Připravte se na jarní detox

Nejlepší období na celkový detox organismu je jaro. Jaro je obdobím rozkvětu a hojnosti. Toto roční období je symbolem nových začátků a probouzení přírody. Na jaře se po zimě probouzí i lidské tělo, proto je právě toto nejlepší období na detoxikaci organismu.

detox, bylinky, zdraví, játra, oči, nehty, kůže

Někdy je těžké udělat první krok, ale pak už jsme na správné cestě

Po zimě se většinou cítíme unavení, máme často sezonní nadváhu a číhá i jarní deprese. Pro někoho to možná vypadá jako banální problém, ale signály, které nám posílá náš organismus, netřeba podceňovat. Tělo nám totiž dává najevo, že toho má dost. Potřebujeme si dobít energii a obnovit funkčnost organismu. Proto se na chvíli zastavte a věnujte čas sami sobě.

Tradiční čínská medicína

Podle tradiční čínské medicíny je jaro ročním obdobím jater a žlučníku. Spolu s přírodou se tyto orgány na jaře probouzejí, pracují na plné obrátky a detoxikují se. Právě teď bychom jim měli co nejvíce pomoci. Pokud správným složením stravy a pročištěním organismu odlehčíme játra a žlučník, zrevitalizujeme jejich funkce, a budeme se cítit zdravější a vitálnější. Dejte svým emocím volný průběh a vaše játra a žlučník se vám poděkují. Pokud se na někoho zlobíte, raději to řekněte, vykričte, ale určitě to v sobě neduste!

Oči, šlachy, nehty

Kondice jater a žlučníku se projevuje na zdravotním stavu našich očí, šlach, vazivu a nehtech. Zrak má být jasný a ostrý, nehty pevné, hladké a lesklé, šlachy pružné. Takže slzení očí ve větru, lámání nehtů, bolavé šlachy při sportování a křeče - to vše naznačuje oslabenou funkci těchto dvou orgánů. Také se mohou objevit bolesti v pravém podžebří nebo pravou lopatkou, špatné trávení, nespavost, vysoký krevní tlak, bolesti kolen nebo kyčelních kloubů, závratě, migrény, ekzémy, agresivita, hořká chuť v ústech .... Játra a žlučník jsou orgány citlivé na všechny druhy emocí. Když jsme depresivní, plačtiví, neumíme nahlas vyslovit svůj názor, všechno v sobě dusíme a trápí nás to - podepíše se to na zdravotním stavu obou těchto subjektů. Časté povzdechnutí si, nerozhodnost, hněv, zablokované emoce, pocit sklíčenosti - to vše má na svědomí nerovnováha těchto orgánů. V tomto případě nepomůže pouze změna životního postoje a přehodnocení vlastních bloků a jejich odbourání, ale i detoxikační kúry, uvolňující energii v těchto orgánech.

Pijte dostatečné množství vody

Během detoxu se vám z těla vyplavují nahromaděné toxické látky. Dostatečným množstvím vody tento proces podpoříte a pomůžete i svým játrům. Vaše pokožka vám také poděkuje.

Zařaďte do svého jídelníčku více zeleniny a šťáv

Na jaře si konečně můžeme obohatit každodenní talíř jídla čerstvou zeleninou. Jelikož jarní období patří z pohledu čínské medicíny elementu dřeva a dřevo reprezentují všechny druhy zelené a listové zeleniny, můžeme si je dopřát opravdu dostatek. Vhodné jsou rovněž i klíčky. Ideálním pomocníkem jsou zeleninové šťávy jakéhokoliv druhu. Dopřejte si alespoň několik dcl denně.

Pokuste se něco ze ​​svého jídelníčku vynechat 

Pokuste se na několik dní /týdnů/ ze svého jídelníčku vynechat cukr, zpracované potraviny, mléčné výrobky, alkohol, kofein, mouku a pečivo, vejce a živočišné bílkoviny. Vynecháním těchto jídel necháte více prostoru pro detoxikaci organismu. Věděli to už naši předkové, a proto se součástí jarního období stal půst. Nejen z hlediska křesťanského. Půst se v jarním období praktikoval už dávno - z důvodu přirozeného fungování lidského organismu v souladu s cyklem přírody.

Přidejte si do jídelníčku divoké a životem nabité plevele a byliny

V tomto období začínají růst pampeliškové listy, kopřiva, žabinec, řebříček obecný, prvosenka, medvědí česnek a různé jiné. Všechny zelené listy obsahují chlorofyl, který výborně pročišťuje krev a játra. Příroda přesně ví, co dělá a nabízí nám tyto dary, abychom je využili. Medvědí česnek je na detox organismu také velmi účinný. Roste v hojném počtu u lesních potůčků. Pokud nemáte čas, můžete ho najít i na trhu a koupit si jej. Můžete z něj připravit pesto, tinkturu, naložit jej do oleje a použít v kuchyni jako známý česnek kuchyňský.

Doporučení ajurvédy

Začněte svůj den teplou vodou s citronem. Pročistí a nastartuje to vaši trávicí soustavu, tím správným způsobem. Ajurvéda doporučuje pít během celého dne bylinné čaje. A to zejména se skořicí, zázvorem, fenyklem a mátou. Během detoxikace organismu ale i po ní ajurvéda doporučuje do jídelníčku zařadit bylinky a koření - bazalku, rozmarýn, tymián, oregano, pepř, kurkumu, skořici, hřebíček, šalvěj, zázvor a petrželky.

Udělejte si pořádek v hlavě

Není na škodu začít právě tímto řádem. Udělejte si čas na utřídění myšlenek, plánů a vizí. Sedněte si sami se sebou na pár hodin, vezměte si notes a vše si důkladně zapište nebo nad tím meditujte. Jasno byste měli mít ve svých dlouhodobých plánech, krátkodobých plánech, vizích, vztazích v rodině a s přáteli, finanční oblasti a v práci. Definujte si současný stav, naplánujte si cíle a vracejte se k poznámkám v pravidelném intervalu. Vždy si znovu zapište aktuální stav. Takto krok po kroku zaznamenáte progres, vyčistíte si hlavu a budete mít přehled o svém životě tak jako nikdy předtím. Rozdíl pocítíte v odlehčení hlavy a zbavíte se myšlenek v podvědomí, kde se Vám uvolní prostor na nové, lepší a hezčí věci.

Udělejte si pořádek v domě / bytě

Tento bod byste určitě neměli podceňovat. Sice můžete mít pořádek v hlavě, ale když se pohybujete v nepořádku velmi vás to ovlivňuje. Určitě byste si měli udělat pořádek ve skříni a darovat /prodat/ oblečení, které jste si již několik let neoblékli nebo vám již nevyhovuje a jen vám zabírá místo ve vašem prostoru. Bude se vám lépe dýchat.

Najděte si čas na vědomé dýchání nebo meditaci

Vytvořte si čas jen pro sebe. Vyhraďte si alespoň deset minut, které budete věnovat pouze dýchání nebo meditací. Budete pozornější, koncentrovanější a alespoň na chvíli ztlumíte svou mysl. Jako bonus poznáte lépe své nitro a budete se umět intuitivnější rozhodovat.

Spánek

Dopřejte si ho a spěte alespoň 8 hodin denně. Neberte si do postele elektroniku, ale raději šálek čaje, knihu a relaxujte.

Jděte do přírody

Kyslík nabije váš organismus a vaše buňky. Ať už bydlíte ve městě nebo na vesnici, všude se najdou krásné polní nebo lesní cestičky. Můžete jít i o samotě a nasávat čistotu bytí a vrátit se k jednoduchosti.

Začněte se hýbat

Strava je důležitá, ale dalším krokem je začít cvičit. Vyzkoušejte jógu, strečink, pilates, jogging, tancujte, běhejte, ale stačí i když se půjdete intenzivněji projít do přírody. V podstatě je to na vás, jaké cvičení si vyberete, ale mějte na mysli, že tím podpoříte své úsilí o pročištění organismu.

Vytyčte si délku detoxu

Je dobré pokud si navrhnete plán svého detoxu. Psychicky to zvládnete mnohem snadněji a budete alespoň motivováni na daném plánu setrvat. Délku detoxikace si nastavte individuálně, ale optimální by bylo vydržet aspoň deset dní.

Recept na detoxikační drink - smoothie

  • 1 banán
  • 100 g malin / borůvek / ostružin / rybízu / jahod (nejlepší jsou vámi zamražené)
  • 2-3 hrsti pampeliškových listů / kopřivy
  • 1 polovina grepu
  • 1 polovina citronu
  • ½ čl skořice a fenyklu
  • 500 ml vody (nejlépe filtrované)

Všechny ingredience vložte do mixéru,rozmixujte do hladka a s chutí vypijte...

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Detoxikace jater pomocí bylinek, citronu nebo zelených potravin

Detoxikace jater by měla následovat po očistě tlustého střeva. Provádí se zcela přírodní a nenásilnou formou....
více…

Voda s citronem vám pomůže zhubnout, zlepšit stav pleti a zahnat ranní ospalost

Voda s citronem je ideální nápoj, který pomůže přírodní cestou nastartovat očistu těla. A nejen to, pokud...
více…

Ovesná kaše s marinovanými borůvkami detoxikuje tělo

Ovesná kaše k snídani je velmi dobrý tah, protože vás zasytí na dlouhé hodiny. Ale ovesná kaše, pokud si ji správně...
více…

Jak lehce rozhýbat metabolismus a nastartovat hubnutí?

Chcete skvěle vypadat? A vypadat skvěle v překladu do estetiky našeho století, to znamená být štíhlí. Ale přestože...
více…

Voda a vůbec správný pitný režim svědčí hubnutí

Hubnutí, to není jen dieta a cvičení. Důležitý je v době redukční diety i pitný režim. Ten totiž dovede úžasně...
více…

Banány dělají lidí šťastnější a štíhlejší

Banány nejen výborně zasytí, skvěle chutnají a dokonce mají tu moc, že dokáží zahnat stres. Stačí denně sníst...
více…

Pozor na pitný režim u vody, tělo vidí vodní hladinu a má mylný pocit, že nežízní

O pitném režimu se neustále mluví a vypadá to, že již bylo řečeno vše. Často a nejen v létě vídáme lidi s vodou...
více…

Chuť na sladké zažene vůně vanilky

Osladíte si rádi život? Tak to není nic složitého, protože cukru se nezbavíme ani když přestaneme sladit. Kde ho...
více…

Droždí nejen do buchet, ale i na očištění celého těla

Kvasnice sice nevábně vypadají, spíše smrdí než voní, ale svými účinky vás určitě dostanou. Hodí se nejen do...
více…

Čaj z bambusových výhonků - prevence rakoviny, účinná detoxikace jater a odkyselení těla

Bambusové výhonky jsou chutné. Mají léčivé účinky a do jídelníčku by si je měli rozhodně zařadit i lidé,...
více…