich stereotypu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Podzimní jídelní a nápojový lístek

Podzim, to není jen změna oblečení, ale i zásadní změna jídelníčku. S ubývající venkovní teplotou je třeba do...
více…

Teplé koupele nohou ochrání před podzimním nachlazením

I když to tak venku zatím moc nevypadá, je podzim. A podzim s sebou přináší i sychravé počasí a nízké venkovní...
více…

Pokojová rostlina, která nahradí šalvěj a kapky do nosu - Rýmovník eukalyptový

Rýma a ucpaný nos dokáží pěkně potrápit. Sice se říká, že neléčená a léčená trvá stejně, tedy přibližně...
více…

Nadváha a obezita spouští zánětlivé procesy v těle, rakovinové bujení a cukrovku

Tuk v těle potřebujeme. Je nepostradatelný pro mnoho životně důležitých procesů. Ale! I zde platí, že všeho moc...
více…

Řapíkatý celer pomáhá při hubnutí, dně a vysokém krevním tlaku

Řapíkatý celer je u nás poměrně neznámá zelenina. Sice je to již poměrně dlouho, co se začal objevovat na pultech...
více…

Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…

Auta ničí ovzduší, způsobují řadu vážných nemoci, a my se přesto rádi vozíme!

Auta všude kolem nás, to není je znak toho, že jsme bohatí a máme na to. Množství aut, to znamená také znečištěný...
více…

Pivo je vhodný nápoj po chemoterapeutické léčbě

Pivo je sice alkoholický nápoj, ale v rozumné míře je to i nápoj plný vitaminů, které mohou pomáhat nejen jako...
více…

Milenecká ruka, zdravotní komplikace z manželské postele

Společná manželská postel má nesporné výhody, ale i nevýhody. Objímání milujícího partnera ve spánku sice...
více…

Máte svoji lékárničku pod kontrolou?

Zřejmě by se v našich domácnostech nenašla rodina, která nevlastní lékárničku. Určitě různě velkou a různě...
více…